Badanie odczynu gleby na działce – jak i dlaczego warto to zrobić

Odczyn gleby to ważna sprawa, jednak zbyt często bagatelizowana przez ogrodników. Dzięki odpowiedniemu pH gleby nasze rośliny będą nie tylko lepiej rosły, ale i estetyczniej wyglądały. Sprawdź, dlaczego warto znać pH ziemi w ogrodzie i jak tę wartość zmierzyć.
  • Odczyn gleby warto badać

    Wiedza na temat odczynu gleby na naszej działce pozwoli nam uzyskać lepsze plony i piękne, estetyczne rośliny ozdobne a także soczyście zielony trawnik.

    Agata Kaźmierczak

Badanie kwasowości gleby przeprowadzamy zwykle wiosną, tuż przed zasiewami. Jeśli nasz ogród mają zdobić różne gatunki roślin, badanie to jest konieczne! Ale nie tylko dlatego. Są dwa główne powody, dla których powinniśmy znać kwasowość gleby w ogrodzie ozdobnym, warzywniku i na działce.

Dowiedz się: Jak rozpoznać rodzaj gleby w ogrodzie

O pierwszym z powodów należy pamiętać szczególnie. Otóż wraz ze zmianą kwasowości gleby, rośliny mniej lub bardziej przyswajają odpowiednie składniki pokarmowe, tym samym słabiej lub lepiej rosną, są zdrowe lub chorują.

Drugi z powodów jest dość prosty. Wiele z roślin ma szczególne wymagania co do gleby. Weźmy pod uwagę choćby wrzosy, azalie, rododendrony, które najlepiej rosną na glebach kwaśnych. Inaczej w przypadku trzmieliny, która urośnie w zasadzie na każdym rodzaju gleby. Gdy podczas sadzenia krzewinek wrzosów czy wrzośców gleba nie będzie kwaśna – rośliny zmarnieją.

Uwaga! Zwróćmy uwagę również na fakt zbyt rzadkiego badania gleby pod trawnik. Okazuje się, że najczęściej badamy glebę, na której sadzimy rośliny ozdobne bądź w warzywniku, zapominając o ziemi, na której planujemy lub już mamy trawnik. Mierząc pH gleby pod trawnik na pewno zniwelujemy możliwość pojawienia się na nim mchu. Mech pojawia się, gdy gleba jest zbyt kwaśna.

Najwięcej roślin toleruje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Oto kilka sposobów na zbadanie odczynu gleby w ogrodzie.

Przede wszystkim najbardziej miarodajnym i najdokładniejszym sposobem jest oddanie próbki do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej. Kiedy jednak jest to dla nas kłopot lub dodatkowy koszt, a wynik potrzebny jest nam bardzo szybko, badanie przeprowadzić możemy sami. Zmierzenie pH gleby to nic trudnego, a może pomóc rozwiązać wiele problemów uprawowych.

Polecamy poradnik: Jak zadbać o trawnik na wiosnę

By zatem zmierzyć kwasowość gleby posługujemy się skalą pH: 

  • pH mniejsze niż 6,6 – gleba kwaśna, 
  • pH 6,6-7,2 – gleba obojętna, 
  • pH powyżej 7,2 – gleba zasadowa.

Ustalenie pH gleby za pomocą kwasomierzy to prosty i szybki sposób na pomiar

Rodzajów kwasomierzy jest dość sporo. Na szczególną uwagę zasługuje kwasomierz ze wskazówką, który kupić możemy w każdym sklepie ogrodniczym. Wystarczy sondę umieścić w wilgotnej glebie a po upływie minuty odczytać wynik pH, który został wskazany. Koszt takiego urządzenia waha się od 10 zł wzwyż.

Jeszcze dokładniejszy i szybszy będzie pomiar pH miernikiem na baterię. Choć to już koszt nawet kilkuset złotych, jednak taki kwasomierz wskaże nam dokładną wartość pH naszej gleby a odczyt będzie ułatwiony, dzięki dużym cyfrom pojawiającym się na ekranie urządzenia.

Badanie odczynu gleby specjalistycznym płynem to tani sposób na ustalenie pH 

Płyn do badania jest jedną z dobrych i najtańszych (oprócz domowych sposobów) metod badania odczynu pH gleby. Wystarczy plastikową łyżeczką nabrać próbkę gleby (najlepiej kilka próbek z różnych miejsc ogrodu) i kolejno zalać je płynem. Następnie porównujemy uzyskany kolor gleby ze skalą dołączoną do buteleczki.

Warto przeczytać: Typy i właściwości gleby w ogrodzie

Domowe sposoby badania odczynu gleby – nic nie kosztują, ale są najmniej dokładne

Przede wszystkim, jeśli nigdy nie badaliśmy odczynu pH, a na naszej działce świetnie rosną, są estetyczne w wyglądzie wrzośce, borówka czy szczaw, może to świadczyć o dość sporej kwasowości gleby. Jednak potwierdzić powinien to pomiar!

Domowy sposób nie wskaże nam dokładnego wyniku pH, jednak dowiemy się na pewno, jaki odczyn gleby zawiera pobrana próbka gleby. Wystarczy grudkę ziemi polać zwykłym octem. Jeśli zauważymy pęcherzyki, będzie to oznaczało, że gleba nie jest kwaśna. 

 


Gleba
Większośc roślin ma wymagania dotyczące odczynu gleby, dlatego zanim zaczniemy sadzić, sprawdźmy, jaka jest ziemia w naszym ogrodzie.Fot. Lanailic (Pixabay.com)


Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy