słupek ogrodzeniowy murowany

Decydując się na sposób ogrodzenia naszej działki, zwykle najpierw zastanawiamy się nad materiałem, z którego będzie wykonany płot czy parkan. Dopiero później myślimy o słupkach ogrodzeniowych.
słupek ogrodzeniowy murowany
Murowane słupki ogrodzeniowe należą do najsolidniejszych. fot. Jerzy Szych
  • słupek ogrodzeniowy murowany
  • słupek ogrodzeniowy kamienny
  • słupek ogrodzeniowy stalowy
  • słupek ogrodzeniowy betonowy
  • słupek ogrodzeniowy drewniany
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Zwykłe żeliwo się nie kuje, żeliwo się odlewa w formach. Są różne gatunki żeliwa, można niektóre swobodnie spawać ze stalą, ale z zasady jest kruche (węgiel jako składnik stopu) i nie odporne na uderzenia i rozciągania. Być może przy bardzo drogiej i skomplikowanej produkcji można obrabiać żeliwo poprzez kucie w formach, ale jest to nieopłacalne i nie stosowane na ogrodzenia. Są końcówki żeliwne do ogrodzeń metalowych, o ile wiem odlewa je odlewnia w Drawskim Młynie. Ale to jest odlewane żeliwo a nie kute. Kuje się stal, najbliższa duża matrycowa kuźnia jest w Barlinku, gdzie produkuje się odkuwki matrycowe (kucie w formie). Można kuć staliwo - to są odlewy ze stali. Taką dużą odlewnią staliwa są zakłady "Bumar" w Gliwicach.
A tak na marginesie - takie ogrodzenia można zrobić samemu kupując części albo w w/w odlewni żeliwa, albo w Castoramie, lub innych marketach. Są też w sprzedaży ładne przęsła już na gotowo, tylko trzeba do tego dopasować słupki.
Opłaci się robić ogrodzenie samemu - nic trudnego, a radochy wiele.
mgr inż. mechanik, 17.09.2011, 09:01
znajoma, 19.09.2011, 08:20
Komentarz został usunięty.