Ziemia z kopczyków kreta. Do czego ją wykorzystać?

Tylu działkowiczów narzeka na działanie kreta, a on, biedny ssak, wykonuje – fakt, nieświadomie – także dobrą krecią robotę.
  • Kret w ogrodzie

    Kret, tak szeroko krytykowany, powoduje, że ziemia jest spulchniona i żyzna.

    Pixaby.com (beeki)

Ziemia z kopców kreta jest najlepsza do kwiatów doniczkowych. Takiego zdania jest wielu ogrodników. – To dlatego, że ta ziemia jest czysta, bo pochodzi z głębi ziemi, więc zanieczyszczenia z powietrza do niej nie docierają – zaznacza Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Poza tym mówi się, że kret pojawia się tam, gdzie gleba jest żyzna.

Gleba bogata w mikoroelementy

Jest jeszcze jeden plus: ziemia z kopczyków, czyli wydobyta na powierzchnię przez kreta, zawiera znacznie więcej mikroelementów i innych składników odżywczych. Jest też bogata w wapń i fosfor. – To dzięki temu, że gdy nawozimy glebę, składniki wnikają w nią głęboko. Taka ziemia jest bogatsza niż gdyby była potraktowana substratami czy sterydami. Co więcej: jest ona spulchniona – dodaje Mikietyński.

Gdy masz dość kreta, przeczytaj: Sposoby na kreta w ogrodzie 

Nie musisz od razu nawozić

Gdy więc używamy ziemi z kopców jako ziemię doniczkową, nie musimy jej dodatkowo nawozić, przynajmniej przez pierwsze tygodnie. Wystarczy regularne podlewanie. Do sypania na grządki też się nadaje. Niektórzy ogrodnicy stosują ją do wysiewów wiosennych na rozsady. 

Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Rzeczywiście ziemia z kretowisk jest dobra pod warunkiem, że ziemia z której kret robi kretowisko jest dobra na metr wgłąb. U mnie na działce jest 30 cm dobrej gleby a głębiej piach. Taką ziemię trzeba usunąć a do dziury wsypać kompostu. Kret na działce jest paskudztwem, które trzeba tępić wszelkimi możliwymi sposobami. Łapanie w pułapki i wynoszenie do lasu nic nie daje poza okazją do spaceru, bydlaki za chwilę są z powrotem. Każdy działkowicz to wie i powyższe brednie może napisać ktoś kto w dzieciństwie oglądał bajkę o kreciku, który był fantastyczny.
Działkowicz, 07.04.2016, 07:54
JANUSZ, 14.09.2020, 13:13
Tylko infantylna niewiasta może pisać takie bzdury. W ogrodzie kret za jedną noc potrafi wysadzić w powietrze świeże sadzonki i masę robotę na darmo.
Sadownik-ogrodnik, 07.04.2016, 07:58