Atrakcyjna datura i jej duże wymagania

Tagi:
Ten piękny kwiat występuje pod kilkoma nazwami. Datura i bieluń to jedne z nich. Prawidłowo powinno się na niego mówić brugmansja. Potocznie datury nazywa się też anielskimi trąbami.
 • Datura o żółtych kwiatach

  Wszystkie bielunie mają przepiękne duże (do 50 cm) lejkowate, trąbkowate kwiaty, które wydzielają odurzającą woń. Najpiękniej pachną wieczorem.

  Grażyna Zwolińska
 • Datura o pomarańczoywhc kwiatach

  Anielskie trąby przez jednych zaliczana są do datur (Datura), czyli bieluni, natomiast inni stworzyli z nich odrębny rodzaj brugmansja (Brugmansia). Ostatnia grupa dotyczy gatunków o pędach drewniejących, a datura należy do roślin zachowujących łodygi zielone. Do brugmansji należy Datura metel.

  DEZALB (Pixabay.com)
 • Anielskie trąby w kolorze różowym

  Kwiaty bielunia mogą być zwisające, pochylone lub skierowane ku górze. Rośliny te kwitną przez całe lato, okresowo bardzo obficie.

  JamesDeMers (Pixabay.com)
 • Owoc datury stramonium

  W Polsce naturalnie występuje bieluń dziędzierzawa (D. stramonium). Jest to roślina jednoroczna o owocach w postaci kolczastej torebki.

  WikimediaImages (Pixabay.com)
 • Piękne anielskie trąby

  Wszystkie części bielunia: pędy, liście i kolczaste owoce są trujące.

  stux (Pixabat.com)
 • Piękna datura

  Datura nie znosi przesuszenia.

  Grażyna Zwolińska
 • Kwiaty datury w kolorze żółtym

  Dobrze utrzymana datura może mieć nawet sto kwiatów jednocześnie.

  Grażyna Zwolińska

Obwieszona dużymi lejkowatymi kwiatami datura zyskała też sobie miano niebezpiecznej piękności. A to dlatego, że silnie trujące są wszystkie jej części. Lepiej jej nie uprawiać, gdy w domu są małe dzieci.

Daturze szkodzą nawet nieduże przymrozki

Datura pochodzi z Ameryki Południowej. Nic więc dziwnego, że polskie chłody musi spędzać w piwnicy lub garażu. Ewentualnie na werandzie, ale pod warunkiem, że temperatura jest tam zawsze dodatnia. Roślinie mogą zaszkodzić nawet krótkotrwałe przymrozki. W temperaturze 5–8 stopni Celsjusza. może zimować w zupełnej ciemności. Gdy jest nieco cieplej, potrzebuje światła. Dobrze jest ją też od czasu do czasu podlać.

Zobacz również: Calibrachoa – milion kolorowych dzwonków kwitnących na balkonie 

Anielskie trąby wystaw na taras na stałe dopiero po Zimnej Zośce

Datura do życia budzi się w marcu. Trzeba ją wtedy przesadzić do świeżej ziemi, przy okazji skracając nieco pędy rośliny. Potem należy wynieść ją do chłodnego, ale już jasnego pomieszczenia i regularnie podlewać, choć mniej intensywnie niż latem. Po dwóch tygodniach można zacząć nawożenie.

Na początku maja daturę przez tydzień hartujemy, wystawiając na zewnątrz w dzień i chowając do mieszkania na chłodne noce. W drugiej połowie miesiąca, gdy nie ma groźby przymrozków, zostawiamy ją już na dworze na stałe.

Czytaj też: Hortensja w ogrodzie – kwiat jak kameleon 

Datury trzeba często nawozić

Datury wymagają dużo słońca i żyznej próchniczej ziemi o odczynie obojętnym. Są bardzo żarłoczne i szybko reagują na niedobory składników pokarmowych. Ich liście od razu żółkną, pąki opadają. Trzeba więc je nawozić średnio co cztery dni nawozem do roślin kwitnących albo specjalnym do datur. Dopiero w drugiej połowie sierpnia dawka powinna być mniejsza. Od września całkowicie zaprzestajemy dokarmiania.

Datury nie znoszą przesuszania

Te piękne rośliny wymagają obfitego podlewania. Czasem nawet kilka razy dziennie. Nie znoszą przesuszania. Wyrośnięta kilkuletnia datura w upały potrzebuje ponad 10 litrów wody dziennie. Ma przecież do napojenia masę wielkich liści i kilkadziesiąt wielkich kwiatowych kielichów. Dobrze utrzymane okazy potrafią mieć nawet sto kwiatów jednocześnie!


Datura o białych kwiatach Brugmansje mają kwiaty zwisające, natomiast bielunie - wzniesione do góry. Poza tym obie rośliny są podobne i do niedawna zaliczano je do jednago rodzaju - datura.Fot.: L_A_V (Pixabay.com)

Duże okazy można zadołować w ziemi

Ponieważ datury szybko rosną, mogą wymagać przesadzania w sezonie. Czasem donice trzeba obciążyć kamieniami, żeby nie przewróciły się pod ciężarem liści i kwiatów. Duże okazy można też zadołować wraz z donicą, żeby były bardziej stabilne. Można je też posadzić do gruntu. Urosną wtedy wyjątkowo pięknie, ale z ich jesienną przeprowadzką mogą być kłopoty.

Podpowiadamy: Jak uprawiać bielunie w ogrodzie i na co uważać

Daturę można dość łatwo rozmnożyć

Wystarczy w okresie od czerwca do późnej jesieni obciąć wierzchołek pędu o długości 15-20 cm z lekko zdrewniałą podstawą i oberwać liście, zostawiając tylko te na szczycie. Koniec sadzonki włożyć do ukorzeniacza, umieścić w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem i okryć podziurkowaną bezbarwną folią. Pęd ukorzeni się po miesiącu. Wtedy trzeba go przenieść do doniczki z żyzną ziemią. Gdy osiągnie ok. 30 cm, uszcznąć mu wierzchołek, by się rozkrzewił. Taka roślina zakwitnie zwykle dopiero za rok.

Złamany pęd początkiem nowej rośliny

Prostszym sposobem jest ścięcie pędów (o długości 20–25 cm) i umieszczenie ich w słoikach z wodą. Mogą to być też pędy złamane w czasie wiatru. Wodę trzeba systematycznie uzupełniać i co parę dni wymieniać na nową. Jest duża szansa, że po miesiącu sadzonki wypuszczą korzenie.

Czytaj też: Róże okrywowe są łatwe w uprawie i idealne dla początkujących 

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy