Ciemierniki: zaczynają się przebijać nawet spod śniegu

Wystarczy kilka dni odwilży i trochę słonecznych dni, by z ziemi wychylili się pionierzy wiosny – ciemierniki. Mimo swojej niepowtarzalności są zbyt rzadkimi gośćmi w naszych ogródkach. A są piękne, łatwe w uprawie, a co najciekawsze - kwitną w okresie pełnego uśpienia innych roślin ogrodowych.
 • Ciemiernik biały

  Ciemierniki są wieloletnie i niezbyt wymagające w uprawie. Mają ładne kwiaty, które mogą pojawiać się już zimą.

  Annallarionova (pixabay.com)
 • Ciemierniki

  Ciemierniki mają sporo gatunków, różniących się przede wszystkim kolorem kwiatów, a także terminem kwitnienia.

  Congerdesign (pixabay.com)
 • Ciemiernik (Helleborus)

  Ciemierniki dobrze rosną pod drzewami liściastymi. Od jesieni do wiosny mają pod nimi światło, a latem - ochronę przed palącym słońcem.

  Leoleobobeo (pixabay.com)
 • Ciemierniki

  Ciemierniki lubią lekko wilgotną, próchniczą ziemię o zasadowym odczynie.

  MrGajowy3 (pixabay.com)
 • Kwiat ciemiernika

  Ciemierniki mają delikatne korzenie, dlatego nie lubią przesadzania.

  MrGajowy3 (pixabay.com)

Ciemiernika osiągają wysokość do 70 cm. Liście mają grube, skórzaste, podłużne, zazwyczaj zimozielone, co zwiększa atrakcyjność rośliny. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne w kolorach od białego poprzez róże, ciemne czerwienie aż niemalże do koloru czarnego. Najbardziej kolorowe są mieszańcowe ciemierniki ogrodowe. Z kolei ciemiernik cuchnący wyróżnia się nietypową, zielonkawą barwą kwiatów (nie należy się przejmować jego nazwą).

Bylinę wyróżnia termin kwitnienia. W zależności od gatunku, pierwsze kwiaty mogą pojawiać się jeszcze w grudniu (ciemiernik biały), a najpóźniej kwitnące ciemierniki kwitną jeszcze w maju.

Poznaj: Drzewa i krzewy ozdobne, które kwitną jeszcze zimą

Jak uprawiać ciemierniki w ogrodzie

Ciemierniki nie są wymagającymi roślinami. Lubią stanowiska półcieniste do cienistych, zaciszne, osłonięte od wiatru. Preferują gleby próchniczne, głęboko uprawione, wilgotne, z zawartością wapnia. Warto nawozić je kompostem z dodatkiem rozdrobnionych skorupek jaj. Alternatywnie raz w roku, najlepiej wczesną wiosną, można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym.

Glebę wokół ciemiernika należy utrzymywać wilgotną. Wokół ciemiernika nie należy zruszać gleby, gdyż roślina ta ma bardzo wrażliwy system korzeniowy na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Z tego też powodu ciemierniki nie przepadają za przesadzaniem. Miejsce dla nich warto wybrać starannie.
Należy pamiętać, aby przed kwitnieniem usunąć najstarsze liście, by umożliwić rosnącym kwiatom jak najlepszy dostęp do światła.

Ciemierniki są roślinami długowiecznymi. W jednym miejscu mogą rosnąć przeszło 10 lat.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać i pielęgnować ciemierniki w doniczkach

Gdzie można sadzić i wykorzystać kwiaty ciemiernika

Ciemierniki można wykorzystać w każdej sytuacji – w parku, w ogrodzie, w donicy na tarasie czy balkonie, w wiązance ślubnej czy w wazonie.
Ze względu na długowieczność i małe wymagania pielęgnacyjne nadają się do obsadzania dużych rabat w parkach. W ogrodach na cienistych rabatach pod drzewami i wokół krzewów można je sadzić samodzielnie, co najmniej 3-4 rośliny w rozstawie 40-50 cm lub w towarzystwie innych roślin, które mają podobne wymagania co do stanowiska.

I tak ciemierniki można posadzić wokół powojnika alpejskiego, wawrzynka, kaliny. Także ciemiernika można posadzić wśród roślin kwitnących wiosną: cebulicy syberyjskiej, przylaszczki pospolitej, barwinka pospolitego, szczawika.
Niższe ciemierniki: cuchnący, czerwonawy można posadzić na niezbyt nasłonecznionych skalniakach. 

Przeczytaj więcej o ciemiernikach kwitnących w ogrodzie zimą 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy