Choinka świąteczna: świerk cięty, czy w doniczce

W domu żywe drzewko pięknie pachnie i jest jedynym z elementów prawdziwie świątecznej atmosfery, w ogrodzie może być ozdobą w okresie świątecznym. Radzimy, jaki świerk wybrać.
  • Choinka w donicy

    Jeśli chcemy przesadzić choinkę wiosną do ogrodu, musimy kupić okaz hodowany od sadzonki w doniczce.

    Sławomir Mielnik (nto)

Święta Bożego Narodzenia to okres królowania iglaków, szczególnie w domu ale także w ogrodzie. Na świąteczne drzewko będące ozdobą domu doskonały i niezbyt drogi jest świerk pospolity. Chętnie wybieramy też świerk kłujący (zwany srebrnym) oraz świerk serbski. 

Jakie drzewko świąteczne wybrać: cięte czy w doniczce?

Drzewka świąteczne w doniczce są droższe. Wielu z nas wybiera je z myślą, że po okresie świątecznym przesadzi choinkę do ogrodu lub postawi na tarasie. Udać się to może jednak pod pewnymi warunkami.

Po pierwsze takie drzewko musiałoby rosnąć w doniczce od sadzonki, czyli mieć pełny system korzeniowy, a po drugie musielibyśmy je odpowiednio pielęgnować. Pierwszy warunek możemy zapewnić sobie kupując iglaka w sklepie ogrodniczym. W miejscach sezonowej sprzedaży w okresie bożonarodzeniowym raczej nie ma na to szans – sprzedawane tam w doniczkach świerki są wykopywane z ziemi i nie mają pełnego ukorzenienia.

– Choinki, które zwykle kupujemy w donicach w okresie przedświątecznym, są wykopywane z ziemi i wsadzane do donic, w których nie ma szans na zmieszczenie całego systemu korzeniowego – przestrzega Lidia Mainka z Centrum Ogrodniczego "Pracuś". – Rzadko się zdarza, żeby takie drzewko przyjęło się potem po przesadzeniu w ziemi.

Zobacz również: Pomysły na niezwykłe choinki

Wybierając choinkę w doniczce z myślą o przesadzeniu jej do gruntu lepiej zdecydować się na droższe odmiany świerka, które po zdjęciu świątecznych ozdób też będą prezentowały się atrakcyjnie – w przeciwieństwie do świerka pospolitego. Do takich gatunków należą świerk serbski czy świerk kujący.

Kupione w doniczce drzewko, jeśli było przetrzymywane na dworze, najlepiej przenosić do mieszkania etapami: przez kilka dni przechowywać je w pomieszczeniu w temperaturze ok. 5°C, następnie w wyższej o 5 stopni i w końcu w mieszkaniu w temperaturze ok. 20°C. Powinno być ono zraszane, podlewane i stać daleko od grzejnika. W takich warunkach choinka może stać nie dłużej niż 7–10 dni.

Po okresie świątecznym nie można takiego świerka wystawić na dwór, bo "przeżyje szok termiczny" i najprawdopodobniej przemarznie. Takie drzewko należałoby przechować w chłodnym pomieszczeniu (garażu, piwnicy, tarasie) do wiosny i dopiero wówczas przesadzić do gruntu. Jeżeli w międzyczasie roślina zacznie odżywać (pojawiają się na niej młode pączki), do gruntu powinniśmy przesadzić ją dopiero w maju. 

Dowiedz się: Co zrobić po świętach z choinką w doniczce

Jeśli kupujemy świerk z nadzieją, że jednak uda się przetrzymać go do wiosny i przesadzić, wybierajmy okazy małe, bo mają one mniejsze systemy korzeniowe, które w większości są zachowywane podczas wykopywania do donic. 

Jak poznać świeżo ściętą choinkę?

Trzeba zwrócić uwagę na kolor kupowanego drzewka – żywo-zielone i błyszczące igły świadczą, że drzewko ścięto niedawno. Zrudziałe lub matowe oznaczają, że roślina jest nieświeża. Można też przeprowadzić test zginając gałązkę – jeśli wróci ona do pierwotnej pozycji, to oznacza, że w choince jest jeszcze sporo soków, a więc jest ona świeża.  

Aby drzewko jak najdłużej utrzymało igły w domu, warto postawić je na jeden dzień w chłodnym pomieszczeniu (piwnicy, tarasie, osłoniętej werandzie). Wówczas będzie miało okazję do zahartowania się. W mieszkaniu choinkę trzeba ustawić w specjalnym stojaku, który trzeba regularnie dopełniać wodą. Powinno ono stać, jeśli to możliwe, jak najdalej od źródła ciepła. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C.

Radzimy: Co zrobić, by dom pachniał świętami

Jeśli ważne jest dla nas, czy choinka pochodzi z legalnej plantacji, możemy poprosić sprzedawcę o  dokument potwierdzający ten fakt. 

Świerk w ogrodzie

Jeżeli świerk jest wkopany do gruntu, to nie powinniśmy się o niego obawiać zimową porą. Świerki są mrozoodporne. Gorzej, jeśli drzewko rośnie w doniczce.
– Wówczas powinniśmy owinąć ją agrowłókniną lub jutą, żeby ochronić system korzeniowy przed przemarznięciem, co może mu grozić przy temperaturach sięgających –20°C – radzi Lidia Mainka. – Rozwiązaniem może być także przeniesienie rośliny do pomieszczenia, gdzie panuje dodatnia temperatura, jednak niezbyt wysoka. 

Autor: Edyta Hanszke
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

dwa razy próbowałam kupić świerk w donicy, żeby później wkopać go w ogrodzie i nie powiodło się; faktycznie w tym roku spróbuję z jakimś mniejszym drzewkiem świerkowym - może to się sprawdzi
zool, 04.12.2011, 15:13
na zdjeciu jest Świerk Biały "Conica"
Sic, 16.12.2013, 17:47