Byliny zimujące w gruncie

Byliny mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 15 lat, dlatego tak chętnie umieszczamy je w naszych ogrodach. Wiele z nich zimuje w gruncie, tracą więc liście i łodygi, by wiosną odrodzić się z części podziemnych. Zobacz, jakie byliny zimują w gruncie.
 • Astry w ogrodzie

  Większość astrów to byliny, choć bywają wśród nich wyjątki, takie jak np. aster chiński, będący rośliną jednoroczną. Nosząc się z zamiarem posadzenia astrów, należy poszukać w naszym ogrodzie takiego zakątka, do którego wciąż docierają promienie słoneczne.

  Agata Kaźmierczak
 • Łubin w ogrodzie

  Łubin jest rośliną wieloletnią i mrozoodporną, pochodzącą z rodziny bobowatych. Można wykorzystać go do tworzenia w ogrodzie ciekawych kompozycji na rabatach.

  KRiemer (Pixabay.com)
 • Rojnik

  Rojnik bardzo szybko się rozrasta. Rośliny te tworzą piękny zielony dywan,np. na skalniaku.

  Hans (Pixabay.com)
 • Irys (kosaciec)

  Irys (inaczej: kosaciec) znany już w starożytnym Rzymie. To kwiat bogini tęczy Irydy, który najpiękniej wygląda w maju podczas kwitnienia.

  Couleur (Pixabay.com)
 • Funkie

  Funkie są królowymi cienia. Choć gatunki cieniolubne są zazwyczaj mało efektowne, to w przypadku funkii jest inaczej.

  Pezibear (Pixabay.com)
 • Sasank

  Oprócz powszechnie znanych fioletowych sasanek, istnieją odmiany kwitnące na biało, purpurowo i czerwono.

  Tinelein (Pixabay.com)

Astry i łubin – byliny, które urosną na każdej glebie

Byliny zachwycają nas kwiatami i różnobarwnymi liśćmi w zasadzie przez cały rok. Wiele z nich kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni. Wiele z nich nie ma szczególnych wymagań co do gleby, tu na szczególną uwagę zasługują astry i łubin.

Astry świetnie rosną na wszystkich rodzajach gleb, pamiętajmy jednak, że na glebie zbyt suchej nie będą tak pięknie zakwitały. Astry sadzimy w miejscach słonecznych lub półcienistych, nie znoszą bowiem całkowitego cienia. Mimo ich małych wymagań glebowych, wiosną należy glebę, na której rosną zasilać kompostem.

Łubin będzie rósł dobrze nawet na piaszczystej, przeciętnej ziemi ogrodowej. Nie zaszkodzi mu także krótkotrwały brak wilgoci w glebie. W przypadku dłużej utrzymującej się suszy - należy łubin podlewać. Pamiętajmy by w lipcu i sierpniu usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy damy kwiatu szansę na powtórne kwitnienie jesienią.

 Czytaj też: Uprawa i pielęgnacja bylin skalnych 

Rojnik i rozchodnik – byliny o małych wymaganiach uprawowych

Rojnik dobrze rośnie nawet na bardzo ubogiej, piaszczystej glebie. Na rabatach skalnych wygląda bardzo efektownie. Pamiętajmy, że szkodliwy jest dla rojników nadmiar wody, dlatego nie podlewamy ich dodatkowo.

Rozchodniki należą do jednych z najpopularniejszych roślin skalnych, jednocześnie będących bylinami. Podlewamy je umiarkowanie, ponieważ rozchodniki tolerują gleby piaszczyste, suche. Dużą ozdobą rozchodnika są jego kwiaty. Rozwijają się bardzo powoli i kwitną przez sierpień i wrzesień, często nawet do połowy października.

 Warto zobaczyć: Rojniki pełzną pięknie po kamieniach 

Tawułka i kosaciec – byliny uwielbiające gleby bardzo wilgotne

Tawułka lubi żyzną i bardzo wilgotną glebę, dlatego nadaje się do obsadzania brzegów zbiorników, na suchej glebie zginie.

Kosaćce (częściej nazywane irysami) sadzimy na mokrych brzegach zbiorników wodnych. Lubią miejsca nasłonecznione, w cieniu kwitną słabiej. Co do rodzaju gleby – nie są wybredne, wystarczy ziemia bardzo wilgotna a kwitnące kosaćce będą pięknie harmonizować z lustrem wody.

 ZobaczKwiaty, które wysiejesz raz, a kwitnąć będą co roku 

Funkia i liliowce – byliny całkowicie odporne na mróz

Funkia kocha miejsca zacienione i wilgotne, to właśnie w cieniu kwitnie dorodnie i intensywnie; bardzo szkodliwa będzie dla niej susza, wymaga bowiem żyznej i obficie wilgotnej gleby. Funkia jest całkowicie odporna na mrozy!

Liliowce są trwałe i odporne na mróz, większość gatunków nie wymaga przykrycia na zimę. Ich zaletą jest długowieczność – odpowiednio pielęgnowane rosną na tym samym miejscu nawet kilkanaście lat.

Inne byliny zimujące w gruncie to:

 • sasanka,
 • szarotka alpejska,
 • złocień,
 • barwinek pospolity,
 • chaber,
 • fiołek,
 • mak,
 • nawłoć,
 • paproć,
 • piwonia,
 • konwalia.

 Przeczytaj równieżNawłoć – złota dziewica i chwast w jednym 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy