Drewniane ogrodzenie ozdobą posesji. Malowanie płotu w kolorze

Drewniane ogrodzenie nie musi być w kolorze naturalnego drewna. Drewno ozdobione kolorową emalią może prezentować się naprawdę doskonale. Radzimy, jak samodzielnie pomalować drewniany płot.
  • Płot w dwóch kolorach

    Ciekawie wygląda płot drewniany, którego elementy pomalowane są dwoma różnymi produktami.

    Bondex
  • Białe ogrodzenie drewniane

    Bondex

Drewno wokół domu najczęściej malujemy lakierami lub lazurami. Tymczasem możliwości jest więcej. Jednym z oryginalnych sposobów jest pomalowanie ogrodzenia dekoracyjną emalią. Dobierając atrakcyjny kolor urozmaicimy przestrzeń wokół domu.

W zależności od naszych upodobań możemy wykorzystać klasyczną emalię białą lub w żywszym kolorze (np. błękitnym, zielonym lub pomarańczowym). Ciekawy efekt możemy uzyskać łącząc dwa produkty. Na przykład białą farbą możemy pomalować część elementów ogrodzenia, a pozostałe ozdobnym lakierem.
– Ponadto zastosowanie dobrej emalii to również dobry sposób na gruntowne zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych – wyjaśnia Paweł Karpiński, ekspert marki Bondex.

Czym pomalować drewniany płot

Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie drewnianego płotu farbą powinniśmy rozpocząć od wybrania emalii, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. W praktyce oznacza, to że produkt musi skutecznie zabezpieczać pomalowaną powierzchnię przed działaniem wilgoci, słońca czy niskich oraz wysokich temperatur. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się uszkodzenia, a kolory pozostaną wyraziste przez długi czas. Dobrym wyborem będzie emalia akrylowa. Ma ona właściwości hydrofobowe (odpycha wodę), a tym samym doskonale chroni pomalowane powierzchnie przed deszczem. Jest też bardzo łatwa w nakładaniu – nie kapie i bardzo szybko schnie (drugą warstwę emalii akrylowej można nakładać już po 4 godzinach). Dodatkowo w jej składzie jest śladowa ilość lotnych związków organicznych, co sprawia, że jest niemal bezwonna.

Malowanie ogrodzenia w kilku krokach

Idealne warunki do malowania to temperatura wyższa niż 5°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 80%. Przystępując do renowacji starego płotu, najlepiej rozpocząć od dokładnej oceny stanu podłoża. Jeśli zauważymy luźne, niezwiązane powłoki farby lub lakieru, koniecznie musimy je usunąć. W przypadku małych powierzchni wystarczy nam do tego gruboziarnisty papier ścierny – przy większych lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. Na koniec całość przeszlifujmy papierem drobnoziarnistym.

Jeśli stare powłoki dobrze przylegają do drewna, wystarczy zmatowić je papierem ściernym. Inaczej natomiast postępujemy z nowymi ogrodzeniami. Surowe drewno należy zabezpieczyć impregnatem. Produkt taki głęboko wnika w drewno, dzięki czemu skutecznie chroni je przed atakiem grzybów oraz insektów.

Tak przygotowane podłoże nadaje się w pełni do malowania. Przed aplikacją emalię akrylową powinniśmy dobrze wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć wodą (maks. do 10%). W przypadku dużych, płaskich powierzchni wykorzystajmy wałek, zaś małe i trudno dostępne miejsca pomalujmy pędzlem. Po zakończeniu prac pamiętajmy o dokładnym umyciu narzędzi. Wystarczy do tego woda z mydłem. 

Autor: Bondex
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

zgadzam sie drewniane ogrodzenie to sama ozdoba w swobie, nie to co metalowe ;) jesli chodzi o odnawianie i renowacje to stawiam na impregnat vidaron ktory jest wydjany i odporny na warunki atmosferyczne
ambrozek, 17.08.2015, 20:37

Polecamy