Ogrodzenie domu: różne rozwiązania i materiały ogrodzeniowe

Ogrodzenie to nie tylko wizytówka naszej posesji ale też przez wiele lat ma służyć jako ochrona przed hałasem, spalinami i nieproszonymi gośćmi, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe zaplanowanie i wykonanie.
 • Różne rodzaje ogrodzeń

  Wśród ogrodzeń posesji można wyróżnić: gabiony, ogrodzenia kombinowane (np. elementy kute + kamienne), żywopłot, ogrodzenia metalowe, betonowe i drewniane

  ewk
 • Ogrodzenie kute

  Ogrodzenie kute w stylu secesyjnym

  ewk
 • Ogrodzenie kute mocowane do podbudowy murowanej

  Ogrodzenie kute na podbudowie z muru cyklopowego

  ewk
 • Przęsło, furtka i skrzynka na listy

  Przęsło, furtka i skrzynka listowa - elementy ogrodzenia kutego

  ewk
 • Ogrodzenie panelowe

  Systemowe ogrodzenie panelowe

  Legi
 • Ogrodzenie posesji wykonane z drewna

  Ogrodzenie drewniane

  ewk
 • Ogrodzenie betonowe w

  Ogrodzenie betonowe w mało eleganckim stylu

  ewk
 • Wiklina mocowana na siatce ogrodzeniowej

  Wiklina mocowana na ogrodzeniu z siatki

  ewk
 • Popularne ogrodzenie panelowe z siatki

  ewk
 • Brama i lampa wykute z metalu

  Brama i lampa wykonane z elementów kutych

  ewk
 • Ogrodzenie kombinowane

  Ogrodzenie kombinowane wykonane ze słupków murowanych oraz kutych z metalu przęseł

  mk
 • Płot z wikliny

  Płot wiklinowy świetnie się prezentuje. Robi się je z wikliny połączonej z impregnowaną ramą drewnianą.

  Ogrodzeniawiklinowe.pl
 • Ogrodzenie z kompozytu

  Ogrodzenie z desek kompozytowych

  Plastivan

Podstawowe aspekty, jakie należy uwzględnić przy wyborze rodzaju ogrodzenia, to jego estetyka, dopasowanie do bryły budynku oraz charakteru zabudowy okolicy, trwałość konstrukcji oraz koszt jego wykonania i konserwacji.

Zobacz również: Ogrodzenie domu: dla bezpieczeństwa i urody 

A wybór jest naprawdę duży. Wśród rodzajów ogrodzeń wyróżniamy ogrodzenia z kamienia, betonowe, metalowe, drewniane, murowane, „żywe" i kombinowane.

Ogrodzenia z kamienia

W zależności od rodzaju kamieni użytych na ogrodzenie oraz sposobu ich ułożenia wyróżniamy:

 • mur francuski (rzędowy) – kamień łupany lub ciosany (o kształcie przypominającym prostopadłościany) układa się rzędami tak, aby kamienie układane na jednej wysokości miały zbliżony rozmiar, wysokość poszczególnych warstw może być zróżnicowana, elementy łączy się za pomocą zaprawy lub kleju,
 • mur cyklopowy – duże nieregularne kamienie dopasowuje się do siebie w miarę możliwości, a luki między nimi wypełnia się ziemią oraz drobnymi kamieniami,
 • mur dziki  nieobrobione kamienie polne dowolnej wielkości układa się z dużą dowolnością, przestrzegając jedynie zasady, aby podstawę stanowiły kamienie większe,
 • mur warstwowy – płaskie łupane kamienie układa się poziomo w warstwach wyznaczanych przez największe kamienie co jakąś określoną odległość w murze oraz w narożnikach,
 • gabiony – kamieniami (lub rzadziej żwirem) wypełnia się duże prostopadłościenne siatki wykonane z prętów i siatki stalowej.

Ogrodzenia betonowe

Niegdyś jedno z najpopularniejszych typów ogrodzeń, nawet dzisiaj wybierane dość często ze względu na ich trwałość, dość niski koszt wykonania i łatwość konserwacji. Jednak większość z nich wygląda dość topornie. Jeśli nawet uda nam się znaleźć producenta ogrodzeń o nietypowej atrakcyjnej formie elementów, ogrodzenie takie już nie będzie tanie.

Ogrodzenia metalowe

Ten typ ogrodzenia jest obecnie najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia. Wśród nich mamy do wyboru ogrodzenia kute, systemowe (panelowe, modułowe) lub ogrodzenia z siatki.

Ogrodzenia kute należą do najtrwalszych i najoryginalniejszych. Niestety są też najdroższe z tej grupy. Spowodowane jest to po pierwsze ceną materiałów, po drugie kosztami montażu (który powinien być wykonany przez profesjonalną firmę).

Ogrodzenia systemowe składają się z łatwych w montażu paneli ogrodzeniowych oraz pasujących do nich słupków stałych. Dzięki temu są łatwe w montażu (można je wykonać samodzielnie). Proces cynkowania ogniowego gwarantuje, że są to ogrodzenia bardzo trwałe i odporne na korozję.

