Oczko wodne, basen, staw w ogrodzie - sprawdź, co o tym mówi prawo

Zbiorniki wodne są chętnie budowane w ogrodach. Jakie przepisy regulują ich budowę i jakie podstawowe wymogi trzeba spełnić?
Oczko wodne
Woda w ogrodzie dodaje mu uroku, ale bez przestrzegania przepisów może stać się źródłem kłopotów.

fot. earl53

Przepisy prawne, do jakich się trzeba stosować

Chcących prowadzić na działce jakiekolwiek prace budowlane obowiązują przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. 2010, Nr 243poz. 1623 - Prawo budowlane), natomiast w odniesieniu do większości zbiorników wodnych musimy zastosować się do przepisów Prawa wodnego (tekst ujednolicony Dz. U. z 2012, poz. 145), stanowiących w wielu przypadkach uszczegółowienie zapisów Prawa ochrony środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627, ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska).

Przeczytaj również: Budowa domu bez pozwolenia wg nowego prawa budowlanego 

Prawu wodnemu podlegają zbiorniki nieszczelne, a więc takie, z których woda w jakikolwiek sposób może przeniknąć do gruntu lub innych wód gruntowych bądź powierzchniowych. Mogą one być zasilane wyłącznie wodami gruntowymi i opadowymi bądź też wodami powierzchniowymi np. z rzek, kanałów, czy też rowów.

Pamiętać należy, że na pobieranie wód zaliczające się do szczególnego korzystania z wód (art. 37 ustawy Prawo wodne) należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Zakładając zbiorniki szczelne, jak baseny albo oczka wyłożone np. folią, murowane, czy w inny sposób zabezpieczone przed przesiąkaniem, stosujemy się jedynie do przepisów Prawa budowlanego. Możemy je też sami napełniać.

Zbiorniki szczelne: przydomowy basen i oczko wodne o powierzchni do 30m kw

Jeszcze dekadę temu na wykonanie najmniejszego nawet zbiornika bezwzględnie należało uzyskać pozwolenie na budowę, co wiązało się z koniecznością przygotowania projektu budowlanego, uiszczenia opłat i oczekiwania – nieraz nawet kilkanaście miesięcy. Efektem była ogromna ilość samowoli budowlanych.

Nowelizacja Prawa budowlanego z 2001 r. złagodziła te wymogi. Odtąd dla szczelnych zbiorników o powierzchni lustra wody nieprzekraczającej 30 m kw. i wypiętrzeniu nie większym niż 1 metr, pozwolenie nie jest wymagane. Podlegają one jedynie zgłoszeniu, w którym opisujemy dokładnie rodzaj inwestycji, załączamy szkice lub rysunki obrazujące nasze plany, rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Po złożeniu zgłoszenia oczekujemy jeszcze 30 dni. O ile w tym czasie organ (starostwo lub urząd miasta na prawach powiatu) nie sprzeciwi się naszym planom – można rozpocząć prace wykonawcze. Zgłoszenie budowlane jest zwolnione z opłat.

Uwaga!
Ustawa na urzędnika ceduje prawo i obowiązek podjęcia decyzji, czy dane przedsięwzięcie podlega zgłoszeniu, czy wymaga uzyskania pozwolenia. Stąd mogą wynikać pewne rozbieżności np. w traktowaniu takich projektów, które obejmują kilka zbiorników połączonych z sobą np. sztucznym strumykiem czy rurą. Nawet jeśli każdy zbiornik z osobna nie przekracza 30 m kw, ale w sumie ich powierzchnia jest większa, mogą być potraktowane jako jeden, właśnie przez to, że są połączone z sobą dopływami i odpływami. Dlatego bardzo starannie w zgłoszeniu należy opisać wszelkie kwestie związane z budową. Trudniejsza do określenia może być kwestia piętrzenia, związanego ze spadkami terenu, usytuowaniem względem innych cieków wodnych itp. Na płaskiej działce nie będzie problemu, ale jeśli ukształtowanie terenu jest mocno zróżnicowane, występują znaczne spadki terenu, warto poprosić o konsultację specjalistę.

