Czosnek słoniowy – czym charakteryzuje się ta odmiana, jej właściwości i uprawa

Czosnek słoniowy wyróżnia się wielkością główek i ząbków, które są znacznie większe od zwykłego czosnku. Podpowiadamy, ja uprawiać czosnek słoniowy.
  • Czosnek słoniowy

    Czosnek słoniowy jest większy niż zwykły czosnek, natomiast w smaku jest delikatniejszy. Ma również bardziej subtelny zapach.

    ND Petitt (Morguefile.com)

Patrząc na czosnek słoniowy, można się zdziwić. To z racji jego rozmiarów i masy. Bywa, że jedna główka czosnku słoniowego nie mieści się w dłoniach, a waży ona prawie pół kilograma (dla porównania: zwykła główka czosnku ma masę około 45 gramów).

Dowiedz się: Jak uprawiać i wykorzystywać czosnek niedźwiedzi

Czosnek duży jak grejpfrut

Czosnek słoniowy (Allium ampeloprasum var. ampeloprasum)  zwany jest także wielkogłówkowym. Jego wielkość główki jest porównywana do pomarańczy albo nawet grejpfruta. Z daleka czosnek słoniowy przypomina jednak tradycyjny czosnek. Jego główka ma bowiem jednakowy kształt i kolor. Czosnek słoniowy posiada mniejszą liczbę ząbków w główce. Ma ich cztery lub pięć, rzadziej sześć. Co ciekawe, każdy ząbek czosnku słoniowego jest mniej więcej takich rozmiarów, jak cała główka zwykłego czosnku.

Czosnek przywędrował z Ameryki do Polski

Czosnek słoniowy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i tam jest już dosyć popularny, natomiast u nas dopiero zaczyna stawać się znany. Część botaników podkreśla, iż czosnkowi słoniowemu jest bliżej do pora niż do czosnku pospolitego. Niektórzy Amerykanie twierdzą, że czosnek słoniowy jest alternatywą dla osób, które nie cierpią smaku i zapachu zwyczajnego czosnku, lecz doceniają jego właściwości zdrowotne. Czosnek słoniowy nie ma silnego zapachu, zaś w smaku jest łagodniejszy.

Podobnie, jak zwykły czosnek, i ten wielkogłówkowy znalazł zastosowanie w kuchni. Jest składnikiem surówek i sałatek, dodatkiem do zup, sosów oraz pieczeni. Wielu przygotowuje sobie kanapki, kładąc pod wędlinę czy ser właśnie plastry tej odmiany czosnku. Nawet grillowany czosnek słoniowy stanowić może oryginalną przekąskę albo przystawkę.

 


Czosnek słoniowy i zwykły
Ząbki czosnku słoniowego dorównują rozmiarom całej główce czosnku zwyczajnego. Mają jednak znacznie delikatniejszy smak i zapach.Fot. Lin linao (wikimedia.commons CC BY-SA 3.0)

Uprawa czosnku słoniowego

Uprawa tego czosnku nie powinna stanowić większych trudności. Preferuje on stanowiska słoneczne. Ważne, aby gleba pod uprawę była w miarę żyzna, wilgotna, pozbawiona chwastów. W glebie ciężkiej i gliniastej czosnek słoniowy raczej nie wyrośnie. Sadzenie czosnku można przeprowadzić dwa razy w ciągu roku: w sezonie jesiennym (np. na przełomie października i listopada, zanim nastaną mrozy) i wiosennym (przeważnie nie wcześniej niż w połowie marca, aby mieć pewność, że nie spadnie już śnieg).

Polecamy też poradnikGatunki czosnku w ogrodzie 

Jesienią czosnek wsadza się w ziemię głębiej, na głębokość około 7–8 centymetrów. Podczas wiosennego sadzenia należy pamiętać, aby posadzić czosnek słoniowy na połowę tej głębokości, a więc na średnio 3–4 centymetry w głąb ziemi. Należy uważać z wiosennym sadzeniem tego gatunku czosnku, ponieważ w główce mogą nie pojawić się w ogóle ząbki.

Zbiór czosnku, zasadzonego przed zimą, przypada na początek lata, a czosnku, który został zasadzony po zimie – w drugiej części lata. Gdy liście czosnku zaczynają żółknąć, to znak, że trzeba go wykopać. Jeśli nie zrobimy tego we wskazanym czasie, to później główka czosnku zacznie się rozsypywać. Zebrany czosnek należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu.

Dowiedz się: Dlaczego warto jeść czosnek i jakie ma właściwości zdrowotne

Tego o czosnku słoniowym nie wiedziałeś

W USA powstają plantacje, na których rośnie wyłącznie czosnek słoniowy. Właściciele tych plantacji mówią, że opłaca im się uprawiać ten czosnek, ponieważ osiąga on zawrotne ceny. O tym, jak popularny staje się u nas czosnek słoniowy, również świadczy jego coraz wyższa cena. Niektórzy producenci oferują kilogram jego wyselekcjonowanych zapakowanych cebulek za 500 złotych. Najtaniej można kupić taki czosnek w główkach za mniej niż 100 złotych za kilogram. Wybrani są zdania, że czosnek słoniowy swój przydomek zawdzięcza nie rozmiarowi, tylko kolorowi. Jego barwa kojarzy się z kolorem kości słoniowej. 

Autor: Katarzyna Piojda
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

czosnek zmniejsza ilość napadów astmy z powodu regulacji układu immunologicznego oraz zmniejszenie wrażliwości na alergeny zawarte w powietrzu a w szczególności na pyłki dlatego powinien być spożywany regularnie w ilości około 3 gram dziennie przez alergików a w szczególności przez astmatyków są to badania dowiedzione naukowo https://www.youtube.com/watch?v=pkdC4fLwZqE
dziedzic, 17.07.2018, 17:22
Czosnek słoniowy nie jest prawdziwym czosnkiem? a jest właściwie porem! I to co piszesz prawdopodobnie tyczy czosnku normalnego, a nie słoniowego, chociaż może mieć podobne działanie! Artykuł dotyczy czosnku słoniowego, a ty piszesz o czosnku zwykłym, czyli zwyczajnym i dobrze nam znanym! A czosnek słoniowy - to zupełnie inne warzywo! ślóński górol beskidzki Zeflik - mistrz warzywnik
Zeflik Chłódek, 11.05.2019, 23:08
What's up, just wanted to say, I liked this post. It was
inspiring. Keep on posting! My weblog; kyuubi.online
JC, 26.06.2019, 06:58
Czosnek słoniowy nie pochodzi z USA, a z Azji? z Chin, Nepalu, Tybetu i Afganistanu! A z USA pochodzi materiał nasadzeniowy - tam już wiele lat uprawia się czosnek słoniowy (Elephant garlic) i stamtąd obecnie pozyskujemy większość materiału nasadzeniowego! ślóński górol beskidzki Zeflik - mistrz warzywnik i mistrz sadownik
Zeflik Chłódek, 11.05.2019, 22:59
Kopiąc grządkę kwiatową wykopałam okrągłe białe ceulki o średnicy3 cm silnie pachnące czosnkiem.Prawdopodobnie ptaki lub wiatr - przeniosły nasionko. Nie wiem co to za roślina.Jedną cebulkę już zjadłam i nic mi się nie stało. Nie znalazłam w internecie żadnej takiej informacji ,której opis pasował do tej rośliny.Proszę o informację
mariaalicjasiwula@interia.pl, 26.09.2020, 11:09
wydaje mi sie z tego co piszesz ,że może to być czosnek niedzwiedzi , bardzo dobre lekarstwo na między innymi glistę ludzką.
Biernacki, 29.10.2020, 22:56