Bugenwilla - idealny kwiat na balkon

Naturalnie rozrasta się do olbrzymich krzewów. W USA, południowej Europie i Afryce pnie się po płotach i pergolach. Odpowiednio pielęgnowana uda się także u nas.
  • Kwiat bugenwilli

    Bugenwilla nie znosi chłodów, jeśli lato jest słoneczne i piękne będzie kwitła do września.

    Anita Koszałkowska
  • Bugenwilla na balkonie

    Anita Koszałkowska

Aby pięknie kwitła, lato musi być ciepłe i przede wszystkim słoneczne. Najlepiej ustawić ją w miejscu osłoniętym od wiatru.

Gotowe sadzonki bugenwilli gładkiej, okazałej lub mieszanej można kupić w centrach ogrodniczych. Najczęściej są to odmiany różowofioletowe lub białe. W naturze bugenwilla kwitnie na czerwono, łososiowo, pomarańczowo i w kolorze lila.

Po przyniesieniu ze sklepu roślinę należy przesadzić do odpowiednio dużej doniczki i obficie podlać. Odpowiednia wilgotność jest dla niej najważniejsza. Nie znosi bowiem przesuszenia. Woda nie powinna jednak być w podstawce, bo korzenie mogą gnić. W trakcie sezonu wegetacyjnego należy ją zasilać nawozem do roślin kwitnących.

Jesienią bugenwillę z balkonu należy przenieść do domu. Roślina nie znosi bowiem chłodów, a tym bardziej przymrozków. Od listopada przechodzi w stan spoczynku. Najlepiej przechowywać ją w pomieszczeniu suchym i ciepłym (ok. 10 stopni C), z oknami. Zimą nie należy jej nadmiernie podlewać, wystarczy raz w tygodniu, tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha.

Na początku wiosny pędy należy skrócić o jedną trzecią, co pozwoli roślinie rozwinąć się w formę krzewiastą i zawiązać pąki. Doniczkę należy ustawić na parapecie w mieszkaniu i zacząć podlewanie. Gdy nie będzie niebezpieczeństwa wystąpienia wiosennych przymrozków można będzie ją przenieść na taras.

Autor: Anita Koszałkowska
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

bez, 11.08.2011, 10:10
Idealna na balkon? A gdzie ja w mieszkaniu znajdę pomieszczenie 10 st. C z oknem, żeby ją przezimować? A do tego pnie się.
ed, 16.09.2011, 00:20
moja ma już dwa lata,kwitnie bardzo obficie .Jest dość duża ,zimuje w domu w pokoju gdzie zakręcam grzejnik.
mencfel, 27.10.2011, 14:58
MIESZKAM W CHICAGO UWIELBIAM KWIATY GDZIE MOGE KUPIC
MCBELDAS, 13.05.2013, 18:02

Polecamy