Clematisy: pnącza wieloletnie, które ozdobią każdy ogród

Clematis - powojnik wielkokwiatowy - od lat podbija serca działkowców. To wdzięczne pnącze nie jest trudne w uprawie, kwitnie długo, a mnogością kwiatów długo cieszy oczy.
 • Clematis o białych kwiatach

  Clematis wspaniale wygląda jako pnącze okalające balustradę schodów albo pergolę tuż przy ganku. Jego atrakcyjne, duże i liczne kwiaty tworzą barwną ścianę, a po przekwitnięciu równie ładnie wyglądają jego duże zielone liście.

  Rogan Josh (morguefile.com)
 • Clematis o fioletowych kwiatach

  Jacqlemon (morguefile.com)
 • Clematis różowy

  Jdurham (morguefile.com)

Znanych jest około trzech tysięcy odmian powojników wielkokwiatowych. Najpopularniejsze odmiany uprawiane są w ogrodach Europejczyków, Amerykanów, w Azji, Australii i Oceanii.

Kwiaty clematisu kształtem przypominają gwiazdę i mają setki odcieni - od białych, przez lilaróż, róż, fuksję, purpurę, niebieski, aż po ciemny fiolet.

Nasz klimat sprzyja tej roślinie. Clermatis należy do tych roślin, które dobrze tolerują słońce, doskonale sprawdzi się więc jako ozdoba najbardziej nasłonecznionych części domu i ogrodu.

Wspaniale wygląda jako pnącze okalające balustradę schodów albo pergolę tuż przy ganku. Jego atrakcyjne, duże i liczne kwiaty tworzą swoistą kwiatową ścianę, a po przekwitnięciu równie ładnie wyglądają jego duże zielone liście. Powojnik jest rośliną wieloletnią i spokojnie może rosnąć przez 10-15 lat. Dlatego odpowiednio pielęgnowany może być chlubą niejednego działkowca.

Warto przeczytać poradnik: Drzewka cytrusowe w domu. Uprawa cytryny w doniczce 

Jednak, by clematis rósł ładnie i rozłożyście, musi mieć zapewnioną pergolę (ewentualnie inną podporę), po której będzie się piął. Ta roślina poradzi sobie też „idąc" po murze czy płocie, ale straci wtedy swój urok. Ponieważ rozrastający się clematis ma coraz więcej strzelających w górę łodyg, pergola przyda się też, by podwiązać dużą i ciężką roślinę. To ważne, bo w miarę wzrostu rośliny, łodygi będą opadać i łamać się.

Powojnik rośnie najlepiej na glebach żyznych, próchnicznych i zasobnych w wapń. Roślina lubi słońce i półcień, clematisu nie powinniśmy jednak sadzić w miejscach wietrznych, ponieważ nie lubi takich warunków. Podlewanie tej rośliny powinno być obfite, szczególnie i ciepłe i suche dni.

Polecamy: Rdest to sposób na ukrycie brzydkiego ogrodzenia 

Do sadzenia można przeznaczyć rośliny uprawiane w pojemnikach, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i zdrewniałymi pędami u podstawy. Bez problemu można także wykopywać młode pędy rośliny i tworzyć rozsady.

Tuż przed sadzeniem pojemniki z roślinami dobrze jest obficie podlać, aby podłoże nasiąkało. Pamiętajmy by przygotować dość dużo miejsca, gdyż ta roślina pięknie będzie się rozrastać.

Clematis powinno się podlewać w miarę potrzeby, ale tak, by nie dopuścić do przesychania podłoża, gdyż lubi wilgoć. Co roku roślinę należy zasilić kompostem.

Jeśli chodzi o pielęgnację, powinniśmy pamiętać o przycięciu powojnika wielokwiatowego wczesną wiosną do wysokości 80–100 cm. To ważny zabieg, gdyż dobrze przycięta roślina – wiosną zaskoczy nas szybkim wzrostem i ładnym kwiatostanem.

Niektórzy działkowcy radzą, by ziemię dookoła posadzonej rośliny wyściółkować, np. korą, co sprzyja utrzymaniu wilgotności podłoża. 

Autor: Ilona Burkowska
0komentarzy