Borówka amerykańska - jak ją uprawiać. Poradnik

Borówkę wysoką, czyli amerykańską można bez problemu uprawiać w ogrodzie. Krzew rodzi duże i słodkie jagody, będące źródłem wielu witamin, a przede wszystkim przeciwutleniaczy.
 • Borówka amerykańska

  Większość odmian dojrzewa w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia.

  Anita Koszałkowska
 • Borówka amerykańska

  Anita Koszałkowska
 • Anita Koszałkowska

  Anita Koszałkowska

Wśród przebadanych 40 różnorodnych owoców i warzyw borówka amerykańska ma najwięcej przeciwutleniaczy. Naturalne oksydanty wraz z witaminami A, C i E usuwają z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników, będących jedną z przyczyn występowania chorób nowotworowych.
Borówki zawierają także kwas galowy i foliowy. Ten ostatni przeciwdziała wadom rozwojowym u noworodków. Powinien być przyjmowany przez przyszłe mamy.

Warto więc posadzić we własnym ogrodzie tę „witaminową bombę", tym bardziej, że w sklepach za niewielki pojemnik owoców borówki trzeba zapłacić nawet 20 złotych.

Borówka amerykańska – w jakich warunkach rozwija się prawidłowo?

Borówka lubi zaciszne i słoneczne miejsca. Do wzrostu potrzebuje ciepła. Wiosenne, przedłużające się chłody mogą opóźnić pojawienie się pąków kwiatowych. Jeśli podczas kwitnienia zapowiadane są przymrozki, krzewy borówki amerykańskiej należy przykryć włókniną. Nie należy jej sadzić w miejscach, które nawet okresowo porywa cień. Borówka nie toleruje przedłużającej się suszy, szczególnie w maju i czerwcu. Roślinę trzeba wtedy intensywnie nawadniać. Trzeba też pamiętać, że borówka nie lubi terenów zalewowych.

Przeczytaj więcejKiedy sadzić i jak uprawiać borówkę amerykańską 

Najlepiej udaje się na glebach próchniczych i kwaśnych. Najlepsze pH dla borówki wynosi od 3,8 do 4,8. Jeśli jest ono wyższe zahamowany zostaje wzrost, a liście przybierają kolor pomarańczowy.

Kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Najlepszym okresem do tworzenia przydomowych plantacji jest wrzesień. Dwuletnie krzewy dostępne są w centrach ogrodniczych i szkółkach. Najlepiej sadzić je koło siebie, wydzielając w ogrodzie małe poletko na uprawę borówkową. Owoce dojrzewają, w zależności od odmiany od połowy lipca (odmiany wczesne: Earliblue, Patriot, Spartan do końcówki września, a nawet pierwszych dni października (odmiany późne: Jersey, Late Blue). Po przemarznięciu owoce borówki amerykańskiej nie nadają się do jedzenia, są wodniste i opadają z krzaczka.

Większość odmian dojrzewa w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia. Są doskonałe do spożywania na surowo i w wypiekach. Nadają się również do mrożenia.

Odmiany borówki amerykańskiej

 • Earliblue: wczesna, jagody duże, lekko spłaszczone
 • Patrot: wczesna, pędy wytrzymują morzy do minus 30 stopni C, owoce bardzo aromatyczne
 • Northland: najbardziej odporna na mróz, jagody średniej wielkości, jędrne, dobre na mrożonki
 • Berkeley: dojrzewa w drugiej połowie sierpnia, jagody bardzo duże, mało aromatyczne
 • Bluegold: obficie owocuje, liście niezwykle ozdobne, w czasie przebarwiania
 • Darrow: bardzo duże owoce, smaczne, winnosłodkie, dojrzewają na początku września. 

Więcej o uprawie borówki amerykańskiej dowiesz się na forumogrodowe.pl

Forumogorodowe.pl

Autor: Anita Koszałkowska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Całkiem niedawno przeszukując strony o raku znalazłam wspaniały artykuł o działaniu tego owocu jest on wspaniały jeśli chodzi o działanie antynowotworowe, a o tym można też poszukać na // t o j e f u r a . c o m //(bez spacji)
Mamamarta30, 09.08.2011, 12:23
Czy nie jest wskazane w pierwszym roku kwitnięcia zerwać wszystkie zawiązki tak aby wzmocnić roślinę na kolejny sezon i przez to osiągnąć większą ilość owoców?
kapitan zubek, 27.07.2014, 09:54
Firma Ciągle są podobnie myślących dusz, którzy patrzą na mnie, tak jak ja dla nich. A gdy ktoś mi dokucza mi spotkać na "bycie kwadrat" lub mówi: "Daj spokój, żyć trochę," Myślę o tym, jak blisko doszedłem do śmierci i jak szczęśliwy jestem, że beznadzieja i rozpacz nie zwycięży. "Nie, dziękuję, jestem dobry", mówię. I jestem. Jest XXI wiek, i choć http://www.tanie-tlumaczenia.pl badania opartej na dowodach dowodzi, że choroba psychiczna jest prawdziwym schorzeniu, stygmatyzacja jest na wzrosnąć, a nie na spadek.
Jakub Smolarek, 09.12.2015, 23:18
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.

Polecamy