Arnika górska – zdrowotne właściwości tego zioła

Kto miał w domu albo zagrodzie kwiaty arniki, tego zło nie spotkało. W magiczną moc arniki wierzyli nasi przodkowie. Przedstawiamy to zioło o żółtych kwiatach.
  • Arnika górska

    Arnika górska znajduje się pod całkowitą ochroną. Jest rośliną o żółtych kwiatach podobnych do stokrotki. Kwitnie od połowy lata do wczesnej jesieni. Rośnie w miejscach nasłonecznionych, piaszczystych, na kwaśnych glebach, bogatych w humus.

    arnika-silberfuchs (Pixabay.cpm)

Arnika górska wywodzi się z rodziny astrowatych, występuje w około 30 gatunkach, lecz praktycznie tylko jeden rośnie w Polsce, a konkretnie – w naszych górach. To arnika górska. Cała roślina ma właściwości lecznicze, ale szczególnie docenia się jej kwiatowe koszyczki.

Przeczytaj poradnik: Na co trzeba uważać, stosując zioła 

Arnika górska jako lekarstwo

Nasze prababcie stosowały arnikę niczym lekarstwa przeciwbólowe np. jako płukanki z nią w składzie po wyrwaniu zęba. Polecały ją też na reumatyzm. Arnika (znana też jako kupalnik górski, tranek albo pomórnik) to zioło, które nie tylko uśmierza ból, w tym po zwichnięciu czy skręceniu, bóle głowy, reumatyczne, stawów albo po stłuczeniach i urazach. Zioło to zmniejsza obrzęki, łagodzi bóle mięśni, nerwobóle, działa przeciwzapalnie, grzybobójczo, ściągająco i przeciwzakrzepowo. Działa także żółciopędnie i moczopędnie. Reguluje krążenie krwi oraz łagodzi zaburzenia sercowo-naczyniowe.

Poczytaj też: Żyworódka i jej właściwości lecznicze 

Arnika wchłania wewnętrzne krwawienia. Po preparat z arniką w składzie może też sięgnąć ten, kto ma gorączkę, zapalenie gardła albo kogo chwyta go przeziębienie. Dzięki arnice wzrasta nasza odporność m.in. na infekcje sezonowe. Popularne są płukanki do gardła i jamy ustnej. Zioło to zmniejsza siniaki. Okłady z arniki pomagają przyspieszyć gojenie ran oraz ukąszeń po owadach, ponieważ wpływa ona korzystnie na regenerację zniszczonych tkanek. Można ja stosować jako maść w przypadku czyraków i przy innych bolesnych wrzodach czy wykwitach skórnych. Pomaga na odparzenia czy odmrożenia. Zalecana jest też na hemoroidy. To również specyfik dla osób, które chcą się odchudzać, bo przyspiesza przemianę materii.

Nie tylko znachorzy i homeopaci zalecają arnikę jako środek pomocny osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Podobno arnika pozwala ludziom wyjść z szoku np. poporodowego lub spowodowanego wypadkiem. Zawarte w niej składniki stymulują pracę mózgu po udarze i urazie. Jej dobroczynne działanie zachwalają też osoby, które cierpiały wcześniej na niespokojny sen i nocne moczenie. Ponadto arnika wpływa na poprawę koncentracji i pamięci, chociaż tutaj zdania są podzielone.

Arnika jako kosmetyk

Substancje zawarte w arnice stosunkowo łatwo przenikają przez naskórek. Swędzące wypryski na skórze będą mniej dokuczać, jeśli posmaruje się je maścią na bazie arniki. Zioło to pomaga również pozbyć się niegojącej się opryszczki oraz w problemach z cerą naczynkową, gdy pod skórą pojawiają się tzw. pajączki. Preparaty do oczu także zawierają czasem arnikę. Ta bowiem działa kojąco na zmęczone, spuchnięte oczy. Krem z arniką potrafią złagodzić trądzik.

Ciekawostki o arnice

Legenda głosi, że to górale przypadkowo odkryli lecznicze, przeciwbólowe właściwości arniki. Zauważyli, że kozice, które skubią rosnące w górach zioło, są bardziej żwawe niż pozostałe. Poza tym, te pierwsze, gdy się poobijały, nie cierpiały z tego powodu tak długo, jak inne kozice, które też doznały urazów. Górale domyślili się, że to za sprawą kwitnącego na żółto zioła. Wkrótce sami zaczęli robić okłady z arniki na obolałe, stłuczone kolana. Niektórzy nazwali nawet arnikę ziołem upadków albo ziołem dla upadłych, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zielarze i aptekarze szybko zrobili z niej popularny towar, dorobili się na niej majątku, zalecając ją wszystkim prawie na wszystko. Ludzie, którzy ją stosowali, czasem przedawkowali. Pojawiły się głosy, że arnika jest trucizną. Po latach zioło powróciło do łask. Arnice groziło wyginięcie i dlatego znajduje się ona pod ochroną.

Magia w arnice ukryta

Niegdyś gospodarze starali się trzymać arnikę w domu i zagrodzie. Miała ona odpędzać złe duchy, a pomóc domownikom zachować zdrowie psychiczne oraz cielesne. Rolnicy natomiast kładli albo rozsypywali jej kwiaty symbolicznie na skrawek pola. Miało to uchronić plony przed gradobiciem i innymi negatywnymi skutkami pogody.

To także cię zainteresuje: Szałwia lekarska na zdrowie 

Przedawkowanie arniki i przeciwwskazania

U jednych podrażnienie i swędzenie skóry, u innych wymioty, bóle brzucha, biegunka, a w sporadycznych przypadkach utrata przytomności - oto niektóre objawy przedawkowania arniki. Podobnie mogą zareagować osoby na nią uczulone. 

Wewnętrznie arniki nie powinny stosować osoby cierpiące na ostry nieżyt żołądka oraz po zawale serca. Nie wolno jej też łączyć z niektórymi lekami (jeśli jakieś przyjmujemy na stałe, skonsultujmy z lekarzem zastosowanie arniki).

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy