Budleja Davida: kwitnie do października

Budleja Davida, inaczej zwana motylim krzewem pachnie intensywnie i przyjemnie. Roślina przycięta latem bardzo szybko przyrasta i zdobi do późnej jesieni.
  • Budleja Davida

    Najładniej budleja davida prezentuje się jako samodzielny krzew na trawniku lub przy płotach.

    Anita Koszałkowska
  • Kwiaty budlei podobne do bzu

    Kwiaty budlei są podobne do bzu

    Anita Koszałkowska

W naturalnych warunkach budleja rośnie w Azji, Ameryce Południowej i Afryce, gdzie występuje w ponad stu gatunkach, m.in jako niewysokie drzewa, krzewy lub pojedyncze rośliny. W Polsce najbardziej popularna jest Budleja Davida, która sięga zazwyczaj dwóch, trzech metrów, kwiaty ma drobne, zebrane w gęste i długie kłosy. Kwitnie od lipca do października. W zależności od odmiany budleja ma kwiaty białe, niebieskie, różowe, fioletowe oraz purpurowe - bardzo podobne do bzu. Intensywnie i bardzo przyjemnie pachnie, dllatego zazwyczaj lata wokół niej mnóstwo motyli (dlatego roślina nazywana jest także motylim krzewem).

Jak uprawiać budleję

Należy dla niej wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste, do dobrego wzrostu potrzebuje ziemi żyznej lub gliniasto-piaszczystej. Nie znosi suszy, podczas której szybko więdnie, trzeba więc ją intensywnie podlewać, a w trakcie wegetacji zasilać mieszankami mineralnymi. Bardzo szybko rośnie, nawet po letnim przycięciu szybko osiągnie wielkość dorosłego krzewu. Roślina jest mało odporna na mrozy, dlatego przed nastaniem zimy krzew trzeba okryć, najlepiej kopcem z ziemi lub liści. 

Autor: Anita Koszałkowska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Potwierdzam,mam na działce trzy budleje średnio różową,purpurowa i żółtą :) mam tabuny pięknych motyli,pijących nektar ze skupiska maleńkich kwiatków.
Mam także krzew lawendy,tak,tak krzew:) motyle i pszczoły ją uwielbiają.
Na terenie zoo we Wrocławiu jest pełno krzewów budlei,była też biała,motyli na nich multum... Polecam widok 30 motyli na jednym krzewie jest cudowny:)
basia, 13.09.2011, 16:04

Polecamy