Balustrady balkonowe i tarasowe z różnych materiałów

Barierki na tarasie czy balkonie mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo, ale także zdobić. Powinny więc być wykonane z bardzo solidnych materiałów, łączących w sobie niezawodność z urodą.
 • Balustrada balkonowa z metalu

  Kuta balustrada wygląda bardzo elegancko.

  almet.com.pl
 • Balustrada kuta

  Taka balustrada idealnie wpasuje się w dom w stylu klasycznym.

  almet.com.pl
 • Drewniane balustrady

  Balustrady drewniane w ciemnym kolorze współgrają z beżową elewacją.

  Drewblak
 • Drewniany taras

  Drewno doskonale pasuje do wszystkich innych materiałów. Jego zaletą jest też to, że prostą balustradę tarasową można wykonać samodzielnie.

  Array
 • Balustrada balkonowa

  Balustrada balkonowa zapewnia bezpieczeństwo i wpływa na estetykę naszego domu. Dlatego powinna być funkcjonalna i dopasowana do stylu architektonicznego budynku.

  Wiśniowski
 • Balustrada balkonowa

  Balustrada powinna mieć wzór identyczny lub zbliżony do wzoru ogrodzenia, by stanowić dopełnienie całości i harmonizować z otoczeniem.

  Wiśniowski
 • Drewniana balustrada

  Geometryczne kształty balustrady pasują do budynku o prostej bryle.

  Drewblak
 • Balustrada na tarasie

  Kolor balustrady powinien współgrać z kolorem elewacji domu.

  Benjamin Moore

Planując balustrady do domu, należy uwzględnić kilka spraw. Przede wszystkim spójność z samym budynkiem i jego otoczeniem. W konsekwencji oznacza to takie same barierki na tarasie i balkonach, a także przy schodach. W miarę możliwości balustrady powinny nawiązywać do ogrodzenia. Jeśli wymieniamy balustrady na balkonie w bloku czy kamienicy, również należy zadbać o dopasowanie ich do otoczenia, a więc przede wszystkim pozostałych balkonów. Do wyboru mamy kilka rozwiązań:

 • balustrady drewniane różnych kształtów,
 • balustrady betonowe,
 • kute balustrady żeliwne,
 • nowoczesne balustrady stalowe z wypełnieniem szklanym,
 • klasyczne stalowe balustrady ze szczebelkami

Przeczytaj również: Balustrady drewniane czy ze stali nierdzewnej?

Balustrady drewniane pasują do wszystkiego

Nie ma chyba drugiego tak uniwersalnego materiału, który dopasować można do innych i to w przeróżnych stylach. Balustrady drewniane to oczywiście obowiązująca pozycja w domach z drewna, szczególnie w stylach regionalnych. Zastosowanie innych rozwiązań mogłoby wprowadzić bałagan, bowiem drewno jest materiałem niezwykle wyrazistym. Jeśli dom okala drewniane ogrodzenie, również balustrady na tarasach, balkonach i przy schodach mogą nawiązywać do niego kształtem i kolorem.

W sielsko-wiejskich klimatach świetnie sprawdzą się balustrady z pionowymi elementami o kształcie sztachet płotu. Takie rozwiązanie pozwoli też nieco zacienić taras. Nie chcąc zanadto odcinać dostępu światła, np. wówczas, gdy na podłodze stoją donice z kwiatami, można wybrać bardziej ażurowe rozwiązanie w postaci rzadko rozstawionych słupków pionowych i poziomych desek.

Drewniane balustrady pasować też będą do domów z cegły, tynkowanych, czy murów pruskich. Również w bardzo nowoczesnych, geometrycznych i chłodnych bryłach budynków, drewniane elementy świetnie się sprawdzą, podkreślając nowoczesność rozwiązań, a zarazem nieco ją oswajając i ocieplając.
Warto też pobawić się kolorem drewna, choćby łącząc elementy stolarki w kontrastowych kolorach albo malując drewniane elementy na kolory opozycyjne do barw ścian. Chłodną biel i szarość murów przełamie ciepły odcień balustrad oraz stolarki okiennej. Takie rozwiązanie nada całości przytulności.

Przeczytaj: Czym czyścić kafelki, drewno i beton na balkonie

Beton w stylu dworkowym

Betonowe balustrady to charakterystyczny element zabudowy w stylu dworkowym, zarówno tej historycznej, jak i nowoczesnej – stylizowanej. Typowe dla tego stylu kolumnowe ganki zwieńczone są balkonami, podtrzymywanymi przez kolumny. Pionowe elementy balustrady mogą stanowić niejako kontynuację układu słupów podpierających balkon. Forma balkonu może być prosta, geometryczna lub wygięta w łuk. Wypełnienie balustrady zależy od wielkości balkonu – nie da się stabilnie wypełnić elementów o dużej powierzchni, dlatego też przeważają tu elementy pionowe ustawione z mniejszą lub większą gęstością.
Niewątpliwie wadą tego rozwiązania jest duże zacienienie balkonu – jeśli jest mały i posiada balustradę w pełni zabudowaną – a także miejsce, które „kradnie" balkonowi gruba warstwa betonu.