Przeczytaj także: Rośliny do oczka wodnego

Staw: hodowlany, rekreacyjny, osuszający

Staw, niezależnie od jego przeznaczenia (stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków, osuszenia terenów, rekreacji lub innych celów) jest w rozumieniu ustawy Prawo wodne urządzeniem wodnym, a jako takie podlega jej przepisom. Stawem będzie każdy zbiornik wykopany w ziemi i napełniony wodą, niezależnie od tego, czy woda ta pochodzić będzie z innych wód powierzchniowych, czy też gruntowych.

Na budowę każdego urządzenia wodnego, w tym stawów i nieszczelnych zbiorników, musimy uzyskać pozwolenie wodnoprawne i nie ma tu znaczenia sposób w jaki będą one zasilane.

Chcąc wybudować staw, ale też oczko wodne powyżej 30 m kw, jesteśmy zobowiązani do wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Całą ścieżkę proceduralną rozpoczynamy od uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, chyba, że dla danego terenu uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wówczas udzielenie ewentualnych pozwoleń rozpatruje się na podstawie planu.

Staw może też być połączony z urządzeniem melioracji wodnych (np. rowami). Ubiegając się o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód z tych urządzeń, należy uzyskać zgodę ich właściciela. Kto nim jest? Jeśli mamy do czynienia z urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych właścicielem najczęściej jest gmina, natomiast w przypadku urządzeń melioracji wodnych podstawowych prawa właścicielskie wykonuje marszałek województwa. W jego imieniu działają Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, które określają warunki, na jakich może być pobierana woda.

Zdarza się też, że właścicielem jest osoba prywatna, np. rolnik, przez którego grunty przebiega rów, wówczas zgodnie z art. 12 w/w ustawy woda w rowie znajdująca się w granicach nieruchomości gruntowej stanowi jego własność. Aby ustalić, do kogo mamy się zwrócić o zgodę, należy odnieść się do ewidencji gruntów dostępnej we właściwym starostwie. Z niej dowiemy się, czy urządzenie ma wydzielony numer działki, nazwę i właściciela, czy też nie, mimo że spełnia funkcję urządzenia melioracji wodnej szczegółowej. Wówczas jego właścicielem jest osoba lub podmiot, do której należy działka, gdzie znajduje się urządzenie.

Opłaty i terminy

Na pozwolenie na budowę poczekać możemy nawet 65 dni. By je otrzymać, musimy wnieść opłatę skarbową w wysokości 155 zł za każdą budowlę wnioskowaną do budowy. Z kolei za pozwolenie wodnoprawne jest pobierana opłata skarbowa w wysokości 217 zł. Przy czym kwota ta nie dotyczy złożonego wniosku, a każdego pozwolenia udzielonego w decyzji.

Jeśli więc chcemy wykopać kilka stawów na jednej działce, należącej do tego samego właściciela i złożymy dla nich wspólny wniosek, poniesiemy jedną opłatę. Chcąc natomiast pobierać wodę do jednego stawu, a wybudować jeszcze trzy inne, zapłacimy za dwa pozwolenia wodnoprawne: 1) na budowę urządzenia wodnego 2) na szczególne korzystanie z wód, czyli ich pobór. Jeżeli w naszym imieniu działa pełnomocnik należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze
Podziel się:
Wersja do drukuWersja do druku
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Jezeli dziecko lub inna osoba wpadnie do basenu i utonie to ODPOWIADA wlasciciel basenu lub podnajmujacy posiadlosc. Tam NIC NIE ZNACZA tabalice ostrzegawcze. Teren basenu ma byc ogrodzony i zabezpieczony aby osoby postronne nie weszly na teren basenu bez dozoru NAWET pod nieobecnosc wlasciciela/najemcy. Musza byc tablice pouczajace w jaki sposob udzielic 1-szej pomocy itd.
galicjok, 11.08.2012, 11:31