Budleja Dawida to krzew wieloletni. Kwitnie na różowo, fioletowo, biało, bordowo. Niezależnie, jaki kolor mają kwiaty budlei, w ich środku zawsze znajduje się żółte oczko. Liście są zielone lub srebrno-szare. Krzew osiąga nawet ponad 3 metry wysokości i szeroko się rozrasta.
Motyle lecą do budlei Dawida
Motylokrzew jest rośliną nektarodajną, a swoim zapachem wabi różnego rodzaju motyle. – Między innymi pawie oczka, rusałki, bielinki, cytrynki – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Poznaj: Owady, które są pożyteczne w ogrodzie
Pszczoły też zbierają nektar, ale z tego krzewu akurat nie. Dlaczego? – Dlatego, że kwiat budlei jest specyficznie zbudowany, rurkowaty, podobny do szyszki. Budowa taka nie pozwala pszczołom wejść do niego i zebrać nektaru – tłumaczy ogrodnik. – Motylom jest łatwiej, bo mają aparat ssący o długości nawet 3 centymetrów i nie muszą wchodzić do kwiatu, żeby zebrać nektar.
Odmiany budlei Dawida
Istnieje około 100 rodzajów budlei Dawida. Black Night ma ciemnofioletowe kwiaty, wyglądające z daleka, na czarne. Krzew ten osiąga do 3 metrów wysokości. Podobnie wysoka jest Pink Delight z tym, że jej kwiaty kwitną na różowo. Nieco mniejsza jest Royal Red z czerwonymi, purpurowymi kwiatami. Ten krzew rośnie do około 2 metrów. Santana jest podobna do Royal Red, ale mniejsza, osiąga najwyżej około 1,5 metra wysokości.
Podpowiadamy: Jak uprawiać ładny i ciekawy przegorzan pospolity
Uprawa motylokrzewu w ogrodzie
Budleja Dawida lubi słońce. Im więcej słońca dostaje, tym ma więcej kwiatów o intensywnym, głębokim kolorze. Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt obfite, wyjątek stanowi susza. Ziemia, na której rośnie budleja, powinna być spulchniona przed zasadzeniem tej rośliny, ponieważ motylokrzew źle znosi brak powietrza w glebie. Ziemię warto wcześniej wyściółkować, np. korą z drzew iglastych, choćby z sosny, torfem albo ususzonymi liśćmi.
Krzak budlei Dawida nie jest trudny w uprawie. Należy go sadzić na wiosnę, ale nie na początku sezonu, gdy jeszcze mogą wystąpić mrozy. – Roślina powinna być osłonięta od strony zachodniej, ponieważ mogą szkodzić jej wiatry, które najczęściej wieją z zachodu – zaznacza Mikietyński.
Ekspert kontynuuje: – Nie zalecałbym przesadzania, a jeśli już, to do tego należy brać rośliny roczne lub dwuletnie. Starsze mogą się nie przyjąć.
Ogrodnik radzi dalej: – Aby motylokrzew ładniej i dłużej kwitł, trzeba usunąć u samej nasady przekwitłe kwiatostany. Dodatkowo wiosną budleję warto przyciąć wiosną, żeby się rozkrzewiła. Cięcie należy wykonać nie szybciej niż w połowie wiosny, gdy mamy pewność, że przymrozki nie powrócą. Im później wykonamy cięcie, tym większą mamy pewność, że budleja nie zostanie narażona na niskie temperatury.
Ponieważ budleja miewa problemy z odpornością na mróz, na zimę lepiej ją okryć.
Wyjaśniamy: Co to są preparaty systemiczne do ochrony roślin i jak ich używać
Szkodniki kontra motylokrzew
– Budleja jest rośliną odporną na choroby, jedynym jej utrapieniem może być mszyca – zaznacza Jarosław Mikietyński. – Może zaatakować wszystkie części krzewu. Mszyca powoduje przede wszystkim odbarwienie liści, żerując na ich dolnej stronie. Najbardziej skuteczne w walce z tymi szkodnikami są preparaty chemiczne.
Poznaj legendy związane z motylami (WIDEO)
Bartek Jędrzejak z wizytą w Muzeum Żywych Motyli w Krakowie. Dziennikarz opowiada m.in. o tym, jak motyle chronią się przed drapieżnikami i pokazuje jednego z największych motyli na świecie. A co jedzą motyle? – Jedzą owoce, ale lekko sfermentowane – mówi Jędrzejak. – Tak są skupione na tym jedzeniu, że nawet nie ruszają skrzydłami.
Polecamy forumogrodowe.pl