Chcesz przesadzić i podzielić piwonię, pośpiesz się

Przełom sierpnia i września to najlepszy moment na zajęcie się piwoniami w ogrodzie. Podział ich dużych karp, to najprostszy sposób na rozmnożenie tych pięknych kwiatów.
 • Piękne piwonie

  Piwonie (naukowa nazwa: Peonie), które rosną na jednym miejscu dłużej niż 10 lat, trzeba przesadzi. A jak poznać, że czas przesadzić piwonie? Po prostu z roku na rok kwitną coraz słabiej.

  PublicDomainPictures (Pixabay.com)
 • Kwitnące piwonie

  Piwonie zachwycają wyglądem kwiatów i zapachem. Warto zadbać, żeby rosły w naszym ogrodzie.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Piwonie

  Piwonie są długowieczne. Odmładzane, kwitną nawet kilkadziesiąt lat.

  Ilona Burkowska
 • Ogród pełen piwonii

  Piwonie to piękne i długowieczne kwiaty, które sprawdzą się w przydomowym ogrodzie.

  Ilona Burkowska
 • Piwonie na rabacie

  Jeśli chcemy przesadzić i rozmnożyć piwonie, musimy to zrobić na przełomie sierpnia i września.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Rabata z piwonii

  Piwonie rozmnaża się przez podział karp (podziemnych części).

  Couleur (Pixabay.com)
 • Biała piwonia

  Piwonie potrzebują czasu, żeby się zakorzenić w nowym miejscu. Dlatego w pierwszym roku po przesadzeniu mogą nie kwitnąć.

  DesignImegaes (Pixabay.com)
 • Kwiat piwonii

  Nowo posadzone piwonie trzeba zabezpieczyć przed zimą, np. warstwą kompostu.

  JamesDeMers (Pixabay.com)
 • Młode piwonie

  Pamiętajmy, żeby nie sadzić piwonii zbyt głęboko. Wtedy wypuszczą liście, ale nie zakwitną.

  Byuppi (Pixabay.com)

Piwonie krzaczaste są bylinami, które w jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Czasem nawet dwadzieścia i więcej. Jeśli są zdrowe i pięknie kwitną, lepiej ich nie ruszać. Kiedy jednak kwitną coraz słabiej, albo w środku krzaka tworzy się łysawe kółko, nie ma na co czekać. Przełom sierpnia i września to czas na przesadzanie i rozmnażanie piwonii.

Zostaw pięć pączków w każdej części karpy piwonii

Przed przesadzaniem i podziałem piwonii, można przyciąć jej trochę liście (ale nie przy samej ziemi). Potem podlać obficie krzak, zwłaszcza jeśli wcześniej był okres bez deszczów. Na drugi dzień karpę (podziemną część rośliny) trzeba delikatnie wykopać. Strumieniem wody wypłukać ziemię z jej górnej części. Przygotować ostry, odkażony nóż. Obejrzeć dokładnie karpę, żeby zaleźć najlepsze miejsce do jej przecięcia. Chodzi o to, żeby w każdej z części po podziale było pięć pąków – to takie różowawe wyrostki. Jeśli będą trzy czy cztery, piwonia też się przyjmie, ale dłużej trzeba będzie czekać na jej kwiaty.

Czytaj też: Piwonie: dlaczego czasem przez kilka lat nie kwitną 

Zabezpiecz ranę po cięciu

Karpę należy tak przecinać, żeby płaszczyzna cięcia była jak najbardziej gładka, nie poszarpana. Powstałe po cięciu piwonii rany trzeba osuszyć i pokryć środkiem grzybobójczym. Ostatecznie można też użyć miału węgla drzewnego lub popiołu z grilla.

Jeśli część karpy będzie miała pięć pąków, jest nadzieję, że piwonia zakwitnie za rok. Podzielenie karpy na mniejsze kawałki, a więc z mniejszą liczbą oczek, z reguły opóźnia kwitnienie piwonii. Niekiedy na pierwsze kwiaty trzeba czekać nawet kilka lat.

Sadzenie piwonii – nie sadź jej zbyt głęboko!

Osoby uprawiające piwonie skarżą się często właśnie na to, że krzew wprawdzie pięknie rośnie, ale latami nie kwitnie. Jedną z przyczyn może być nieprawidłowe posadzenie rośliny. Warto o tym pamiętać nie tylko kupując sadzonkę piwonii, ale też sadząc kawałki karpy.

Przede wszystkim nie wolno umieszczać ich zbyt głęboko. Pędy powinny być przykryte tylko kilkucentymetrową warstwą ziemi.

Zobacz też: Dalie: kwiaty niezbyt modne, ale piękne 

Przesadzaj piwonię tylko, gdy jest to konieczne

Trzeba pamiętać o tym, że piwonia potrzebuje dość dużo czasu, żeby zadomowić się w nowym miejscu. Średnio zajmuje jej to dwa lata. Wszystko przez to, że ma bardzo głęboki system korzeniowy. Jej grube korzenie podążają w głąb ziemi za wodą. Nie przesadzajmy jej więc, jeśli nie jest to konieczne.

Zabezpiecz piwonię przed zimą

Wprawdzie piwonia jest odporna na mrozy, ale jednak w przypadku świeżo posadzonej karpy czy jej kawałka, warto przed zimą przykryć glebę wokół rośliny np. warstwą torfu czy kompostu. Na wiosnę oczywiście należy tę ochronę usunąć. To ważne, bo jeśli tego nie zrobimy, piwoniowe oczka znajdą się zbyt głęboko pod powierzchnią ziemi.

Wiosną ziemię wokół krzaka można podsypać niewielką ilością nawozu azotowego lub specjalnego do piwonii. Zbyt duża dawka nawozu spowoduje, że piwonia będzie bardziej podatna na choroby grzybowe i może słabiej zakwitnąć w następnym roku. 

Autor: Ilona Burkowska
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

....powoduje zakwaszanie gleby a to wiąże się szczególnie z wymogami roślin.
Większość roślin nie zbyt toleruje zakwaszanie bez uzupełniania wapnia a efekty
tego ukazują się w krótkim czasie.
wspólnotowiec, 02.09.2012, 15:09
Nadal nie wiem, jak ją rozmnożyć... bo nie wiem, co to karpa..
???, 02.09.2012, 22:37
Karpa to podziemna część piwonii,. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że to jej korzeń.
ewa, 03.09.2012, 12:48
Przesadziłam piwonię lata temu i do tej pory nie zakwitła, inną niechcący późną jesienią wykopałam robiąc płotek w ogródku, zasypałam szybko ziemią a za kilka dni spadł śnieg. Piwonia ta zakwitła jako pierwsza z pozostałych kwitnących :) Muszę rozsadzić te "stare" ale nie mam odwagi...
Ania, 09.07.2017, 19:43