Czas na kolorowe balkony: co w tym roku będzie hitem, a co zakwitnie najpiękniej

Piękne i pachnące bratki wysprzedały się na pniu. Inne balkonowe kwiaty spóźniają się z kwitnieniem, ale i tak sklepy ogrodnicze są pełne klientów. W sprzedaży są nowe odmiany złotego deszczu i niecierpka. W donicy można też posadzić żenszeń.
 • Kolorowe bratki

  Hitem tego sezonu są urocze bratki. Kwiaty te mają różne kolory. Dotychczas nie udało się wyhodować chyba jedynie bratków z zielonymi kwiatami.

  Agata Kowalczyk
 • Bakopa

  Bakopa o nawie Big White jest rośliną jednoroczną. To ceniona roślina balkonowa ze zwisającymi pędami, która bardzo obficie kwitnie na biało.

  Agata Kowalczyk
 • Pelargonie angielskie w wielu kolorach

  Pelargonie angielskie

  Agata Kowalczyk
 • Bratki

  Bratki w balkonowych skrzynkach kwitną bardzo długo. Marcowe i kwietniowe chłody, a nawet niewielkie przymrozki nie szkodzą im, a wręcz sprzyjają. Bratki nie wymagają wielkiej troski. Wystarczy nie zapominać o ich podlewaniu.

  Agata Kowalczyk
 • Pelargonie

  Pelargonie w doniczkach

  Agata Kowalczyk
 • Pelargonie

  Agata Kowalczyk
 • Koleus

  Koleus ma piękne, aksamitne, wielobarwne liście, które stanowią o jego urodzie . Natomiast niepozorne kwiaty, ukazujące się w lecie należy usuwać, bo szpecą i niepotrzebnie go eksploatują.

  Agata Kowalczyk
 • Koleus

  Koleus jest łatwy w uprawie i łatwo się go rozmnaża.

  Agata Kowalczyk
 • Wilec

  Wilec jest łatwy w uprawie, tylko jego kwiaty są mało trwałe.

  Agata Kowalczyk
 • Papirus

  Papirus

  Agata Kowalczyk
 • Żeńszeń

  Po raz pierwszy w sprzedaży jest żeńszeń, który nadaje się do uprawy na balkonie.

  Agata Kowalczyk
 • Trawa cytrynowa

  Trawa cytrynowa

  Agata Kowalczyk
 • Goździki

  Goździki wieloletnie można posadzić w ogrodzie i na balkonie.

  Agata Kowalczyk
 • Niecierpek

  Katarzyna Kowalczyk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach uczennica klasy o kierunku architektura krajobrazu prezentuje nową odmianę niecierpka.

  Agata Kowalczyk
 • Milionbells

  Agata Kowalczyk

– Długa zima i brak słońca przez wiele tygodni sprawiły, że rośliny balkonowe są spóźnione w rozwoju. Większość nie ma jeszcze pąków. Zaczną obficie kwitnąć dopiero w połowie maja – informuje Edward Galus, zastępca dyrektora w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni w Kielcach, które jest największym producentem kwiatów w Kielcach.

Hitem tegorocznej wiosny są bratki

– Wysprzedały się na pniu, zarówno duże kolorowe, jak i te drobne, zwisające. One jako pierwsze mogą być posadzone na balkonie czy tarasie, już w marcu, jak tylko zrobi się cieplej. Są odporne na przymrozki. Kwitną bardzo obficie do lata, potem trzeba je wymienić na inne gatunki, które będą ozdobą do jesieni – dodaje.

Polecamy lekturę poradnika: Jak urządzić balkon 

Wcześnie kwitną pelargonie angielskie. – Od innych przedstawicieli tego gatunku różnią się tym, że nie lubią bezpośredniego słońca i upałów. Mają przepiękne, okazałe kwiaty o delikatnych płatkach, w różnych kolorach – informuje.

Dobry złoty deszcz

W tym sezonie jest kilka interesujących nowości wśród roślin balkonowych. – Nareszcie pojawiła się bardzo dobra odmiana złotego deszczu, czyli bidensu. Ma duże, okazałe kwiaty a roślina jest zwarta i wytrzymała na niesprzyjającą pogodę. Nadaje się na słoneczne balkony. Więcej cienia woli niecierpek. Jego najnowsza odmiana bardzo dobrze się krzewi i kwitnie a kwiaty ma czerwone, biskupie, morelowe. Ta odmiana tworzy wspaniałe, kwietne dywany – dodaje.

Interesująco wygląda nowa odmiana petuni superbells o drobnych kwiatach, przypominających gwiazdki, w kolorze cytrynowym z białymi paskami.

Begonie preferują półcieniste balkony, ale pojawiły się odmiany odporne na bezpośrednie słońce o drobnych kwiatach przypominających różyczki. Odmiana Solenie ma duże kwiaty, dobrze rośnie w słońcu, ale trzeba ją obficie podlewać.

Zioło długowieczności na balkonie

Pojawiły się także nowe gatunki, których nie było w ofercie w ubiegłych latach. – Jednym z nich jest żeńszeń pięciolistny, zwany ziołem długowieczności. Ze świeżych i suszonych liści można zrobić napar albo sałatkę. Niestety nie jest zimotrwały, wytrzymuje do minus 15 stopni Celsjusza, więc na zimę lepiej go przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia – tłumaczy.

Zwolennicy surfinii mają w tym nową sezonie odmianę o czerwonych kwiatach.
– W tym roku najlepiej sprzedają się jak zwykle pelargonie, te tradycyjne stojące, zwisające, które są delikatniejsze mają nieco mniej zwolenników. Na ten wybór ma wpływ nasz trudny klimat, upały przeplatane, deszczami i silnymi wiatrami – przyznaje. – Jako dodatki, bo nie każdy lubi jednolity balkon kupowane są kocanki, wilce i koleusy.

Warto przeczytać poradnik: Ziołowy ogródek na parapecie: jak go zrobić 

Na balkonach chętnie uprawiamy także zioła, ładnie wyglądają, pachną a świeże listki są smaczniejsze w potrawach niż suszone. Można posadzić bazylię, szałwie, miętę, melisę, oregano, tymianek, lawendę. Balkon to także odpowiednie miejsce na posadzenie pomidorów, czy papryki a nawet truskawki. Plony, nawet skromne sprawią wiele radości.

Uwaga na przymrozki

Większość kwiatów balkonowych jest wrażliwa na przy-mrozki, więc powinno się je sadzić po 15 maja, kiedy ryzyko ich wystąpienia jest minimalne. Jeśli rośliny już mamy, to trzeba pamiętać o ich zabezpieczeniu przed zapowiadanymi spadkami temperatury poniżej zera.
Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni przeniosło się do nowej siedziby, ale sklep jeszcze został na ulicy Lecha, w starym miejscu.

Ile kosztują kwiaty?

 • bratki – 1-2 złote,
 • pelargonie, begonie, fuksje – 4-5 złotych,
 • zioła – 3-8 złotych,
 • żeńszeń – 5 złotych 
Autor: Agata Kowalczyk
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Mieszkając w bloku uwielbiałem na parapecie bratki i ich piękne kwiaty. Obecnie mam ogródek przed domem i również je uwielbiam. Nie dziwię się że wszystkie się sprzedały :)
Mirosław Mazur , 06.05.2013, 11:08
Czy nie powinno być WYPRZEDAŁY ?
Oj, oj Panie redaktorze !!!
kowallska, 06.05.2013, 12:07
Mam na balkonie wisząca suszarke na poręczy. zawsze jak powiesze pranie, to śąsiadka podlewa kwiaty. Rozmowy z nią nie pomagają. co mam zrobić?
tomek, 06.05.2013, 19:22
mw, 06.05.2013, 20:04
najlepiej rosną jak sie je pryśnie roundapem
pokochać, 06.05.2013, 20:44
powiesić suszarkę odwrotnie do wewnątrz balkonu i niech sobie podlewa. Zresztą kwiaty podlewa się pod wieczór albo wczesnym rankiem a pranie schnie w ciągu dnia
m.k, 06.05.2013, 21:13