Ogrodzenie domu: dla bezpieczeństwa i urody

Ogrodzenie naszej posiadłości powinno być nie tylko bezpieczne, ale i estetyczne. Najlepiej, żeby stylem nawiązywało do architektury domu oraz charakteru okolicy.
 • Ogrodzenie z kutej stali

  Rzemieślnicy metaloplastycy oferują bogatą ofertę wzorów ogrodzeń kutych.

  kevinrosseel
 • Ogrodzenie posesji

  Stalowe dekoracyjne przęsło, między murowanymi słupkami wygląda bardzo elegancko.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Drewniane ogrodzenie

  Pomysłowe rozwiązanie na udekorowanie przydomowego ogrodu doniczkami z kwiatami. Od wewnętrznej strony na metalowych elementach ogrodzenia można zawiesić pojemniki z ulubionymi roślinami.

  mk
 • Ogrodzenie drewniane z płaskich sztachet

  Ogrodzenie drewniane z płaskich sztachet, ze słupkami wykonanymi z klinkieru wygląda bardzo klasycznie.

  mk
 • Ogrodzenie pięknie ozdobione kwiatami

  Miłośnikom pięknie kwitnących roślin polecamy takie rozwiązanie.

  minhdai (Pixabay.com)
 • Ogrodzenie kamienne

  Mur z kamieni ogradzający posesję wygląda bardzo efektownie. Kamień możemy połączyć z elementami kutymi z metalu. Będzie wyglądał szlachetnie i podwójnie chronił nasz dom.

  Rolbud
 • Ogrodzenie drewniane

  Ogrodzenie z drewna naturalnie wkomponowuje się w otoczenie i bardzo ładnie współgra z roślinnością.

  Andrewex
 • Ogrodzenie metalowe

  Ogrodzenie należy zaprojektować taki, żeby pasowało do stylu naszego domu.

  Betafence
 • Ogrodzenie w zakopiańskim stylu

  uroburos (Pixabay.com)
 • Ogrodzenie panelowe

  Legi

Bezpieczne ogrodzenie wcale nie musi być bardzo wysokie, ale powinno mieć odpowiednią konstrukcję, dlatego już na początku warto zastanowić się, jaki rodzaj ogrodzenia będzie nam najbardziej odpowiadał: ażurowy czy pełny.

Siatka ogrodzeniowa

Ogrodzenia wykonane z siatki są nadal popularne ze względu na niską cenę i łatwy montaż. Starą drucianą plecionkę zastępują dziś trwałe i nowoczesne siatki, robione przy wykorzystaniu nowych technologii, na przykład ze zgrzewanych oczek z ocynkowanego drutu powleczonego poliestrem. Są one odporne na czynniki atmosferyczne oraz korozję. Wzmocnienia na górze i na dole z poziomego drutu sprawiają, że taka siatka jest jeszcze sztywniejsza i trudna do przecięcia. Nowoczesne siatki nie wymagają malowania ani konserwacji, a my czujemy się za nimi bezpiecznie, widząc co dzieje się wokół domu.

Kamienne ogrodzenie na długo

Ogrodzenie z kamienia to inwestycja na całe lata. Naturalny kamień jest jednym z najtrwalszych materiałów, a ułożony przez fachowca wygląda naprawdę bardzo efektownie i pięknie się starzeje. Pasuje do architektury nowoczesnej jak i w stylu rustykalnym. Masywne kamienie sprawiają wrażenie solidnych i niedostępnych. Do ogrodzeń nadaje się większość kamieni, jednak nie wszystkie są wyjątkowo trwałe. Najbardziej popularne to piaskowiec i wapieniec – łatwe w obróbce, mają ciepłe barwy, są miłe w dotyku, oraz świetnie się komponują z roślinnością. Z upływem czasu mogą niszczeć pod wpływem wody, dlatego ogrodzenia z piaskowca i wapieńca warto osłaniać daszkiem. Często do budowy ogrodzeń wykorzystywany jest też kamień polny, dzięki różnorodności kształtów i barw wygląda bardzo malowniczo.

Kamienne ogrodzenie można wykonać również wykorzystując gabiony. Siatka gabionu zbudowana jest z drutu, który gdy jest nieumiejętnie zabezpieczony przed korozją, szybko zardzewieje i będzie słabym punktem naszego ogrodzenia. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie najlepiej użyć kosz zbudowany z siatki metalowej, który jest ocynkowany dopiero po zgrzaniu całości.


Ogrodzenie z gabionów
Ogrodzenie z gabionów składa się głównie z kamienia.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza 

Zobacz: Jak wykonać ogrodzenie z gabionów

Ogrodzenie z betonu

W sprzedaży są gotowe panele z bardzo trwałego betonu. Mogą mieć kształt ozdobnych tralek, ale najczęściej są pełne u dołu i ażurowe u góry. Taki niebarwiony beton można pomalować odpowiednimi farbami, jednak proces ten trzeba powtarzać co jakiś czas lub zdecydować się na panele z barwionego fabrycznie betonu. Przęsła ogrodzenia mają najczęściej długość 200–260 cm i wysokość 50–300 cm. Elementy dużo ważą, dlatego o ich ustawienie najlepiej poprosić ekipę budowlaną. Sam montaż nie jest skomplikowany: w pionowe rowki w słupkach wsuwa się przęsła, a miejsce łączenia uzupełnia zaprawą cementową.

Innym rozwiązaniem jest tzw. suchy mur, czyli system kształtek betonowych z wyprofilowanymi w nich zamkami. Takie ogrodzenie zbroi się prętami stalowymi, a następnie uzupełnia mieszanką betonową. Powierzchnia kształtek przypomina piaskowiec o gładkiej lub łupanej fakturze. Mogą być zabarwione na różne kolory.

Ogrodzenia kute z metalu

Ten popularny typ ogrodzeń jest ozdobny i funkcjonalny. Ogrodzenia kute łączą tradycję z nowoczesnością. Żeby wyglądały estetycznie warto powierzyć ich wykonanie rzemieślnikowi trudniącemu się kowalstwem artystycznym. Firmy metaloplastyczne zajmujące się montażem ogrodzeń dysponują bogatą ofertą własnych wzorów, ale można również zamówić swój własny. Przęsła ogrodzeniowe z kutymi elementami są wysokiej jakości, trwałe i trudne do sforsowania. Zamawiając kute ogrodzenie najlepiej jest również zdecydować się na bramę wjazdową w tym samym stylu.

Zobacz również: Pomysły na aranżacje ogrodzenia z żywopłotu

Ogrodzenia drewniane

Drewno jest ekologiczne i szlachetnie wygląda, dlatego ma wielu zwolenników. Pamiętajmy jednak, że nie jest tak trwałe jak metal czy kamień. Użyte jako materiał ogrodzeniowy musi być zabezpieczony przed wilgocią i grzybami. Drewniane sztachety nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z ziemią. Najlepiej mocować je w specjalnych uchwytach montażowych z nierdzewnej stali, zakotwiczonych w ziemi lub betonowym cokole. Drewniane elementy mogą być zakończone płasko, zaokrąglone lub ozdobnie frezowane, w zależności od stylu naszego domu i sąsiednich posesji. W sprzedaży znajdują się również drewniane ogrodzenia w postaci paneli w wersji ażurowej i pełnej.

Żeby czuć się bezpiecznie, należy zadbać nie tylko o ogrodzenie działki, ale też o odpowiednie zabezpieczenie furtki i bramy wjazdowej. Na początek wystarczy zamontować solidne zamki i zawiasy, a bramę zaopatrzyć w lampy działające na czujniki ruchu. Zapalające się światło na pewno zadziała odstraszająco na nieproszonego gościa.

Autor: J. Kornecka
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

ogodzenie kute nadaje klasy domowi; warto też przy okazji zamawiania ogrodzenia pomysleć od razu o balustradach wykonanych taką techniką - to dopełni niesamowitego efektu
Marta K., 11.07.2011, 10:36
Chciałbym przestrzec przed firmą która produkuje i montuje ogrodzenia betonowe. Totalnie niepoważnie odnosi się do klienta.
Najgorsza firma z jaką miałem do czynienia a korzystam często z różnych firm. Po 3 tygodniach od zamówienia na kontretny dzień firma całkowicie olewa klientów i nie przyjeżdza na umówiony termin tłumacząc się brakiem organizacji pracy w zakładzie. Po ustaleniu nowego terminu oraz godziny dostawy płotu dalsza ignoracja klienta telefony nie są odbierane, a nawet brutalnie wyłańczane. Pani Malinowska nie była w stanie nic ustalić.
Totalne dno takie firmy powinny znikać z rynku lubuskiego, zmotywowałem się do napisania opinii aby nikt inny nie tracił nerwów i czasu jak ja!
Arogancja, niesłowność, nieterminowość, totalna porażka to jest ich dewiza.
Zdecydowanie nie polecam firmy PPH CIS sc Konrad Malinowski
Alicja Malinowska - Kowal
Polecam trzymać się od nich jak najdalej !!!!!!
Tomek, 09.05.2013, 22:45
Zdecydowanie polecam ogrodzenia metalowe od Ogro. Gdzie mogę to polecam tę firmę. Wykonała u mnie kawał dobrej roboty a ogrodzenie prezentuje się wspaniale. Nie wyprało moich kieszeni a cieszy oko moje, jest drzazgą pod powieką sąsiada ;) 10 lat gwarancji w tej cenie... ocynk i malowanie proszkowe - naprawdę warto sprawdzić na www.ogro.pl
Wołczyński, 21.06.2016, 11:14