Drewniane ogrodzenie ozdobą posesji. Malowanie płotu w kolorze

Drewniane ogrodzenie nie musi być w kolorze naturalnego drewna. Drewno ozdobione kolorową emalią może prezentować się naprawdę doskonale. Radzimy, jak samodzielnie pomalować drewniany płot.
  • Płot w dwóch kolorach

    Ciekawie wygląda płot drewniany, którego elementy pomalowane są dwoma różnymi produktami.

    Bondex
  • Białe ogrodzenie drewniane

    Bondex

Drewno wokół domu najczęściej malujemy lakierami lub lazurami. Tymczasem możliwości jest więcej. Jednym z oryginalnych sposobów jest pomalowanie ogrodzenia dekoracyjną emalią. Dobierając atrakcyjny kolor urozmaicimy przestrzeń wokół domu.

W zależności od naszych upodobań możemy wykorzystać klasyczną emalię białą lub w żywszym kolorze (np. błękitnym, zielonym lub pomarańczowym). Ciekawy efekt możemy uzyskać łącząc dwa produkty. Na przykład białą farbą możemy pomalować część elementów ogrodzenia, a pozostałe ozdobnym lakierem.
– Ponadto zastosowanie dobrej emalii to również dobry sposób na gruntowne zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników atmosferycznych – wyjaśnia Paweł Karpiński, ekspert marki Bondex.

Czym pomalować drewniany płot

Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie drewnianego płotu farbą powinniśmy rozpocząć od wybrania emalii, przeznaczonej do stosowania na zewnątrz. W praktyce oznacza, to że produkt musi skutecznie zabezpieczać pomalowaną powierzchnię przed działaniem wilgoci, słońca czy niskich oraz wysokich temperatur. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się uszkodzenia, a kolory pozostaną wyraziste przez długi czas. Dobrym wyborem będzie emalia akrylowa. Ma ona właściwości hydrofobowe (odpycha wodę), a tym samym doskonale chroni pomalowane powierzchnie przed deszczem. Jest też bardzo łatwa w nakładaniu – nie kapie i bardzo szybko schnie (drugą warstwę emalii akrylowej można nakładać już po 4 godzinach). Dodatkowo w jej składzie jest śladowa ilość lotnych związków organicznych, co sprawia, że jest niemal bezwonna.

Malowanie ogrodzenia w kilku krokach

Idealne warunki do malowania to temperatura wyższa niż 5°C oraz wilgotność nieprzekraczająca 80%. Przystępując do renowacji starego płotu, najlepiej rozpocząć od dokładnej oceny stanu podłoża. Jeśli zauważymy luźne, niezwiązane powłoki farby lub lakieru, koniecznie musimy je usunąć. W przypadku małych powierzchni wystarczy nam do tego gruboziarnisty papier ścierny – przy większych lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szlifierki oscylacyjnej. Na koniec całość przeszlifujmy papierem drobnoziarnistym.

Jeśli stare powłoki dobrze przylegają do drewna, wystarczy zmatowić je papierem ściernym. Inaczej natomiast postępujemy z nowymi ogrodzeniami. Surowe drewno należy zabezpieczyć impregnatem. Produkt taki głęboko wnika w drewno, dzięki czemu skutecznie chroni je przed atakiem grzybów oraz insektów.

Tak przygotowane podłoże nadaje się w pełni do malowania. Przed aplikacją emalię akrylową powinniśmy dobrze wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć wodą (maks. do 10%). W przypadku dużych, płaskich powierzchni wykorzystajmy wałek, zaś małe i trudno dostępne miejsca pomalujmy pędzlem. Po zakończeniu prac pamiętajmy o dokładnym umyciu narzędzi. Wystarczy do tego woda z mydłem. 

Autor: Bondex
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

zgadzam sie drewniane ogrodzenie to sama ozdoba w swobie, nie to co metalowe ;) jesli chodzi o odnawianie i renowacje to stawiam na impregnat vidaron ktory jest wydjany i odporny na warunki atmosferyczne
ambrozek, 17.08.2015, 20:37
Stosowałem kilka produktów Vidaronu i byłem zadowolony. Najbardziej odpowiada mi olej do drewna. Po olejowaniu drewno ma bardzo ładny, naturalny wygląd. Nie wiem tylko czy olejowanie płotu ma sens. Chyba za wielka powierzchnia?
Maciek, 10.09.2015, 11:58
moim zdaniem spokojnie mozesz pomalowac olejem caly plot
maciejj, 17.09.2015, 20:11

Polecamy