Budleja Dawida, czyli motylokrzew. Uprawa i pielęgnacja budlei

Pewien Francuz z podróży w Chinach przywiózł do Europy piękny krzew. To Budleja Dawida, zwana motylokrzewem. Krzew ten pięknie pachnie i równie pięknie wygląda. W ogrodzie Budleja Dawida może więc być prawdziwą ozdobą.
 • Piękny krzew budlei Dawida

  Motylokrzew jest rośliną nektarodajną, a swoim zapachem wabi różnego rodzaju motyle.

  123RF
 • Różnokolorowe budleje

  Budleje mają kwiaty w różnych kolorach - od białego, przez odcienie różu, po ciemny fiolet i bordo.

  Katarzyna Laszczak
 • Biała budleja Dawida

  Wczesną wiosną budleję warto przyciąć, żeby dobrze się rozkrzewiła.

  3093594 (Pixabay.com)
 • Kwiatostan budlei Dawida

  Budleja nie jest trudna w uprawie, ale pewnym zagrożeniem dla niej są niskie temperatury. Dlatego na zimę lepiej ją okrywać.

  Oldiefan (Pixabay.com)
 • Budleja Dawida

  Budleje kochają słońce. Nie mają przy tym dużego zapotrzebowania na wodę - trzeba je podlewać tylko podczas suszy.

  Tappancs (Pixabay.com)
 • Motyle na budlei

  Budleje bywają dosłownie oblepione motylami, które przyciąga nektar i przyjemny zapach.

  Nala1 (Pixabay.com)
 • Ćma na kwiatach budlei

  Kwiat budlei jest tak zbudowany, że najlepszy dostęp do nektaru mają właśnie motyle.

  JerzyGorecki (Pixabay.com)

Budleja Dawida to krzew wieloletni. Kwitnie na różowo, fioletowo, biało, bordowo. Niezależnie, jaki kolor mają kwiaty budlei, w ich środku zawsze znajduje się żółte oczko. Liście są zielone lub srebrno-szare. Krzew osiąga nawet ponad 3 metry wysokości i szeroko się rozrasta.

Motyle lecą do budlei Dawida

Motylokrzew jest rośliną nektarodajną, a swoim zapachem wabi różnego rodzaju motyle. – Między innymi pawie oczka, rusałki, bielinki, cytrynki – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Poznaj: Owady, które są pożyteczne w ogrodzie

Pszczoły też zbierają nektar, ale z tego krzewu akurat nie. Dlaczego? – Dlatego, że kwiat budlei jest specyficznie zbudowany, rurkowaty, podobny do szyszki. Budowa taka nie pozwala pszczołom wejść do niego i zebrać nektaru – tłumaczy ogrodnik. – Motylom jest łatwiej, bo mają aparat ssący o długości nawet 3 centymetrów i nie muszą wchodzić do kwiatu, żeby zebrać nektar.

Odmiany budlei Dawida

Istnieje około 100 rodzajów budlei Dawida. Black Night ma ciemnofioletowe kwiaty, wyglądające z daleka, na czarne. Krzew ten osiąga do 3 metrów wysokości. Podobnie wysoka jest Pink Delight z tym, że jej kwiaty kwitną na różowo. Nieco mniejsza jest Royal Red z czerwonymi, purpurowymi kwiatami. Ten krzew rośnie do około 2 metrów. Santana jest podobna do Royal Red, ale mniejsza, osiąga najwyżej około 1,5 metra wysokości.

Podpowiadamy: Jak uprawiać ładny i ciekawy przegorzan pospolity

Uprawa motylokrzewu w ogrodzie

Budleja Dawida lubi słońce. Im więcej słońca dostaje, tym ma więcej kwiatów o intensywnym, głębokim kolorze. Podlewanie powinno być regularne, ale niezbyt obfite, wyjątek stanowi susza. Ziemia, na której rośnie budleja, powinna być spulchniona przed zasadzeniem tej rośliny, ponieważ motylokrzew źle znosi brak powietrza w glebie. Ziemię warto wcześniej wyściółkować, np. korą z drzew iglastych, choćby z sosny, torfem albo ususzonymi liśćmi.

Krzak budlei Dawida nie jest trudny w uprawie. Należy go sadzić na wiosnę, ale nie na początku sezonu, gdy jeszcze mogą wystąpić mrozy. – Roślina powinna być osłonięta od strony zachodniej, ponieważ mogą szkodzić jej wiatry, które najczęściej wieją z zachodu – zaznacza Mikietyński.

Ekspert kontynuuje: – Nie zalecałbym przesadzania, a jeśli już, to do tego należy brać rośliny roczne lub dwuletnie. Starsze mogą się nie przyjąć.

Ogrodnik radzi dalej: – Aby motylokrzew ładniej i dłużej kwitł, trzeba usunąć u samej nasady przekwitłe kwiatostany. Dodatkowo wiosną budleję warto przyciąć wiosną, żeby się rozkrzewiła. Cięcie należy wykonać nie szybciej niż w połowie wiosny, gdy mamy pewność, że przymrozki nie powrócą. Im później wykonamy cięcie, tym większą mamy pewność, że budleja nie zostanie narażona na niskie temperatury.

Ponieważ budleja miewa problemy z odpornością na mróz, na zimę lepiej ją okryć.

Wyjaśniamy: Co to są preparaty systemiczne do ochrony roślin i jak ich używać

Szkodniki kontra motylokrzew

– Budleja jest rośliną odporną na choroby, jedynym jej utrapieniem może być mszyca – zaznacza Jarosław Mikietyński. – Może zaatakować wszystkie części krzewu. Mszyca powoduje przede wszystkim odbarwienie liści, żerując na ich dolnej stronie. Najbardziej skuteczne w walce z tymi szkodnikami są preparaty chemiczne. 

Poznaj legendy związane z motylami (WIDEO)

Bartek Jędrzejak z wizytą w Muzeum Żywych Motyli w Krakowie. Dziennikarz opowiada m.in. o tym, jak motyle chronią się przed drapieżnikami i pokazuje jednego z największych motyli na świecie. A co jedzą motyle? – Jedzą owoce, ale lekko sfermentowane – mówi Jędrzejak. – Tak są skupione na tym jedzeniu, że nawet nie ruszają skrzydłami. 


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Polecamy forumogrodowe.pl

forumogrodowe.pl - logo

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy