Co zrobić z cebulowymi roślinami, gdy już przekwitną?

Cebule roślin lepiej wykopywać, czy zostawić w ziemi? Usunąć przekwitnięte kwiaty, a czy przy okazji też i liście? Jak postąpić z narcyzami, tulipanami, hiacyntami, żeby im nie zaszkodzić?
 • Tulipany

  Gdy tulipany przekwitną, należy delikatnie oberwać resztki kwiatów oraz usunąć torebki z nasionami. Tulipany tworzą cebulki przybyszowe, więc pozostawienie nasion może ją osłabić. Należy też wiedzieć, że kwiaty uzyskane z nasion nie mają cech, które wykazywała roślina-matka.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Tulipany w ogrodzie

  Gdy tulipany przekwitną ścinamy kwiatostan i czekamy aż liście zżółkną i zaschną. Nie wolno zapomnieć o podlewaniu.

  Grażyna Zwolińska
 • Hiacynty

  Aby hiacynty zdobiły nasz ogród na wiosnę, musimy posadzić je do gruntu jesienią. Najczęściej pod koniec czerwca lub na początku lipca, cebule hiacyntów należy wykopać i po osuszeniu trzymać w chłodnym i przewiewnym miejscu. Natomiast we wrześniu sadzimy je - najlepiej w nowym miejscu.

  biker_becca (Pixabay.com)
 • Szachownica

  O wykopane cebule szachownicy trzeba szczególnie dbać, gdyż szybko wysychają.

  Grażyna Zwolińska
 • Piękne żonkile

  Żonkil jest odmianą narcyza. JEgo nazwa pochodzi od żółtego koloru, która z francuskiego jonquille oznacza jasnożółty.

  Magdalena Kmita-Kulesza

Największym błędem jest przycinanie po przekwitnięciu całej nadziemnej części rośliny cebulowej, a więc także liści. Należy je koniecznie zostawić! Wyciąć trzeba tylko nisko przy ziemi sam kwiatostan. Ważne, żeby nie zdążył on zawiązać nasion. Najważniejsze jest w tym momencie wzmacnianie cebuli, a do tego niezbędne są jej liście. Należy poczekać, aż liście same zżółkną i zaschną. Dopiero wtedy wolno je usunąć.

Radzimy: Jak sadzić i uprawiać tulipany

Ułożyć cebule w płaskiej skrzyneczce

Następnym etapem jest wyjęcie z ziemi kwiatowych cebul. Należy je oczyścić z ziemi i trochę przesuszyć. Potem ułożyć w płaskiej skrzyneczce, układając cebule obok siebie, nigdy jedna na drugiej. Teraz wystarczy przesypać je piaskiem, torfem lub trocinami i postawić w suchym, przewiewnym miejscu. Jesienią cebule będą gotowe do ponownego posadzenia. Przed włożeniem ich do ziemi, warto je zaprawić środkiem grzybobójczym.

Cebule można też zostawić w ziemi

Czy coroczne wykopywanie cebul jest konieczne? Nie. Wiele z nich doskonale radzi sobie w ziemi także zimą. Możemy je więc zostawić w jednym miejscu przez kilka lat, a nawet dłużej. Nie obcinając im jednak liści, gdy kwiaty już przekwitną, lecz czekając, aż zaschną same.

To prawda, że w tym momencie rabata nie będzie wyglądała najlepiej. Trzeba to zaakceptować dla dobra przyszłorocznego kwitnienia roślin cebulowych. Można też od razu posadzić cebule w pojemnikach, po kwitnieniu wykopać je z ziemi i na czas zasychania liści przenieść w mniej eksponowane miejsce ogrodu.

Hiacynty lubią przeprowadzki

Hiacynty w ogrodzie kwitną od kwietnia do maja. Jeśli chodzi o te kwiaty, to nie powinny być one w jednym miejscu dłużej niż 3–4 lata. Rosnąc zbyt długo bez wykopywania, z czasem mogą mieć coraz mniejsze kwiaty. Osłabieniu rośliny można w pewnym stopniu zapobiegać obficie nawożąc cebule. Zrezygnowanie z corocznego wykonywania niesie też za sobą większe ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych.

Cebule hiacyntów wykopuje się zwykle w czerwcu. Do gruntu wysadza znowu na przełomie września i października.

Nie częściej niż co pięć lat

Jednymi z piękniejszych roślin cebulowych są szachownice. Szczególnie atrakcyjna jest tzw. korona cesarska. Ją również po przekwitnięciu zostawiamy w spokoju aż do wyraźnego zżółknięcia liści. Trzeba też usuwać zawiązane owoce, tworzące charakterystyczne odgięte do góry kanciaste torebki. Cebule szachownic są po wykopaniu wrażliwe na wysychanie, bo nie mają ochrony w postaci wyraźnej łuski. Należy je więc do czasu ponownego posadzenia dobrze okryć torfem. Szachownic nie należy przesadzać częściej niż do 5 lat.

Czytaj też: Posadź cebulowe kwiaty w donicach 

Nie oddzielać cebulek na siłę

Cebulki narcyzów wykopujemy z ziemi co 3–4 lata. A to dlatego, że wytwarzają one dużo cebulek przybyszowych, które zagęszczają roślinę i powodują, że ma coraz mniejsze kwiaty. Przed ponownym sadzeniem cebulki przybyszowe trzeba oddzielić. Nie wolno jednak robić tego na siłę. Jeśli mocno trzymają się cebuli-matki, oznacza to, że nie są jeszcze gotowe do tego, żeby rosnąć samodzielnie.

Dla szkodników cebulki są przysmakiem

Cebulki tulipanów mogą zimować w gruncie. Jeśli jednak tylko możemy, wykopmy je po kwitnieniu i zaschnięciu liści. Po pierwsze, ładniej zakwitną w przyszłym sezonie, gdy posadzimy je ponownie jesienią. Po drugie, nie będą narażone na uszkodzenie przez szkodniki roślin cebulowych, choćby nornice zwyczajne. Cebule (nie tylko tulipanów) są ich przysmakiem i potrafią je całe zjeść. A my potem dziwimy się, co się stało z naszymi roślinami. Jednym ze sposobów zapobiegającym podjadaniu cebul przez szkodniki jest sadzenie ich w plastikowych ażurowych koszyczkach o drobnych oczkach.

Gdy rośliny cebulowe już nie kwitną, nadal trzeba o nie dbać

Pozwalając roślinom cebulowym na spokojne zamieranie liści, pamiętajmy jeszcze o jednym, a mianowicie o dostarczaniu im wody, dopóki liście nie zaczną wyraźnie zasychać. Nie zaszkodzi też odrobina nawozu.

Podlewanie jest bardzo ważne, bo cebulki regenerują się po kwitnieniu i zbierają odpowiednie zapasy, aby móc równie pięknie zakwitnąć w przyszłym roku. Kiedy liście będą już suche, wykopujemy cebulkę.

Polecamy poradnik: Żonkil czy żółty narcyz. Jak go uprawiać?  


Tulipany w ogrodzie
Tulipany są piękne i dostępne są w wielu kolorach. To naszym zdaniem niemal obowiązkowe kwiaty ogrodowe :)Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy