Układanie kostki brukowej: zasady poprawnego montażu

Ścieżki ogrodowe to stały element architektury wokół domu i w ogrodzie. Kostka brukowa wyparła wcześniejsze materiały, takie jak kamień polny lub ciosy kamienne. Radzimy, jak szybko i poprawnie położyć kostkę brukową.
 • Kostka brukowa wokół domu

  Kostka brukowa stała się stałym elementem architektury wokół większości domu jednorodzinnych.

  Lafarge
 • Kostka brukowa postarzana w kolorze latte

  Buszrem
 • Kostka brukowa o nieregularnych kształtach

  Buszrem

Rozpoczynając prace z kostką brukową należy przede wszystkim odpowiednio dobrać grubość materiału. Jego wybór zależy od zawartych w projekcie warunków eksploatacji. Im mniejsze obciążenie, tym lżejszą i delikatniejszą konstrukcję możemy wykonać. Kolejną kwestią jest wybór kształtu i koloru, z którego wykonano kostkę. Tu jednak wszystko leży w gestii naszych osobistych upodobań i fantazji, ponieważ bardzo szeroka oferta rynkowa sprawia, że jedyne ograniczenie stanowi zasobność portfela. 

W zależności od przeznaczenia produkuje się kostkę brukową o różnych grubościach:
• 4 cm – do wykonania nieobciążonych chodników czy dekoracyjnych opasek wokół budynku,
• 6 cm – do nawierzchni o małym obciążeniu (ruch pieszy i lekkich pojazdów do 3,5 tony),
• 8 cm – na nawierzchnie ulic i parkingów,
• 10 cm – do nawierzchni obciążonych ruchem pojazdów ciężarowych, autobusów i innych maszyn generujących duże obciążenie. 

Układanie kostki brukowej – prace ziemne na sam początek

Gdy mamy już kostkę brukową, możemy przystąpić do prac ziemnych. Ich głębokość zależy od przewidywanego obciążenia ruchem. Dla chodników wgłębienie będzie wynosić od 15 do 20 cm, natomiast dla silnie obciążonych ciągów komunikacyjnych – minimum 50 cm. Przy pracach na małych powierzchniach wokół domu, typu chodnik lub placyk, prace wykonuje się ręcznie. Jeżeli kładziemy kostkę na dużych powierzchniach, najczęściej korzysta się z profesjonalnych urządzeń.

Zobacz: Jakie możliwości aranżacyjne dają ogrodzenia i murki z gabionów 

Dno wykopu powinno być tak ukształtowane i zagęszczone, aby odpowiadało powierzchni wraz ze spadkami, które są kluczowe w procesie odprowadzania wody. Na dużych obszarach, gdzie trudno odpowiednio wyprofilować spadki, stosuje się elementy odwodnienia liniowego w postaci korytek betonowych, które wmontowuje się w nawierzchnię.Podczas prowadzenia prac ziemnych należy pamiętać o odpowiednio wyprofilowanych spadkach terenu.Fot. Lafarge


Montaż krawężników

Przystępując do montażu krawężników musimy wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie wybrukowanej powierzchni. Jeżeli brukujemy ścieżkę, wystarczą krawężniki chodnikowe lub palisada, jeżeli natomiast będzie to droga przeznaczona pod samochody, należy zdecydować się na krawężniki drogowe. W tym przypadku pamiętajmy, że to one będą określać płaszczyznę powierzchni, dlatego też muszą być wykonane wyjątkowo starannie, a poziom nawierzchni powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt. To zagwarantuje, że podczas eksploatacji unikniemy zanieczyszczenia jej ziemią, która może być nanoszona wraz ze spływającą wodą. 

Warto zobaczyć: Z czego można wykonać ścieżki w ogrodzie

Wzmocnienie podłoża przed ułożeniem kostki

Solidna i mocna podbudowa jest niezbędna, jeżeli na nawierzchnię będą wywierane silne obciążenia. Chcąc wzmocnić podłoże, najpierw usuwamy humus. Następnie rozdrabniamy grunt za pomocą kultywatora lub glebogryzarki. Rozdrobniony grunt zwilżamy wodą i mieszamy z cementem. Przed rozpoczęciem wiązania powierzchnię zagęszczamy zagęszczarką. Przy wzmacnianiu podłoża zużyjemy około jednego worka cementu ma 5 metrów kwadratowych powierzchni.

Warstwa podbudowy pod kostkę brukową

Z czego składa się warstwa podbudowy? W jej skład wchodzą: wilgotny piasek oraz cement (jeden worek na 3 metry kwadratowe). Składniki mieszamy na głębokość około 15 cm, a powierzchnię wyrównujemy i zagęszczamy. Przy tych pracach należy uwzględnić zmiany poziomów, które nastąpią po zagęszczeniu podkładu. Dlatego też pamiętajmy, aby poziom warstwy podkładowej był wyższy o 1–2 cm.
Uwaga! Jeżeli decydujemy się na odwodnienie liniowe, na warstwie podbudowy montujemy korytka betonowe.

Układani kostki brukowej

Na tak przygotowanym podłożu możemy zacząć układać kostkę brukową. Jej kolejne elementy muszą po ułożeniu ciasno do siebie przylegać. Podczas układania warto korzystać od razu z 3 palet jednocześnie. To pozwoli nam uniknąć zróżnicowania kolorystycznego na dużych powierzchniach.Podczas układania kostki brukowej nie można naruszać warstwy podkładowej.Fot. Lafarge

Pamiętajmy, żeby stąpać wyłącznie na już ułożonej powierzchni z kostki. Dzięki temu nie naruszymy warstwy podbudowy. Jeżeli musimy przyciąć elementy skrajne, najlepiej użyć do tego szlifierki z diamentową tarczą do betonu lub specjalnej gilotyny.

Zobacz również: Jak wykonać  żwirową ścieżkę w ogrodzie  

Po zakończeniu układania kostek całość dociskamy do podłoża. Możemy wykorzystać wibrator powierzchniowy zaopatrzony w specjalną gumową nakładkę. Tym sposobem wyeliminujemy nierówności i nie uszkodzimy powierzchni kostki. Na koniec całą powierzchnię przykrywamy cienką warstwą piasku, który wchodząc między szczeliny dodatkowo klinuje kostki. Resztę piasku wymiatamy. Dodatkowo nawierzchnię można zabezpieczyć specjalnym impregnatem, co zmniejszy jej chłonność, ograniczy dostęp kurzu i uwydatni kolor kostki.

Pamiętajmy! Pod wpływem opadów atmosferycznych – na nowo położonej kostce brukowej – mogą pojawić się wapienne przebarwienia zwane wykwitami. Niestety nie możemy ich zareklamować, na szczęście nie mają one wpływu na wartość użytkową kostki, a po kilku miesiącach zanikają same. 

Kolejność warstw w ścieżce wykonanej z kostki brukowej


Źródło: Lafarge

Poradnik dla "złotej rączki": Płytki chodnikowe i krawężniki – czy warto je robić samodzielnie 

Autor: Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny Lafarge
15komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (15)

Ja nigdy, nie brał bym się za położenie kostki samemu. Widziałem, że nie jest to łatwe, a poza tym nigdy tego nie robiłem i nie mam do tego cierpliwości. Jak miałem kłaść, to znalazłem fachowców - zrobili niedrogo. Wszystko jest okej. Sam wygląd zależy też od producenta, ponieważ co u niektórych jest mała różnica w szerokości, czy wysokości. Na to też trzeba uważać.
jurek, 24.05.2013, 09:51
Ratunku - mam problem, układaliśmy kostkę na przełomie lata i jesieni, a teraz po pierwszych przymrozkach jakby "rozwarstwiła się" - nagle jest nierówno.
Czaban, 03.01.2014, 14:45
witam możliwe że nie masz odpowiednich spadków na kostce i zalega woda, można użyć odpowiednich impregnatów które zmniejszą nasiakliwość kostki. Jest jeszcze druga strona medalu słabe , złe podłoże lub jego zageęzczenie wtedy niestety kostka musi być położona jeszcze raz.
Daniel, 08.09.2015, 08:57
No to gratuluję - rozumiem, że to "myśmy" znaczy, że układałeś kostkę ze szwagrem albo kumplem? Przy mrozie wybiło i tyle. Są trzy zasady:
- nie kupujesz byle czego tylko porządnie. Nie wiem co tam masz jakiej firmy. ja u sibie mam np. kost-bet i ejstem zadowolony.
- nie robisz sam - od tego są specjaliści, trzeba przygotować teren, itd.
- stosujesz się dokładnie do deklarowanych przez producenta instrukcji Teraz to po ptakach trochę, szukaj sobie brukarza, ale nie wiem czy już pomoże.
Waldo, 03.01.2014, 15:06
Będę instalował odwodnienie http://www.vabo.pl/produkty/. Czy myślicie, że samodzielnie dam radę czy trzeba zatrudniać fachowców?
Drawski, 27.10.2015, 15:39
I like this post, enjoyed this one thank you for posting. My web blog ... http://www.xembongdahd.com/chuan-bi-cho-vong-ban-ket-dtvn-di-chuyen-vao-nam-tranh-ret/
VU, 26.11.2018, 22:37
Bardzo ułatwia i przyspiesza cały proces zastosowanie maszyn. Jak się zaprzęgnie do pracy takiego Rollmopsa, to robota na tydzień kończy się po jednym - półtora dnia. Znajomy miał duży podjazd do pokrycia kostką, kupił sobie taką maszynę a teraz weekendami dorabia jako brukarz.
Krzemian, 07.10.2016, 10:01
Moj brukarz twierdzi, ze nie nalezy robic z podbudowy z betonu bo nie przepuszcza wody i wrecz jak gromadzi i wtedy wysadza przy ujemnych temperaturach.
Olo, 07.08.2017, 23:39
Tak to jest jak nie słyszało się pojęcia "profil dna wykopu" i "drenaż"
Flisz Brukarstwo, 23.10.2018, 09:24
Na stronie Buszremu można w dziale PORADNIKI znaleźć ponad 40 tekstów z rysunkami na temat różnych szczegółowych zagadnień związanych z układaniem kostki brukowej i płyt tarasowych
Trybulec, 30.11.2018, 00:50
Do ułożenia kostki brukowej musi być firma z odpowiednim sprzętem. Teren też musi być odpowiednio przygotowani. Sami bez odpowiedniego sprzętu zajedziemy się na tym ogrodzie, a efekt i tak nie będzie dobry. U nas kostkę układała firma Ped-Bruk (mieszkamy w Skierniewicach) i osiągnęliśmy bardzo ładny efekt nie płacąc milionów monet.
Zygiii, 23.01.2019, 15:47
Jak jest dobra kostka to i położenie łatwe. U mnie Drogbruk się sprawdził najlepiej, kładziony przy firmie i żadnych śladów po dwóch latach wygląda tak samo. A to się nie zdarza często patrząc na innych producentów już nie będe mówił któych
Ignac, 10.05.2019, 10:34
W sekcji artykułu "montaż krawężników" napisano "a poziom nawierzchni powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt" - to jest niezgodne z przepisami prawa wodnego, które ZABRANIA odprowadzania wód opadowych i roztopowych na teren sąsiedni. Wniosek - tak jak napisano można sobie robić na środku własnej działki, bo na granicy już NIE, chyb, że spadek bruku jest skierowany do środka działki. Natomiast NAGMINNIE w tym kraju się tego nie przestrzega - efekt - drogi buduje się wyniesione nad grunty przyległych nieruchomości, nowe działki budowlane nadsypuje się gruntem wynosząc je nad grunt sąsiadów i tak dalej i temu podobne. Efekt jest łatwy do przewidzenia - zalewanie wodą przyległych do drogi działek, zalewanie działek sąsiadów. Regułą jest, że zalewane działki są działkami od dawna zasiedlonymi i nie ma możliwości ich "podniesienia". W tym kraju niema nawet możliwości wyegzekwowania słusznego przepisu z uwagi na wspaniałe sądownictwo.
szczebrzeszyński, 16.09.2019, 14:59
Samemu kładłem raz ze szwagrem, następnego roku już firma - wsyzstko ma swoje wady i zalety wiadomo, jak ktoś ma dar do tego i dobrze ułoży to niby czemu nie. Wazne zeby kostka byla dobra, kladlismy drogbruka i dobrze jest poki co. Jak zona kwiaty posadzila, krzeselka sa i parasol to ladnie ten taras wyglada
Mateo, 23.09.2019, 06:41
W przypadku większych elementów betonowych, brukarskich idealnym rozwiązaniem są próżniowe podnośniki.
https://catchshift.com/csproduct/mickey100/
bruk, 06.11.2019, 11:51