5 roślin (niby) bardzo trudnych w uprawie. Poradnik, co zrobić, by cieszyć się ich pięknem

Sagowiec, anturium, azalia, kamelia i peperomia ładnie się prezentują. Mówi się jednak, że to rośliny dla zawodowców, a nie amatorów-ogrodników. To dlatego, że one do łatwych w uprawie nie należą. Można natomiast spróbować. Radzimy, na co zwrócić uwagę, decydując się na nie.
 • Anturium

  Charakterystyczny wygląd anturium ma rzesze zwolenników. Roślina zyskała popularność jako doniczkowa, pokojowa.

  Manfredrichter (Pixabay.com)
 • Azalia

  Azalia to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych do dekoracji wnętrz, także zimą.

  Pixel2013 (Pixabay.com)
 • Sagowiec

  I pomyśleć, że sagowiec pamięta czasy, gdy po Ziemi chodziły dinozaury...

  Mickel29 (Pixabay.com)
 • Peperomia

  Peperomia jest dowodem na to, że dekoracyjny wygląd roślina zawdzięcza nie tylko kwitnącym kwiatom, ale też liściom.

  Leoleobobeo (Pixabay.com)
 • Kamelia

  Kwiat o delikatnym wyglądzie kwitnie na biało, kremowo, różowo.

  Pixel2013 (Pixabay.com)

Niektóre rośliny, nawet bez naszej większej troski, będą rosły zdrowe i okazałe. Inne wymagają zapewnienia im odpowiednich warunków i indywidualnej pielęgnacji. Piszemy o kilku roślinach, które – choć przeznaczone przede wszystkim dla wytrawnych ogrodników i miłośników roślin – mogą sprawdzić się w uprawie również u amatorów, o ile ci będą przestrzegać paru zasad.

Polecamy też: Kwiaty doniczkowe dla ambitnych 

Sagowiec

To roślina naprawdę wyjątkowa. – Pochodzi z czasów, gdy na Ziemi żyły jeszcze dinozaury. Sagowiec ma specyficzny wygląd, ponieważ jest trochę podobny do paproci, trochę do palmy, a trochę do drzewa iglastego – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Wiosnę i lato może spędzić na balkonie lub tarasie, lecz gdy przyjdą chłody, musi znaleźć się w pomieszczeniu.

Właśnie wtedy roślina ta może zacząć chorować. – Jeśli nie zadbamy o sagowca, mogą zaatakować go choroby grzybowe albo szkodniki, choćby wełnowce i miseczniki – dodaje Mikietyński. - W walce z nimi najskuteczniejszy jest oprysk, ale sagowiec przeważnie źle znosi oprysk środkami chemicznymi.

Ekspert tłumaczy: – Sagowiec najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, może być to np. około 20 stopni Celsjusza. Zimą w pomieszczeniu, w którym on stoi, nie może być chłodniej niż 15 stopni. Istotne jest, aby zapewnić mu dostęp do światła, najlepiej naturalnego. Może stać w donicy blisko okna, które jest wyeksponowane na wschód lub południe. Światło nie powinno jednak padać bezpośrednio na sagowca, więc parapet nie stanowi dla niego odpowiedniego miejsca. Może stać przykładowo na stole blisko okna. Ważne jest ponadto zraszanie, np. za pomocą atomizera, i systematyczne podlewanie, chociaż kilku- czy kilkunastodniowa przerwa w podlewaniu nie powinna doprowadzić do tego, że roślina całkowicie uschnie. Z drugiej strony: z podlewaniem nie wolno przesadzać, ponieważ nadmiar wody w donicy może doprowadzić do gnicia rośliny. Z tego względu na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenażu. Zresztą: drenaż przydaje się w większości roślin doniczkowych.

Anturium

Czerwone (chociaż inne kolory też bywają) anturium o sercowatym kształcie i żółtym pręcikiem w środku to jedna z najefektowniejszych roślin, jaką kojarzymy. Posiada takie walory dekoracyjne, że czasem, zamiast standardowego bukietu na urodziny czy imieniny, wręcza się właśnie anturium w donicy. – Trzeba pamiętać, że anturium lubi światło, ale nie bezpośrednie – podkreśla nasz rozmówca. – Jeśli miejsce jest odpowiednie, ale roślina ta zaczyna marnieć, być może ziemia jest nieodpowiednia. Polecałbym ziemię lekką, próchniczną o pH 4,5-5,5 albo ziemię do storczyków.

