Choroby kwiatów cmentarnych – astrów i chryzantem

Chryzantemy i astry to najpopularniejsze kwiaty na groby. Są zazwyczaj trwałe i odporne na listopadowe przymrozki. Czasem i one jednak chorują. Piszemy, czym te choroby się objawiają i jak wówczas postępować.
  • Cmentarne kwiaty

    Cmentarne kwiaty także chorują. Są atakowane przede wszystkim przez grzyby.

    Genniebee512 (Pixabay.com)

Nawet odporne rośliny czasem chorują i są atakowane przez szkodniki. Podobnie jest z chryzantemami oraz astrami. Najpierw przedstawiamy choroby chryzantem.

Biała rdza

Stanowi jedną z najczęstszych chorób chryzantem. Atakuje kwiaty zarówno uprawiane w tunelach ogrodniczych, jak i na polu. Najpierw na liściach pojawiają się jasnozielone albo białe plamki. Pod spodem, w tych samych miejscach, co plamy na górze, widać białe lub pomarańczowe brodawki. To ogniska grzybów. Plamy na wierzchu stają się coraz większe. Roślina zaczyna więdnąć i gnić u nasady, a liście opadają. Jeśli uprawa chryzantem prowadzona jest w szklarni, można próbować częściej wietrzyć pomieszczenie, bo grzyb rozwija się, gdy jest ciepło i bardzo wilgotno. Tutaj naturalne sposoby nie zadziałają jednak skutecznie. Potrzebny jest oprysk.

Szara pleśń

Ta powstaje, gdy powietrze jest zbyt wilgotne. Możliwe również, że w dotychczas stosowanych nawozach było zbyt dużo azotu i taki jest teraz skutek. Ten grzyb zazwyczaj zaczyna swój atak od dolnych części liści. Wchodzi na pędy i kwiaty. Na chryzantemie pokazuje się szary lub biało-szary nalot. Być może chryzantemy rosły zbyt blisko siebie i dlatego szara pleśń się pojawiła. Wysokie skoki temperatur (dzień do nocy) także sprzyja rozwojowi patogenu. Ogrodnicy zalecają środki chemiczne.

Septorioza

Małe brunatne albo brązowe plamki na dolnych liściach, potem przechodzące na górne liście – to może być objaw septoriozy. Grzyb ten zazwyczaj dopada chryzantemy rosnące na polu. Plamy robią się coraz większe, czasem niejako zlewają się na powierzchni liści. Liście stają się brązowe, łamliwe, opadają. Usuwanie porażonych części chryzantemy i ograniczenie podlewania to raczej za mało. Oprysk przyniesie efekt.

Mączniak 

Biały lub szarawy nalot na liściach może oznaczać, że chryzantema została zaatakowana przez mączniaka białego. To jeden z najczęściej występujących grzybów. W kilka dni nalot widać już na wszystkich liściach oraz pozostałych częściach rośliny. Mączniak równie szybko przenosi się na sąsiednie rośliny, nie tylko chryzantemy. Można zlikwidować porażone elementy chryzantemy, a rany po cięciu przesmarować pastą ogrodniczą, aby szybciej się zagoiły. Zabieg ten bywa natomiast często nieskuteczny. Należy wówczas sięgnąć po preparaty chemiczne.

Zgorzele chryzantem

Środki chemiczne także są zalecane w przypadku zgorzeli chryzantem. Choroba objawia się tym, że roślina zaczyna więdnąć i gnić u nasady, a potem już cała obumiera.

 Zobacz: Najpiękniejsze chryzantemy na Wszystkich Świętych 

Astry też czasem chorują, m.in. atakuje je wyżej opisany mączniak oraz zgorzele. Oto ich inne najczęstsze przypadłości.

Kędzierzawka astrów

Pomarszczone, zwijające się liście to oznaka kędzierzawki. Choroba wirusowa prowadzi do zahamowania wzrostu astrów. W tym przypadku już nawet oprysk nie pomoże. Trzeba wyrwać rośliny i je spalić.

Żółtaczka astrów

Liście zaczynają żółknąć wzdłuż nerwów. Zmieniają swoją pozycję na prawie pionową. Wyrastają z nich cienkie pędy. Tutaj też jedynym skutecznym sposobem jest pozbycie się zainfekowanej rośliny.

Fuzarioza (zgorzel naczyń)

Choroba atakuje od gleby, bo właśnie w ziemi istnieje źródło zakażenia. Astry robią się brązowe, więdną. Jednym z rozwiązań jest przesadzenie roślin w inne, zdrowe miejsce, ponieważ zakażona gleba nawet przez parę lat może nadal infekować sadzonki. Jeśli opryski grzybobójcze, to nie tylko na roślinę, ale i na glebę. Roztwór powinien wniknąć również w ziemię. 

 Dowiedz się: Jak uprawiać astry marcinki

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy