Drewniane ogrodzenia - plusy i minusy. Jak je zabezpieczać (ZDJĘCIA)

Stary, porośnięty mchem drewniany płot, który kołysze się już przy lekkim podmuchu wiatru, to przeszłość. Nowoczesne ogrodzenia drewniane śmiało konkurują z innymi ogrodzeniami. Piszemy o zaletach i wadach ogrodzeń z drewna.
 • Drewniane ogrodzenie

  Drewniane ogrodzenie, jeżeli będziemy o nie odpowiednio dbać, posłuży latami, a jest prawdziwą ozdobą posesji.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Tradycyjny płot z drewna

  Płot z drewna w wersji tradycyjnej, jak z czasów naszego dzieciństwa pasuje do ogrodu w stylu wiejskim.

  Ariesa (Pixabay.com)
 • Drewniany płot

  Drewniane ogrodzenie łatwo jest postawić samemu.

  Blickpixel (Pixabay.com)
 • Płot z drewna

  Płot z drewnianych elementów jest prosty, ale może być efektowny.

  Holdersfotografie (Pixabay.com)
 • Ogrodzenie

  Drewniane ogrodzenie może być podparciem dla pnących się roślin.

  MDgraik0 (Pixabay.com)
 • Drewniany płot ozdobny

  Niekonwencjonalny płot przyciągnie uwagę.

  Melaniegeels (Pixabay.com)
 • Oryginalny płot

  Stux (Pixabay.com)
 • Płot z drewna

  Tassilo111 (Pixabay.com)
 • Płot niczym ozdoba

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Proste ogrodzenie

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Ogrodzenie

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Ogrodzenie

  Magdalena Kmita-Kulesza

Drewniane płoty buduje się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, chociaż mówi się, że drewno dębowe jest bardziej wytrzymałe, więc płot postałby dłużej. Minus taki, że drewno dębowe jest droższe od świerku i sosny.

Plusy ogrodzeń drewnianych

Drewniane ogrodzenie to rozwiązanie klasyczne i ponadczasowe. Pasuje zarówno do domów wybudowanych w stylu tradycyjnym, choćby rustykalnym albo romantycznym, jak i budynków nowoczesnych, np. w stylu skandynawskim. Ładnie komponuje się z drewnianymi elementami domu, choćby oknami i drzwiami np. będącymi w tym samym odcieniu, co płot.

Przeczytaj poradnik: Błędy popełniane podczas impregnacji drewna 

Drewniany płot to z reguły tani płot. Zwykły, prosty płot wykonany ze sztachet kosztuje przykładowo 70 złotych. To cena za płot o szerokości 180 i wysokości 120 centymetrów. Dla porównania: ogrodzenie kute, cynkowane, to wydatek rzędu 400 złotych za metr bieżący. Na ogrodzenie murowane trzeba natomiast wydać czasem 220 złotych za metrowy fragment ogrodzenia. Cenowo płot drewniany można czasem porównać do ogrodzenia z siatki. Nie ma jednak co ukrywać: drewniane ogrodzenie prezentuje się przeważnie lepiej niż siatka ogrodzeniowa.

Ogrodzenia z drewna można zrobić i postawić samemu (albo chociaż samodzielnie rozstawić zakupione elementy), podczas gdy ogrodzenie wykonane z metalu najczęściej zamawia się w firmie, która wyprodukuje ogrodzenie, przyjedzie na miejsce i je zamontuje.

Polecamy lekturę: Wybieramy ogrodzenie domu dla bezpieczeństwa i urody posesji 

Minusy ogrodzeń drewnianych

Drewno jest łatwopalne. O płot z drewna trzeba też regularnie dbać. Jeśli o tym zapomnimy, sztachety czy bale – narażone nie tyle na słońce, co na deszcz i wilgoć – szybko ulegną zniszczeniu. Mogą porosnąć mchem, pojawią się na nich grzyby oraz pleśń i spękania. Ślimaki na takim ogrodzeniu nie będą należały do rzadkich widoków. Szkodniki drewna też dadzą mu się we znaki (np. spuszczel pospolity). Poza tym nasiąknięte wodą drewno pęcznieje, odkształca się, butwieje.

Jak zabezpieczyć drewniany płot

Sztachety powinny wystarczyć na lata, jeśli będą suche, szlifowane i najlepiej czterostronnie heblowane. O drewno trzeba dbać, bo konserwacja ma ogromne znaczenie. Od razu po zakupie drewna, jeżeli chcemy sami postawić płot, powinniśmy wykonać jego pierwszą konserwację. Podstawowe zadanie stanowi tutaj impregnacja drewna jeszcze przed zbudowaniem płotu. Należy pokryć preparatem zabezpieczającym poszczególne elementy. Ważne, aby drewno było całkowicie suche – wówczas zabieg będzie skuteczny. Powierzchnię można pokryć lakierem albo lakierobejcą. One mają na celu ochronę drewna przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, m.in. zabezpieczają przed wnikaniem wody do środka drewna, ale także ohronią przed działaniem szkodników, choćby owadów i robaków. Konserwację drewna powinno się przeprowadzać co sezon lub co dwa sezony. Malowanie pozwala również odświeżyć nasze ogrodzenie.

Warto wiedzieć więcej: Sposoby na konserwację drewna

W praktyce trwałość sztachet, a także ich żywotność, zależą od sposobu zabezpieczenia ich przed czynnikami atmosferycznymi i od tego, jak regularnie dba się o drewno. Można przykładowo kupić drogie sztachety z dębu, potem niedokładnie je zabezpieczyć i taka deska wytrzyma jedynie trzy lata. Równie dobrze można zdecydować się na tani płot z sosny, solidnie go zabezpieczyć, a sztachety posłużą nawet ponad 20 lat. 

Autor: Sławomir Bobbe
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

artykuł bez sensu - szkoda czasu na czytanie :(
ATM69, 20.01.2017, 23:50
ktoś napisał ten artykuł po to żebyśmy wiedzieli że trzeba zabezpieczać drewno. No co za genialna koncepcja.
g, 16.09.2017, 16:09