Najtańsze ale też najmniej atrakcyjne i najmniej trwałe są ogrodzenia z siatki metalowej. Aby zwiększyć wytrzymałość ogrodzenia z siatki warto wybrać siatkę powlekaną tworzywem (np. PVC).

Ogrodzenia drewniane

Przy wyborze ogrodzenia z drewna musimy pamiętać, aby użyć do jego wykonania materiału sezonowanego oraz odpowiednio zabezpieczonego (przed wilgocią, działaniem czynników atmosferycznych, grzybami i owadami). Można je wykonać z desek, bali oraz innych materiałów o właściwościach zbliżonych do drewna, takich jak wiklina lub bambus.

Możemy też w tym przypadku zdecydować się na tzw. ogrodzenia panelowe. Są to ramy (przęsła) wypełnione cieńszymi elementami drewnianymi (deszczułki, listwy, tyczki i żerdzie) mocowane do drewnianych lub metalowych słupów.

Wiklina w miejsce płotu

Naszą posesję odgrodzimy od reszty terenu również wykorzystując wiklinę. Ogrodzenie z wikliny zrobione z wikliny wyglądają estetycznie, mają wysokie walory dekoracyjne. Ponadto są bardzo dobrą ochroną przed wiatrem, kurzem, hałasem dochodzącym z ruchliwej ulicy oraz przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. 

Ogrodzenie wiklinowe może być wykonane z mat, które można zamontować na mało urodziwym ogrodzeniu z siatki lub jako gotowe panele, czyli ramy drewniane wypełnione wikliną.

Polecamy: Płoty i maty wiklinowe – jak je wykorzystać w ogrodzie 

Ogrodzenia murowane

Lite ogrodzenia murowane wykonuję się najczęściej z cegieł elewacyjnych (klinkierowe lub licówki). Coraz popularniejsze stają się też ogrodzenia wykonywane z prefabrykowanych bloczków. Są to elementy betonowe puste w środku, wykończone z zewnątrz fakturą przypominającą naturalny kamień łupany.

Ogrodzenia „żywe"

Jedną z najpiękniejszych form ogrodzeniowych są żywopłoty. Rozwiązanieto będzie szczególnie atrakcyjne dla osób, które lubią pracę w ogródku, ponieważ takie ogrodzenie wymaga stałej pielęgnacji (przycinania góry i boków). Do tworzenia żywopłotów możemy wykorzystać wiele roślin, w tym: buk zwyczajny, ligustr pospolity, grab pospolity, berberys czy bukszpan.

Warto przeczytać: Najlepsze gatunki roślin na żywy płot 

Ogrodzenia kombinowane

Tego typu ogrodzenia to połączenie dwóch lub więcej rodzajów materiałów. Praktycznie większość ogrodzeń klasyfikowanych jako metalowe lub drewniane można zaliczyć do tej kategorii. Do osadzenia przęseł z tych materiałów wykonuje się najczęściej podmurówki lub słupki z betonu lub cegły. Z kolei
w ogrodzeniach „żywych" niezbędne będzie zastosowanie elementów dodatkowych, takich jak bramy czy furtki.

Nie możemy też zapominać, że elementami, które powinny być dobrane do stylu i rodzaju ogrodzenia, są  lampy, domofony czy skrzynki pocztowe. 

Ogrodzenia kompozytowe

To stosunkowo nowe rozwiązanie. Wykorzystuje się deski z kompozytu, czyli mieszanki mączki drzewnej z PVC. Kompozyty przeznaczone do montażu płotu są dwojakiego rodzaju: łączone na pióro i wpust oraz ażurowe w stylu farmerskim. Pełne ogrodzenie z desek kompozytowych może służyć za ekran akustyczny w domach przy ruchliwej ulicy.

Warto zobaczyć: Ogrodzenie domu z gabionów

Autor: ewk
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Firma totalnie niepoważnie odnosi się do klienta.
Najgorsza firma z jaką miałem do czynienia a korzystam często z różnych firm. Po 3 tygodniach od zamówienia na kontretny dzień firma całkowicie olewa klientów i nie przyjeżdza na umówiony termin tłumacząc się brakiem organizacji pracy w zakładzie. Po ustaleniu nowego terminu oraz godziny dostawy płotu dalsza ignoracja klienta telefony nie są odbierane, a nawet brutalnie wyłańczane. Pani Malinowska nie była w stanie nic ustalić.
Totalne dno takie firmy powinny znikać z rynku lubuskiego, zmotywowałem się do napisania opinii aby nikt inny nie tracił nerwów i czasu jak ja!
Arogancja, niesłowność, nieterminowość, totalna porażka to jest ich dewiza.
Zdecydowanie nie polecam firmy PPH CIS sc Konrad Malinowski
Alicja Malinowska - Kowal
Polecam trzymać się od nich jak najdalej !!!!!!
Paweł, 09.05.2013, 22:40
DOOOOOOKŁADNIE NIE POLECAM !!!!!!
mruk, 22.10.2014, 11:21
Ostatnio widziałam na ogrodzeniu takie specjalne taśmy ułożone we wzór fajnie to wyglądało
Konkif, 12.05.2015, 19:02

Polecamy