Dalie: kwiaty niezbyt modne, ale piękne

Kto chce mieć na grządkach przez całe lato i kawał jesieni burzę różnokolorowych kwiatów, sadzi dalie. Pracy przy nich niewiele, a efekt naprawdę imponujący.
 • Piękna różowa dalia

  Dalie mają niezwykłe kwiaty, o różnych kształtach i w ogromnej palecie barw.

  Couleur (Pixabay.com)
 • Dalie

  Kwiaty dalii mają najróżniejsze kolory: od białych po ciemnofioletowe. Tylko niebieskich dalii nie ma.

  Grażyna Zwolińska
 • Dalie

  Dalie zachwycają swoimi kwiatami. Jeżeli mamy gdzie przechować zimą karpy, warto je sadzić w ogrodzie.

  Grażyna Zwolińska

Dalie nazywane też georginiami, tak wrosły w krajobraz polskich ogródków, że już nie pamiętamy, że wcale nie są takie swojskie.

Urodę dalii kochała cesarzowa Józefina

Dalie przybyły do Europy z górzystych terenów Meksyku i Gwatemali dopiero pod koniec XVIII w. Nazwę otrzymały od szwedzkiego podróżnika A. Dala. Były ulubionymi kwiatami francuskiej cesarzowej Józefiny. I doprawdy trudno się temu dziwić, widząc ich urodę.

Dziś dalie kojarzą się bardziej z wiejskimi ogródkami. Spotkać je można też na rodzinnych działkach. Warto je jednak posadzić także w miejskich przydomowych ogrodach. Odmian dalii jest tak dużo, że zaspokoją różne gusta i wpiszą się niemal w każdą ogrodową aranżację.

Polecamy: Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim

Dalie potrzebują żyznej ziemi i słońca

Krzewy dalii mają bardzo różną wysokość. Niektóre osiągają niemal dwa metry, a ich ogromne kwiaty mają nawet ponad 20 cm średnicy. Nic dziwnego, że obsypane nimi rośliny mogą potrzebować podpór.

Kwiaty dalii mogą być kuliste, pomponowe, peoniowe, kaktusowe, półkaktusowe, kołnierzykowe. Utrzymują się długo zarówno na krzewie, jak i w wazonie. Tak wielka masa liści i kwiatów wymaga, żeby karpy dalii były posadzone w żyznej ziemi. Najlepiej do wykopanego dołka dodać kilka garści obornika. Warto też pamiętać, że kwiaty te lubią słoneczne miejsca.

Jeśli chcemy, żeby dalie kwitły szczególnie długo, należy koniecznie usuwać zwiędłe kwiatostany. Wtedy krzewy będą pięknie wyglądać od lipca do pierwszych przymrozków.

Przeczytaj poradnik: Dlaczego warto stosować nawozy naturalne

Doniczkowe dalie kwitną krócej, ale wcześniej

Miniaturowe odmiany dalii mają ok. 50 cm wysokości, a czasem tylko 30 cm. Można je śmiało uprawiać w donicach. Nadają się do tego np. dwie polskie odmiany „Krynica" o czerwonych kwiatach i „Syria" o pomarańczowych „kaktusowych" kwiatach.

Doniczkowe dalie pochodzące z przyspieszonej uprawy, są sprzedawane od końca kwietnia do końca maja. Kwitną kilka tygodni. W tym czasie odmianom gruntowym do kwitnienia daleko. Miniaturowe dalie warto (gdy przekwitną) przesadzić do ogródka. Zwykle zdążą jeszcze raz obsypać się kwiatami.

Duża wilgotność powietrza daliom nie służy

Czasem te piękne rośliny chorują. Najgroźniejsze są dla dalii choroby grzybowe. W okresach dużej wilgotności powietrza może je porazić szara pleśń. Groźny jest też grzyb o nazwie Enthyloma dahliae. To przez niego na blaszkach liści najpierw pojawiają się żółtawe, niewielkie cętki, które przekształcają się w szarobrunatne plamy. W końcu liście więdną i zasychają. Porażone przez grzyby krzewy dalii należy jak najszybciej usunąć. Groźne mogą też być dla tych kwiatów przędziorki i mszyce. Można je zwalczać chemicznie.

Warto wiedzieć: Jak zapobiegać szarej pleśni na roślinach 

Dalie wykopujemy po pierwszych przymrozkach

Ponieważ dalie nie mogą zimować w gruncie, należy je wykopać po pierwszych przymrozkach. Część nadziemną trzeba obciąć, zostawiając 5–10 cm łodyg. Potem bulwy osuszyć i przechowywać do wiosny w chłodzie.

Do gruntu sadzi się georginie dopiero na początku maja. A to dlatego, żeby nie zdążyły wypuścić pędów przed Zimną Zośką, bo są wrażliwe ma mróz. Sadzić je najlepiej w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Przy okazji można te kwiaty rozmnożyć. Wystarczy podzielić karpę dalii nożem na kilka części, dbając o to, żeby w każdej były dwa-trzy pąki.

Autor: Grażyna Zwolińska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

w zeszłym roku kupiłam jedno kłacze dali wysokiej strzępiastej ciemnofioletowej, po wyjęciu jesienią z gleby były już 3 kłącza - przechowałam w piwnicy i wysadziłam w kwietniu. I tu zonk, bo mam trzy takie średniej wysokości o zupełnie innym kształcie i kolorach. Każda jest inna. I nie wiem dlaczego. Może mi ktoś to wytłumaczy??? acha.... jestem taka "młoda" ogrodniczka
Halina Kaczmarek, 20.07.2012, 18:03
posadziłam dalie jednoroczne o wys30-50cm to tez na jesien beda miec bulwy?
jaaa, 08.03.2013, 20:42