Bratki: zamiast kupować, wyhoduj je sam

Są jednymi z najpopularniejszych roślin w naszych ogrodach i na balkonach. Można wiosną kupić ich gotowe krzaczki. Można mieć własne sadzonki. Trzeba zacząć już teraz.
 • Bratki w ogrodzie

  Bratki to rośliny dwuletnie.

  Grażyna Zwolińska
 • Kolorowe bratki

  Bratki występują w wielu odmianach i kolorach.

  Grażyna Zwolińska
 • Bratki

  Bratki możemy posadzić w doniczkach albo skrzynkach balkonowych.

  Grażyna Zwolińska

Bratki są roślinami dwuletnimi. Te już kwitnące, kupowane wczesną wiosną, zostały wysiane do gruntu w poprzednim roku. Mogły w nim spokojnie czekać do wiosny, bo polska zima im niestraszna.

Siewki wzejdą po dwóch tygodniach

Klasyczny sposób uprawy bratków polega na wysianiu ich malutkich nasion w czerwcu lub na początku lipca. Można na to wydzielić po prostu kawałeczek grządki lub wykorzystać skrzynkę czy kuwetę. Nasiona trzeba lekko przykryć ziemią, delikatnie przyklepać i podlać.

Jeśli ziemia będzie stale wilgotna, a dni i noce będą dość ciepłe, siewki wzejdą po dwóch tygodniach. Kiedy wytworzą trzy-cztery listki, trzeba je przepikować na rozsadnik w rozstawie 4-5 cm. Nadal należy je podlewać. Dobrze jest też zasilić je nawozem płynnym.

Czytaj też: Miniaturowy ogródek na zewnętrznym parapecie 

Zakwitną obficie wiosną

Po sześciu tygodniach od wysiewu bratki nadają się już do przeniesienia na stałe miejsce. Nie powinno się ich sadzić gęściej niż co 20 cm. Do czasu, aż się przyjmą trzeba je podlewać, nawozić, spulchniać ziemię między nimi. Dzięki temu pięknie się rozrosną i nawet mogą jesienią zakwitnąć. Z reguły nie wydadzą jeszcze wielu kwiatów, ale już ucieszą nasze oko. Obficie bratki zakwitną następnej wiosny.

Lubią rozsiewać się same

Bratki, już te drugoroczne, raz posadzone, lubią rozsiewać się same. Nie zdziwmy się więc, gdy zobaczymy ich malutkie siewki w różnych miejscach działki. Jak trochę podrosną, warto przesadzić je na stale miejsce. W następnym roku wiosną będziemy mieć za darmo gotowe bratkowe krzaczki.

Bratki dobrze zimują pod śniegiem lub okryte gałązkami iglaków. Jednak podczas bezśnieżnej zimy mogą zginąć z powodu tzw. zimowej suszy. Trzeba je podlewać, gdy nie ma mrozu.

W cieniu słabiej kwitną

Bratki należą do roślin dwuletnich. Nazwa wzięła się stąd, że cykl ich uprawy trwa dwa lata. Do tej grupy zalicza się też stokrotki, goździki czy niezapominajki. Je również można samemu wyhodować.

Bratki wymagają ziemi żyznej, próchniczej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubią miejsca słoneczne i lekko zacienione. W większym cieniu słabiej kwitną i są wybujałe. Z kolei jednak na zbyt mocnym słońcu płatki mocno wybarwionych odmian mogą płowieć.

Niektóre odmiany mają zwisające pędy

Bratki można sadzić niemal wszędzie. Nadają się na kwietniki. Pięknie wyglądają zrobione z nich obwódki rabatek. Można je sadzić do skrzynek balkonowych, ale też do mis i pojemników na tarasach. Donicę z nimi można ustawić w kąciku wypoczynkowym. Wiosną możemy je nawet wykorzystać do udekorowania mieszkania.

W sprzedaży są też odmiany o zwisających pędach. Atrakcyjnie wyglądają w wiszących pojemnikach.

Czytaj też: Jak dbać o rośliny w balkonowych skrzynkach. Poradnik 

Autor: Grażyna Zwolińska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Trochę się spóżniłam, ale dzięki za info.
Zeman, 10.01.2016, 10:14

Polecamy