Gabion jako element ogrodzenia domu

Gabiony to metalowe siatki z drutu wypełniona kruszywem. Są ciekawym i niedrogi pomysłem na ogrodzenie domu.
 • Ogrodzenie z gabionów

  Ogrodzenia wykonane z gabionów są praktyczne oraz estetyczne. Najpopularniejszym materiałem stosowanym do wypełnienia kosza są różnokształtne, kolorowe kamienie. Kamień w architekturze kojarzy się z elegancją, prestiżem oraz stałością.

  Tabal Techfence
 • Ogrodzenie gabionowe

  Ogrodzenie z gabionami jako słupki i deskami drewnianymi jako przęsło

  Tabal Techfence
 • Gabiony wypełnione kamieniem

  Kosz gabionu wypełniony kamieniem

  Tabal Techfence

Gabiony wykorzystywano w budownictwie od wieków. W Średniowieczu, wiklinowe kosze wypełnione ziemią, były używane jako przenośne fortyfikacje. Teraz zainteresowanie gabionami nie słabnie. Wykorzystuje się je powszechnie w budownictwie cywilnym, np. do wzmacniania koryt rzek. Można jednak wykonać z nich również ogrodzenie domu.

Warto przeczytać: Ogrodzenie domu: różne rozwiązania i materiały ogrodzeniowe 

Ogrodzenia wykonane w całości z gabionów są bardzo wytrzymałe. W odróżnieniu od innych ogrodzeń wykonanych z kamienia, konstrukcja taka nie potrzebuje precyzyjnie wyrównanego podłoża czy wykonania fundamentów. Kosz z kruszywem może się opierać na jednym lub dwóch, osadzonych w ziemi słupach stabilizujących.

Gabiony składają się głównie z kamienia. Najsłabszym elementem gabionu jest drut, który nieumiejętnie zabezpieczony przed korozją, szybko zardzewieje.

Najlepiej użyć kosz zbudowany z siatki metalowej, który jest ocynkowany dopiero po zgrzaniu całości. – Taka konstrukcja może służyć nawet 50 lat – uważa Adam Półtorak z Tabal Techfence. 

Ogrodzenie wykonane z przylegających do siebie gabionów dobrze zabezpieczy posesję przed wtargnięciem na nią nieproszonych gości. Oczka siatki, z której wypleciony jest kosz, są wykonane na tyle gęsto, że trudno się na niego wspiąć. A ścisło ułożone kamienie uniemożliwiają podglądanie. 

Ogrodzenie gabionowe może zwiększy komfort domowników, gdy nasz dom sąsiaduje z ruchliwą ulicą.
– Nieregularne kształty kamieni wypełniające klatkę mają właściwość rozpraszania fal dźwiękowych. Możemy dzięki temu np. zredukować hałasy z ulicy – komentuje Adam Półtorak.

Zamiast kamienia jako wypełnienie możemy zastosować gruz pozostały po budowie domu, kolorowe szkło lub pocięte drewniane pnie. Kosz gabionu może mieć dowolny kolor dzięki lakierowaniu proszkowemu.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Tabal Techfence
0komentarzy