Zadbaj o odpowiednią konserwację balustrady.
Podobnie jak każdy inny element domu, balustrady wymagają nieco uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych w natężeniu zależnym od materiału. Najłatwiej zadbać o te ze stali nierdzewnej, których proste i gładkie rurki wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Z łatwością też myjąc ich zewnętrzną stronę, czego nie można powiedzieć o szklanym wypełnieniu – od zewnątrz na ogół sprawę załatwiają ekipy sprzątające. Kute żeliwo może wymagać odmalowania, ale na ogół nie częściej niż raz na kilkanaście lat. Im bardziej fantazyjny kształt balustrady, tym bardziej pracochłonne będzie jej mycie. Beton maluje się z całą elewacją. I na koniec drewno, które wymaga konserwacji co kilka lat. W zależności od użytych materiałów od roku do 5–6 lat.

Fantazyjne balustrady kute z żeliwa

Takie balustrady mogą być pełne prostoty, ale też niebywale dekoracyjne. Świetnie wyglądają w zestawieniu z ogrodzeniem o podobnej, bądź jeszcze lepiej, takiej samej stylistyce. Elegancję podkreśla kontrast czerni ogrodzenia z białą elewacją. Mury w kolorze écru będą się dobrze komponować z ciepłymi barwami balustrad: brązu, miedzi, złota z patyną.

Kształt takiej balustrady powinien nawiązywać do kształtu okna: proste linie przy prostych oknach, półokrągłe, przy oknach łukowych.

Proste i nowoczesne balustrady ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna lub niklowana wykorzystywane są jako materiał na balustrady na ogół w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym i publicznym, np. w galeriach handlowych. Trudno o coś bardziej minimalistycznego niż prosta rama ze stalowych rurek z wypełnieniem w postaci szklanej płyty: przezroczystej lub mlecznej. Zaletą tego rozwiązania, które pasować będzie jedynie do bardzo nowoczesnych projektów, jest nieograniczony właściwie dostęp światła. Szło mleczne da nam za to nieco intymności, co trudno byłoby powiedzieć o całkiem przezroczystej tafli, przez którą sąsiedzi i przechodnie dokładnie zobaczą nawet to, co chcielibyśmy ukryć.

Nie spotkamy w nowoczesnym budownictwie prostych spawanych balustrad stalowych z wypełnieniem z pionowych elementów, jakie znamy z bloków z wielkiej płyty. Nawiązująca do nich uwspółcześniona wersja to rurki ze stali nierdzewnej z takimiż elementami pionowymi.

Warto przeczytać: Jak walczyć z sąsiadem palącym na balkonie? Zobacz co radzi prawnik

Autor: Krzysztof Pietras
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

W Słupsku przy ul. Jana III Sobieskiego 11 jakiś "pseudo-geniusz" wpadł na prostacki pomysł, aby zmienić oryginalne żelbetonowe płyty czołowe balkonów na blachę falistą. Blacha ta przy temperaturach powyżej 25 stopni Celsjusza i ich nasłonecznieniu działa jak rozgrzana patelnia, emitując ciepło do mieszkania przez otwarte drzwi balkonowe. Tylko czekać, gdy jakieś dziecko bawiące sie na balkonie latem poparzy się od rozgrzanej blachy.Fakt, że oryginalne płyty były już nieestetyczne, ale wystarczyło porządnie odnowić zewnętrzna warstwę tynku zgodnie z sztuka budowlana i po kłopocie, a tak mamy teraz szarą i obrzydliwie brzydką blachę dzięki jakiemuś "geniuszowi" ze wspólnoty mieszkaniowej. Nie dajcie sobie wcisnąć na balkon blachy jako zamiennika balustrady.
GOŚĆ, 10.09.2014, 14:39
a ja mam na balkonie sztachetki plastikowe i jest super nie trzeba malować
gość, 10.09.2014, 15:39
Żeliwo: stop żelaza z węglem (od 2,11 do 4,3%), zazwyczaj także z krzemem, manganem, fosforem, siarką i innymi składnikami. ŻELIWO SIĘ ODLEWA natomiast w postaci kutej WYSTEPUJE STAL. Proszę kolegów budowlańców o douczenie się.
Dudek, 01.07.2015, 21:04
Komentarz został usunięty.
Mam taką balustradę: http://www.balustrady-skrzypinski.pl/balustrady-wypelnienie-wzdluzne/chr...
Wygląda świetnie. Również dobrze wspominam współpracę z wykonawcą. Robiłem remont na tarasie i chciałem, żeby balustrada pasowała do tej balkonowej. Firma świetnie zrozumiała moją wizję i mój dom w końcu wygląda tak jak w moich planach.
Zielenkiewicz , 05.01.2018, 09:10