Choinka na pniu – czym jest, ile kosztuje, jak zrobić ją samemu

Choinka na pniu, zarówno ta naturalna, jak i sztuczna wyglądają interesująco. Choinki te zrobią w tym roku furorę w Święta Bożego Narodzenia. Piszemy, czym się charakteryzują choinki na pniu.
 • Choinka na pniu

  Choinki już szykują się na dłuższą wizytę w naszym domu. W tym roku modne są choinki na pniu.

  Sandra Michalska
 • Choinka na pniu pełna prezentów

  Sandra Michalska
 • Choinka na pniu stojąca w salonie

  Małgorzata Rydelska
 • Mała choinka na pniu

  pryzmat (123RF)

Choinka na pniu przypomina 2-elementowe drzewko. Dolną część stanowi pień, natomiast górną jest tutaj iglasta, kształtna korona. Takie drzewko świąteczne wygląda, jakby górna partia była nasadzona na dolną. Donica, w której stoi choinka, często jest owinięta ozdobnym materiałem, choćby pozłacanym workiem jutowym lub materiałem, przypominającym korę drzewa. Bywa również ozdobiona wielką, czerwoną, prezentową wstęgą.

Zobacz: Jak zrobić stroik na stół wigilijny 

Naturalna choinka na pniu

– Naturalne choinki na pniu to często sosny, ponieważ one dobrze znoszą cięcie, a istotą choinki na pniu jest właśnie jej odpowiednie przycięcie – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Choinka na pniu to taka, której pień jest nagi, ponieważ dolne gałęzie zostały usunięte do określonej wysokości nad ziemią. Gałązki rosnące wyżej są przycinane i mają kształt stożka. Gałązki można udekorować bombkami, lampkami i innymi ozdobami, jak tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe.

Można kupić gotową choinkę na pniu, ale równie dobrze można zrobić ją samemu. – W tym drugim przypadku należy zlikwidować dolne gałęzie, na przykład do wysokości 60–80 centymetrów nad ziemią – kontynuuje ogrodnik. – To, na jaką wysokość obciąć gałęzie od dołu, zależy jednakże od wysokości choinki. Najmniejsze świąteczne iglaki mają niecały metr (mierzone od spodu donicy do końca czubka), zaś największe mierzą ponad 2 metry.

Dowiedz sięJodła, sosna, świerk, czyli które drzewko wybrać 

Żywa choinka na pniu (nawet jeżeli nie ma korzeni) będzie dłużej prezentowała się świeżo, jeśli wstawimy ją do donicy z ziemią i zadbamy o regularne podlewanie drzewka. Nie powinno ono też stać bezpośrednio przy grzejniku, gdyż suche, ciepłe powietrze źle na nią wpływa. – Dobrym rozwiązaniem jest zraszanie choinki, lecz to raczej niemożliwe ze względu na dekoracje wiszące na drzewku, czyli bombki i lampki – zaznacza Mikietyński.

Sztuczna choinka na pniu

Z daleka sztuczna choinka nie różni się niczym od prawdziwego drzewka świątecznego. To imitacja m.in. świerku syberyjskiego, jodły kaukaskiej albo sosny. Gałęzie są ścięte w stożek, pomalowane farbami na zielono lub biało (ewentualnie na szaro), mają igły. Następna dekoracja to sztuczna choinka na naturalnym pniu. To świąteczne drzewko typu dwa w jednym, przykładowo sztuczny świerk albo sztuczna jodła na długim, naturalnym pniu świerkowym. Końcówki sztucznego igliwia mogą być ozdobione śniegiem w sprayu, cekinami lub zostać pokryte (jakby zroszone) szkliwem, co imituje sople. Wybrane sztuczne drzewka mają nawet sztuczne „ślady" żywicy, a wśród zielonych igieł zdarzają się specjalnie niektóre brązowe. Zdarza się również, że pień choinki sam w sobie jest ozdobą, jeśli pochodzi na przykład z brzozy. To sprawia, że choinka wygląda oryginalnie, lecz jednocześnie kontrowersyjnie.

Pień jest przeważnie wsadzony do donicy z ziemią (choinka naturalna), a niekiedy zabetonowany w donicy (sztuczne drzewko), co gwarantuje, że choinka się nie przewróci. Niektórzy producenci sztucznych choinek na pniu dołączają do zestawu donicę, na której wierzchu jest tworzywo, przypominające wyglądem ziemię doniczkową. 

Polecamy teżŻywa choinka – właściwości lecznicze drzew iglastych 

Montaż sztucznej choinki na pniu nie sprawia kłopotu. W pniu wykonano bowiem otwór. Należy włożyć do niego rurkę, na której jest umocowana choinka. Drugi, zarazem ostatni krok, to rozłożenie korony choinki. Masa drzewka jest spora. Na przykład 180-centymetrowe sztuczne drzewko, już z donicą pełną ziemi, waży 16 kilogramów. Ciężkie jest tutaj sztuczne, gęste oraz długie igliwie. Ono może być nawet nieco cięższe niż u prawdziwej choinki na pniu.

Ceny choinek na pniu

Podajemy przykładowe, orientacyjne ceny choinek na pniu. Żywa 120-centymetrowa choinka (świerk) na pniu to wydatek od 55 złotych. Naturalna sosna, mierząca 160 cm, jest dostępna od 90 zł, a na żywą jodłę (150 cm) trzeba wydać od 120 zł. 180-centymetrowa sztuczna choinka (sosna) na naturalnym pniu kosztuje od 180 zł. Świerk, mierzący 210 cm, też na prawdziwym pniu, to wydatek od 270 zł. Za sztuczną sosnę o wysokości 80 cm na sztucznym pniu trzeba zapłacić od 85 zł. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy