Barbula klandońska – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja krzewu

Barbula klandońska to w naszych warunkach mało znany krzew liściasty. Warto go poznać choćby ze względu na walory dekoracyjne. Przedstawiamy więc barbulę.
 • Barbula

  Barbula to krzew oryginalny. Zakwita pod koniec lata, gdy większość innych roślin przestaje kwitnąć.

  Jarosław Mikietyński
 • Kwitnąca barbula klandońska

  Biokiskert (Pixabay.com)
 • Trzmiel na barbuli

  Barbula jest rośliną bardzo miododajną, a ponieważ kwitnie późnym latem, jest szczególnie cennym źródłem nektaru i pyłku.

  ArmbrusAnna (Pixabay.com)
 • Barbula

  Barbula nie jest w pełni odporna na mróz, ale nawet jeśli częściowo przemarznie, wiosną dobrze odrasta (po przycięciu). Warto ją jednak okrywać na zimę.

  TinyHnad (Pixabay.com)

Barbula z rodziny werbenowatych przywędrowała do nas z Azji Wschodniej. Najbardziej znaną barbulą jest barbula klandońska (Caryopteris clandonensis). Powstała ze skrzyżowania barbuli szarej oraz mongolskiej.

Kwiaty barbuli na koniec lata i początek jesieni

– Barbula klandońska to wieloletni krzew liściasty, który kwitnie we wrześniu, a jego kwiaty można spotkać jeszcze w październiku – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – To dosyć późno, ponieważ wtedy większość roślin już przestaje kwitnąć. W naszych warunkach nie jest to roślina popularna ze względu na to, że szkodzi jej niska temperatura. Gdy za oknem jest minus 15 stopni Celsjusza lub zimniej, krzew może nie przetrwać. Jeżeli natomiast zima jest łagodniejsza, a roślina zostanie odpowiednio zabezpieczona przed sezonem zimowym, niskie temperatury nie powinny dać się jej tak bardzo we znaki i powinna przetrwać zimę.

Zobacz teżBudleja Dawida, czyli motylokrzew 

Barbula kojarzona z lawendą

Barbula klandońska nadaje się choćby na rabaty skalne. Ładnie wygląda na tle niskich murków z cegły. Jest odporna na choroby i szkodniki. Dorasta niekiedy do około 1 metra wysokości. Jej ozdobę stanowią fioletowe i niebieskie kwiaty. Zarówno one, jak i liście, pachną. Niektórzy mówią, że im ten zapach kojarzy się z lawendą, może ze względu na to, że lawenda kwitnie na podobny kolor.

Na uwagę zasługuje jeszcze inny fakt. – Barbule są miododajne, przyciągają roje motyli oraz pszczół, które korzystają z ich nektaru – zaznacza nasz ekspert.

Warunki dobre dla barbuli

Słoneczne i zaciszne miejsce to najlepszy wybór dla barbuli. Bywa, że barbula rośnie też w półcieniu, ale wówczas jej kwiatostany mogą być już nie tak okazałe, jak krzewów, które rosną w pełnym słońcu. Dobrze jest ją posadzić przy nasłonecznionej ścianie budynku, co będzie powodowało, że przy ścianie barbula się nieco „ogrzeje". – Sprzyja jej gleba przepuszczalna, żyzna, ale nie należy przesadzać z podlewaniem – kontynuuje Mikietyński. – Starszym egzemplarzom nie powinna zaszkodzić okresowa susza.

Barbula gotowa na zimę

Zimą górne pędy barbuli klandońskiej wymarzają, ale przeważnie odrastają lub podnoszą się po ostrym przycięciu. Roślina kwitnie na pędach tegorocznych, więc wiosną trzeba ją dosyć mocno przyciąć. Najlepiej cięcie wykonać na jedno, dwa oczka nad ziemią. Istotne jest też regularne odchwaszczanie krzewu.

Polecamy też: Jesienne rabaty 

Aby pomóc roślinie przetrwać sezon zimowy, trzeba ją dobrze zabezpieczyć przed mrozem. – W tym celu warto okryć ją agrowłókniną lub usypać wokół niej kopczyk z gałązek drzew iglastych, np. sosny i świerku – tłumaczy ogrodnik.

Ciekawostki o barbuli

Barbula przez niektórych nazywana jest również krzewem sinobrodego albo niebieską brodą. To dlatego, że na jej liściach pojawia się szary, jakby siny nalot. Nie tylko w ogródku można mieć barbulę. Równie dobrze można ją uprawiać w donicy lub w skrzynce na balkonie. 

Zobacz: Co to są strefy mrozoodporności i jak kupować rośliny odpowiednie do nich

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy