5 roślin (niby) bardzo trudnych w uprawie. Poradnik, co zrobić, by cieszyć się ich pięknem

Sagowiec, anturium, azalia, kamelia i peperomia ładnie się prezentują. Mówi się jednak, że to rośliny dla zawodowców, a nie amatorów-ogrodników. To dlatego, że one do łatwych w uprawie nie należą. Można natomiast spróbować. Radzimy, na co zwrócić uwagę, decydując się na nie.
 • Anturium

  Charakterystyczny wygląd anturium ma rzesze zwolenników. Roślina zyskała popularność jako doniczkowa, pokojowa.

  Manfredrichter (Pixabay.com)
 • Azalia

  Azalia to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych do dekoracji wnętrz, także zimą.

  Pixel2013 (Pixabay.com)
 • Sagowiec

  I pomyśleć, że sagowiec pamięta czasy, gdy po Ziemi chodziły dinozaury...

  Mickel29 (Pixabay.com)
 • Peperomia

  Peperomia jest dowodem na to, że dekoracyjny wygląd roślina zawdzięcza nie tylko kwitnącym kwiatom, ale też liściom.

  Leoleobobeo (Pixabay.com)
 • Kamelia

  Kwiat o delikatnym wyglądzie kwitnie na biało, kremowo, różowo.

  Pixel2013 (Pixabay.com)

Niektóre rośliny, nawet bez naszej większej troski, będą rosły zdrowe i okazałe. Inne wymagają zapewnienia im odpowiednich warunków i indywidualnej pielęgnacji. Piszemy o kilku roślinach, które – choć przeznaczone przede wszystkim dla wytrawnych ogrodników i miłośników roślin – mogą sprawdzić się w uprawie również u amatorów, o ile ci będą przestrzegać paru zasad.

Polecamy też: Kwiaty doniczkowe dla ambitnych 

Sagowiec

To roślina naprawdę wyjątkowa. – Pochodzi z czasów, gdy na Ziemi żyły jeszcze dinozaury. Sagowiec ma specyficzny wygląd, ponieważ jest trochę podobny do paproci, trochę do palmy, a trochę do drzewa iglastego – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Wiosnę i lato może spędzić na balkonie lub tarasie, lecz gdy przyjdą chłody, musi znaleźć się w pomieszczeniu.

Właśnie wtedy roślina ta może zacząć chorować. – Jeśli nie zadbamy o sagowca, mogą zaatakować go choroby grzybowe albo szkodniki, choćby wełnowce i miseczniki – dodaje Mikietyński. - W walce z nimi najskuteczniejszy jest oprysk, ale sagowiec przeważnie źle znosi oprysk środkami chemicznymi.

Ekspert tłumaczy: – Sagowiec najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, może być to np. około 20 stopni Celsjusza. Zimą w pomieszczeniu, w którym on stoi, nie może być chłodniej niż 15 stopni. Istotne jest, aby zapewnić mu dostęp do światła, najlepiej naturalnego. Może stać w donicy blisko okna, które jest wyeksponowane na wschód lub południe. Światło nie powinno jednak padać bezpośrednio na sagowca, więc parapet nie stanowi dla niego odpowiedniego miejsca. Może stać przykładowo na stole blisko okna. Ważne jest ponadto zraszanie, np. za pomocą atomizera, i systematyczne podlewanie, chociaż kilku- czy kilkunastodniowa przerwa w podlewaniu nie powinna doprowadzić do tego, że roślina całkowicie uschnie. Z drugiej strony: z podlewaniem nie wolno przesadzać, ponieważ nadmiar wody w donicy może doprowadzić do gnicia rośliny. Z tego względu na dnie doniczki należy ułożyć warstwę drenażu. Zresztą: drenaż przydaje się w większości roślin doniczkowych.

Anturium

Czerwone (chociaż inne kolory też bywają) anturium o sercowatym kształcie i żółtym pręcikiem w środku to jedna z najefektowniejszych roślin, jaką kojarzymy. Posiada takie walory dekoracyjne, że czasem, zamiast standardowego bukietu na urodziny czy imieniny, wręcza się właśnie anturium w donicy. – Trzeba pamiętać, że anturium lubi światło, ale nie bezpośrednie – podkreśla nasz rozmówca. – Jeśli miejsce jest odpowiednie, ale roślina ta zaczyna marnieć, być może ziemia jest nieodpowiednia. Polecałbym ziemię lekką, próchniczną o pH 4,5-5,5 albo ziemię do storczyków.

Zobacz też: Pachnące kwiaty doniczkowe 

Anturium lubi światło rozproszone, ale woli mieć nieco cieplej niż sagowiec. Anturium sprzyja temperatura od 21 do 25 kresek powyżej zera. – Konieczne jest systematyczne podlewanie anturium. Warto podlewać je odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Anturium nie lubi za to zraszania. Aby zatem zapewnić mu odpowiednią wilgotność, dobrze jest przy jego donicy postawić miseczkę z wodą i gąbką w środku, taką, jak do zmywania naczyń.

Azalia

Różowe, białe, kremowe, fioletowe czy czerwone kwiaty azalii kwitną tak licznie, że właśnie dzięki nim azalia stała się popularną rośliną nie tylko ogrodową, ale również pokojową. Można kupić specjalną ziemię do uprawy azalii w warunkach domowych. – Azalia preferuje jasne, bezpośrednie słońce – zaznacza Mikietyński. - Można ją zimą ustawić na parapecie na oknach od strony wschodu albo południa. To miejsce sprzyja jej także dlatego, że azalia lepiej rośnie tam, gdzie jest chłodniej. Idealna dla niej temperatura wynosi około 12 stopni Celsjusza, a właśnie przy oknie, na parapecie, jest nieco chłodniej, o ile kaloryfer pod spodem nie jest ustawiony na maksymalną moc. Jeżeli temperatura jest wyższa niż 16 stopni, azalia już może nie przetrwać.

Azalia nie lubi przeciągów. Musi mieć ponadto zapewnione wilgotne podłoże. Służy jej podlewanie przegotowaną, ostudzoną wodą. - Gdy jednak przez kilka lub kilkanaście dni nie podlewaliśmy jej, nadal jest szansa na uratowanie tej rośliny – mówi ogrodnik. – Trzeba doniczkę z azalią wstawić na godzinę do większego naczynia z wodą. Azalia, przez dziurki w spodzie donicy, sama pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Nie powinno się zraszać azalii, gdyż płatki kwiatów się zlepiają i marnieją.

Kamelia

Zachwyca czerwonymi, różowymi oraz białymi kwiatami (z daleka przypomina rozkwitniętą różę) i pewnie dlatego wielu chce ją mieć u siebie w domu. Dobrze rośnie w glebie z dodatkiem torfu albo w innym lekko kwaśnym podłożu. –- Podłoże nie może być suche, bo to zaszkodzi kamelii. Rozproszone światło i regularne podlewanie, chociażby raz na tydzień, to w jej przypadku podstawa – przekonuje nasz ekspert.

Kamelia lubi też zraszanie. Woli chłodniejsze miejsca w domu, np. około 7–10 stopni powyżej zera. Właśnie w temperaturze 10 stopni kamelia może zacząć kwitnąć zimą. Gdy kwitnie, wskazane jest nawożenie rośliny, przy czym nawóz nie powinien zawierać wapnia. Kamelia może zacząć chorować, gdy ją przestawimy np. z balkonu do domu. Często nie toleruje bowiem zmiany miejsca, a ta przecież bywa nieunikniona, jeśli chcemy, aby wrażliwa na zimno roślina przetrwała zimę. Przestawiając kamelię, zadbajmy przynajmniej o to, żeby była tak samo ustawiona względem światła.

Kolejny poradnik: Kwiaty doniczkowe do jasnych pomieszczeń 

Peperomia

Ona stanowi dowód na to, że roślina wygląda atrakcyjnie nie tylko dzięki swoim kwiatom. W przypadku peperomii warto zwrócić uwagę na jej liście. Są ozdobą same w sobie, za sprawą nierównomiernej struktury (u niektórych peperomii są jednak gładkie) i odcieni zieleni, mogą posiadać białe paski albo plamki. To jednak roślina wymagająca. – Bezpośrednie, intensywne światło jej szkodzi – dodaje ogrodnik. – Ona lepiej rośnie i rozwija się w miejscu, w którym światło jest rozproszone, więc parapet od wschodniego czy południowego okna jej nie posłuży.

Peperomia lubi ciepło. Temperatura zalecana do domowej uprawy tej rośliny wynosi około 20 stopni Celsjusza, a więc taka, jaką mamy temperaturę pokojową. Roślina może nie przetrwać, jeżeli w pomieszczeniu będzie około 10 kresek powyżej zera, a gdy będzie 7 stopni na plusie, peperomia zaczyna tracić wygląd i kondycję.

 


Peperomia w doniczce
Peperomia ma wiele zróżnicowanych gatunków. Jednym z popularniejszych jest peperomia kędzierzawa Rosso.Fot. Leoleobobeo (pixabay.com)

Peperomia lubi być podlewana odstaną wodą o temperaturze pokojowej, ale wodę trzeba wlać na podstawkę doniczki, a nie do ziemi, żeby nie pomoczyć liści, gdyż bezpośredni kontakt z wodą może im zaszkodzić. Może również zaszkodzić zbyt częste podlewanie. – To dlatego, że liście peperomii magazynują sporo wody, co sprawia, że okresowa susza nie ma prawa jej zaszkodzić – wyjaśnia Mikietyński. – Ze względu na to, że to roślina lubiąca ciepło i dużą wilgotność, może stać w łazience, ale z dala od kaloryfera, bo jego sąsiedztwo źle na nią wpłynie. Gdy jednak peperomia będzie miała za mało światła, co w łazience się zdarza, bo przecież nie ma okna, to pędy rośliny mogą zrobić się wiotkie. 

Autor: Katarzyna Piojda
20komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (20)

It is enriched with soy products, vegetables and chicken rather than beef.
Makee hard work to have a good communication line with your ex lover
aand in-laws. I recieve irritated when folks take my wotds for granted. My blog - joker123 apk
CZ, 16.07.2019, 12:41
Setting the privacy of online game again happens to be in your deals. May be far more spiritually fulfilling than full of presided in the Pope, believe it or not?
These apps mainly offer delayed, not tokyo live 22, viewing.
US, 22.07.2019, 14:36
Witam chciałem tylko powiedzieć, że strona strasznie długo się uruchamia. My site - Samuel Malolepsza
WC, 18.12.2019, 16:21
great points altogether, you simply received a logo new reader.
What might you suggest about your post that you simply made a
few days ago? Any sure? My web blog Naomi Osaka latest news (Ewan)
KO, 24.12.2019, 07:39
Hardwood home furniture possesses one thing very natural about it. There is click this link feeling of
warmth, of nature and also of beauty that may be actually be
discovered in wood household furniture. Hardwood is actually birthed
from the earth.
HZ, 26.11.2020, 12:22
To start list building, there are several simple ideas that
work. You can make use of those links for one's reciprocal linking service.
This just tells Google what the page or site features. My web-site :: rollex11 login
RC, 20.07.2019, 14:28
This is actually the emotionless method trade.
That's fine except comes about don't recycle for cash or
become marketers. With any investment vehicle you choose, there is consistently some risk involved. My blog post ... m-magic slot car controller
DM, 21.07.2019, 22:27
Wooden furnishings possesses something really organic concerning it.
There is visit this link sense of
heat, of attributes and also of luxury that may be be located in hardwood furnishings.
Hardwood is birthed from the earth. It feeds the fire, disintegrates in to drafts as well as ashes away. It is actually quite near to the human life on earth. May be actually that is why it resonates a great deal along with our team.
Might be actually that is why you still obtain that cozy sensation when you touch
an abundant mahogany desk.
SW, 26.11.2020, 17:43
Wooden home furniture has something incredibly natural concerning it.
There is this sense of warmth, of attributes as well as
of luxury that could be be located in hardwood furnishings.
Hardwood is birthed coming from the planet.
It feeds the fire, degenerates in to ashes and also drafts away. It is very close to the human existence in the world.
Might be actually that is why it sounds so much with
us. May be that is why you still get that warm and comfortable
sensation when you touch an abundant mahogany work desk. My blog: going here
UX, 02.12.2020, 09:41
Hardwood home furniture possesses one thing incredibly organic about
it. There is visit this link feeling of
comfort, of attribute as well as of elegance
that may be be discovered in hardwood furnishings.
Hardwood is born from the earth.
LU, 26.11.2020, 18:12
Be for you to spend tine with the volunteer to orient them on devices day.
can you live off 22000 a year could seee these terms used interchangeably in each of the stanzas.
When ourr children misbehave draft beer just imitating us?
GV, 12.08.2019, 02:41
Wooden furnishings has something incredibly organic concerning it.
There is this sense of comfort, of nature and
also of beauty that could be be found in wood furnishings.
Hardwood is actually birthed from the planet. It feeds the fire, falls to pieces in to ashes and blows away.
It is actually very close to the human life on earth.
May be actually that is why it reverberates so much with our team. When you contact a rich mahogany desk, may be that is actually why you
still get that warm and comfortable sensation. My homepage find out more
CI, 26.11.2020, 11:32
Hardwood household furniture possesses one thing extremely
all natural regarding it. There is this sense
of coziness, of attribute and also of beauty that may be
be found in wood household furniture. Hardwood is actually
birthed from the planet. My web blog ... click here
AM, 27.11.2020, 12:07
Papryka habanero (nie chili) okazuje się być trudna w uprawie roślina szklarniowa...
Wymaga stopniowego przesadzania, ukorzeniania, stosowania masy preparatów, odpowiedniego ciągłego nawadniania, ograwania i obrywania, ziemi torfowej albo najlepiej żółtoziemi z amazona gdyż na czarnoziemi może nie wyrosnąć, symulacji monsunu, obrywania korzeni, hodowli tunelowej i growboxa, ocieplania. Oprysków nie znosi.
AnonA, 18.11.2019, 04:44
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin No Prescription Buy Amoxicillin Online otb.nvwc.regiodom.pl.sew.zx http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
aurawyarak, 26.05.2020, 12:51
Wooden furniture has one thing very organic regarding
it. There is this sense of coziness, of attributes and
also of sophistication that could be be located in wood home
furniture. Wood is born coming from the planet. It feeds
the fire, disintegrates in to blows and also ashes away.
It is actually incredibly near to the human life in the world.
May be actually that is actually why it reverberates a lot
with our company. May be actually that is why you still get
that warm sensation when you touch an abundant mahogany
workdesk. My webpage discover more
GQ, 28.11.2020, 09:17
Hardwood furniture has one thing extremely all natural concerning it.
There is visit this link sense of heat,
of nature and of beauty that can easily be be discovered in hardwood furniture.
Hardwood is born coming from the planet.
ZA, 28.11.2020, 10:22
Wood furniture has one thing incredibly natural about it.
There is this feeling of coziness, of nature and also of elegance that can be actually be located in hardwood furniture. Wood is birthed from the earth. My web-site - Mariano
LK, 02.12.2020, 00:28
Wood home furniture has one thing very all natural regarding it. There is this feeling of comfort, of nature and also of elegance that may be
be located in wood furniture. Wood is actually born from the earth. My blog click here
NA, 01.12.2020, 22:12
Exactly how would certainly you as if to bypass the high list prices
at the furniture outlets by utilizing hardwood household furniture strategies as well
as make some on your own? It is actually feasible and
a great deal of folks are already doing it. As resisted of what many individuals presume, it is certainly not necessary to become a pro to
create wood furnishings. My webpage Keisha
TP, 07.12.2020, 10:18