Zobacz też: Pachnące kwiaty doniczkowe 

Anturium lubi światło rozproszone, ale woli mieć nieco cieplej niż sagowiec. Anturium sprzyja temperatura od 21 do 25 kresek powyżej zera. – Konieczne jest systematyczne podlewanie anturium. Warto podlewać je odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Anturium nie lubi za to zraszania. Aby zatem zapewnić mu odpowiednią wilgotność, dobrze jest przy jego donicy postawić miseczkę z wodą i gąbką w środku, taką, jak do zmywania naczyń.

Azalia

Różowe, białe, kremowe, fioletowe czy czerwone kwiaty azalii kwitną tak licznie, że właśnie dzięki nim azalia stała się popularną rośliną nie tylko ogrodową, ale również pokojową. Można kupić specjalną ziemię do uprawy azalii w warunkach domowych. – Azalia preferuje jasne, bezpośrednie słońce – zaznacza Mikietyński. - Można ją zimą ustawić na parapecie na oknach od strony wschodu albo południa. To miejsce sprzyja jej także dlatego, że azalia lepiej rośnie tam, gdzie jest chłodniej. Idealna dla niej temperatura wynosi około 12 stopni Celsjusza, a właśnie przy oknie, na parapecie, jest nieco chłodniej, o ile kaloryfer pod spodem nie jest ustawiony na maksymalną moc. Jeżeli temperatura jest wyższa niż 16 stopni, azalia już może nie przetrwać.

Azalia nie lubi przeciągów. Musi mieć ponadto zapewnione wilgotne podłoże. Służy jej podlewanie przegotowaną, ostudzoną wodą. - Gdy jednak przez kilka lub kilkanaście dni nie podlewaliśmy jej, nadal jest szansa na uratowanie tej rośliny – mówi ogrodnik. – Trzeba doniczkę z azalią wstawić na godzinę do większego naczynia z wodą. Azalia, przez dziurki w spodzie donicy, sama pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Nie powinno się zraszać azalii, gdyż płatki kwiatów się zlepiają i marnieją.

Kamelia

Zachwyca czerwonymi, różowymi oraz białymi kwiatami (z daleka przypomina rozkwitniętą różę) i pewnie dlatego wielu chce ją mieć u siebie w domu. Dobrze rośnie w glebie z dodatkiem torfu albo w innym lekko kwaśnym podłożu. –- Podłoże nie może być suche, bo to zaszkodzi kamelii. Rozproszone światło i regularne podlewanie, chociażby raz na tydzień, to w jej przypadku podstawa – przekonuje nasz ekspert.

Kamelia lubi też zraszanie. Woli chłodniejsze miejsca w domu, np. około 7–10 stopni powyżej zera. Właśnie w temperaturze 10 stopni kamelia może zacząć kwitnąć zimą. Gdy kwitnie, wskazane jest nawożenie rośliny, przy czym nawóz nie powinien zawierać wapnia. Kamelia może zacząć chorować, gdy ją przestawimy np. z balkonu do domu. Często nie toleruje bowiem zmiany miejsca, a ta przecież bywa nieunikniona, jeśli chcemy, aby wrażliwa na zimno roślina przetrwała zimę. Przestawiając kamelię, zadbajmy przynajmniej o to, żeby była tak samo ustawiona względem światła.

Kolejny poradnik: Kwiaty doniczkowe do jasnych pomieszczeń 

Peperomia

Ona stanowi dowód na to, że roślina wygląda atrakcyjnie nie tylko dzięki swoim kwiatom. W przypadku peperomii warto zwrócić uwagę na jej liście. Są ozdobą same w sobie, za sprawą nierównomiernej struktury (u niektórych peperomii są jednak gładkie) i odcieni zieleni, mogą posiadać białe paski albo plamki. To jednak roślina wymagająca. – Bezpośrednie, intensywne światło jej szkodzi – dodaje ogrodnik. – Ona lepiej rośnie i rozwija się w miejscu, w którym światło jest rozproszone, więc parapet od wschodniego czy południowego okna jej nie posłuży.

Peperomia lubi ciepło. Temperatura zalecana do domowej uprawy tej rośliny wynosi około 20 stopni Celsjusza, a więc taka, jaką mamy temperaturę pokojową. Roślina może nie przetrwać, jeżeli w pomieszczeniu będzie około 10 kresek powyżej zera, a gdy będzie 7 stopni na plusie, peperomia zaczyna tracić wygląd i kondycję.


