Biodynamiczna uprawa roślin: w pełnej zgodzie z naturą

Wschody i zachody Słońca i Księżyca, znaki zodiaku, dni owocowe, korzeniowe, kwiatowe i liściowe... Czy to zawracanie głowy, czy jednak coś w tym jest? Biodynamiczna uprawa roślin to dla wielu coś mało wiarygodnego.
  • Ogród biodynamiczny

    Spójrzmy, jaka piękna symbioza... Tak trzymać, chciałoby się powiedzieć.

    Mariusz Kapała

Najkrócej mówiąc w biodynamicznej uprawie roślin chodzi o działanie zgodne z przyrodą. Ma to pozwolić środowisku na odzyskanie biologicznej równowagi zachwianej stosowaniem sztucznych nawozów i środków ochrony roślin.

Na pewno takiej uprawie działki nie może się poświęcić osoba zabiegana. Bo taka nie będzie w stanie dopasować działkowych prac do biodynamicznego kalendarza. Poza tym nie każdy ogrodnik amator, nawet dysponujący czasem, zechce bawić się w tę całą „magię". Choćby dlatego, że niezbyt wierzy w zalety takiej uprawy. Są też jednak jej pasjonaci.

Zaczęło się to w 1924 r. w Kobierzycach pod Wrocławiem. To tam twórca biodynamicznego kierunku uprawy roślin, Rudolf Steinem, wygłosił cykl wykładów pod tytułem „ Duchowe podstawy odnowy rolnictwa". Cztery lata później w Niemczech było już 66 biodynamicznych gospodarstw. Gdy jednak w 1933 r. do władzy doszedł Hitler, biodynamika została zabroniona.

Po wojnie ruch odrodził się. Dziś ma wielu zwolenników. Moda na zdrowe warzywa z działki, nietraktowane chemią, trwa.

Kalendarze biodynamiczne opracowywane są na każdy rok z osobna. Porady uprawowe i wskazówki na każdy dzień miesiąca uwzględniają wpływ Księżyca na życie na Ziemi. Zawierają szczegółowe wskazówki, dotyczące działkowych prac w konkretnych dniach.

Takie ogrodnicze „rozkłady jazdy" nie są wymysłem ostatnich lat. Już w XV w. drukowano kalendarze astrologiczne, których zasadniczą część zajmowały wskazówki dotyczące najlepszych terminów wykonywania prac rolnych. Dopiero jednak w rolnictwie biodynamicznym zaczęto te zasady systematycznie opracowywać i sprawdzać ich praktyczną użyteczność.

Z podręczników uprawy biodynamicznej można dowiedzieć się, jak i czym nawozić warzywa, jakie rośliny sadzić obok siebie, żeby lepiej rosły i dawały większe plony, jak chronić je przed chorobami i szkodnikami, jak pozbyć się chwastów. No i jak uwzględniać rytmy kosmiczne w uprawie roślin.

Wierzyć, nie wierzyć, spróbować warto.

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy

Polecamy