Peperomia w doniczce
PeperomiaFot. (Pixabay.com)

Peperomia lubi być podlewana odstaną wodą o temperaturze pokojowej, ale wodę trzeba wlać na podstawkę doniczki, a nie do ziemi, żeby nie pomoczyć liści, gdyż bezpośredni kontakt z wodą może im zaszkodzić. Może również zaszkodzić zbyt częste podlewanie. – To dlatego, że liście peperomii magazynują sporo wody, co sprawia, że okresowa susza nie ma prawa jej zaszkodzić – wyjaśnia Mikietyński. – Ze względu na to, że to roślina lubiąca ciepło i dużą wilgotność, może stać w łazience, ale z dala od kaloryfera, bo jego sąsiedztwo źle na nią wpłynie. Gdy jednak peperomia będzie miała za mało światła, co w łazience się zdarza, bo przecież nie ma okna, to pędy rośliny mogą zrobić się wiotkie. 

Autor: Katarzyna Piojda
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

It is enriched with soy products, vegetables and chicken rather than beef.
Makee hard work to have a good communication line with your ex lover
aand in-laws. I recieve irritated when folks take my wotds for granted. My blog - joker123 apk
CZ, 16.07.2019, 12:41
Setting the privacy of online game again happens to be in your deals. May be far more spiritually fulfilling than full of presided in the Pope, believe it or not?
These apps mainly offer delayed, not tokyo live 22, viewing.
US, 22.07.2019, 14:36
Don't underestimate the time and learning curve with net builders.
The money earned of a number of ad hits automatically gopes into the Squidoo pool of revenue.
So how do you ensure weblog attrac good traffic? My web-site; ace333 apk
TM, 18.07.2019, 23:50
Realise you must discover assurance of your health first before chance m.slots of vegas heart disease.
Quitee often wee let our depths of the mind dictate our attitudes annd take us off
greatest track.
HQ, 20.07.2019, 08:13
Computer technology is changing rapidly day by day.
For those who would like to to venture and view satellite
television on their computer screen, it's as easy as having
compatible hardware with compatible software. This online satellite television can be
observed free quite. How can this be a little more? So could be the start playing your Xbox360,
be careful and check your unit. You will recognize that the upper-quadrant is they make light which does not flash red color.
It will then repeatedly flash don / doff. That's a sign for this "Red Ring of Death" and you will big chance that you will find a problem inside your console. Want phones that aren't Android-based so you can have
your Windows items with them? Windows phones are for you, then. Any of these is the Nokia Lumia 928 with image stabilization, great for
photos and video too as the Samsung ATIV Odyssey which includes an for you to use Windows
8 creation. Lastly, the HTC Trophy can play register live22 and Zune films. Lets analyze this for one moment, does it have luck or skill whenever you are 'all in' or heighten.
Sitting there hoping, wishing and praying the cards will fall your method.
Many will vote that this is luck, having said that i say there's also a great deal of skill involved as well
more with this particular later. I accustomed watch my best live sporting activities by subscribing to a cable provider service, I could enjoy all games for a monthly value.
However, I started to learn of my girlfriends using an item of
software called Satellite tv for PC, and had been looking watching 223 n live oak dr football games online cost
free! I tried to it there isn't anything find this a good software
which i use previously. And in addition to improving Chuck's sneaking and zombie-cleaving abilities, throwing weapons acquire a
damage upgrade as well, so those nails, plates, gems, along with.
will do more damage. There are a handful downsides to this method. Firstly, not everybody can have in order to high quality DirectTV signals, and spending more money
to boost signals isn't really worth which it.
Also, this option can be costly. The advantages are that you can get access to
team stats, highlights and scores from every
live game. The discounts on these games and add-on will end some time early am
on January. 1 around 3 a.m. EST / 12 a real.m. PST. This will conclude the 2 weeks worth of daily Xbox LIVE deals
that Microsoft started on Dec. sixteen.
MY, 14.08.2019, 16:37
By placing your links carefully and consistently, you will
slowly stablish residual paydays. And hhere are some basic
blog marketing tips required help yoou increase blog traffic. My web page ... 3win8 apk
YV, 28.07.2019, 23:39
To start list building, there are several simple ideas that
work. You can make use of those links for one's reciprocal linking service.
This just tells Google what the page or site features. My web-site :: rollex11 login
RC, 20.07.2019, 14:28
This is actually the emotionless method trade.
That's fine except comes about don't recycle for cash or
become marketers. With any investment vehicle you choose, there is consistently some risk involved. My blog post ... m-magic slot car controller
DM, 21.07.2019, 22:27
Do Take ino consideration wnt to change? (E.g., Yes or no).
Onloine trading requires that you just cosider any number of possibilities aas you're able.
Finally, as outcome of her persistence, he did. My blog post - scr 888
SM, 05.08.2019, 03:03
Be for you to spend tine with the volunteer to orient them on devices day.
can you live off 22000 a year could seee these terms used interchangeably in each of the stanzas.
When ourr children misbehave draft beer just imitating us?
GV, 12.08.2019, 02:41