Układanie kostki brukowej. Jakie błędy są najczęściej popełniane

Nawierzchnie z betonowej kostki brukowej są częstą ozdobą ogrodowych aranżacji. Poza tym, że mają się one pięknie prezentować, muszą też spełniać przypisane im funkcje. Niestety na każdym etapie układania kostki brukowej łatwo o błędy.
  • Układanie kostki brukowej

    Bruk-Bet

Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę przy układaniu betonowej kostki brukowej, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Wybór kostek brukowych jest niezwykle szeroki. Różnorodność barw, formatów i wymiarów oraz rodzajów powierzchni licowej powodują, że kostka brukowa króluje na naszych podjazdach, tarasach i ścieżkach ogrodowych. Brukarze mają pełne ręce roboty od wiosny do jesieni. Wtedy też inwestorzy mogą mieć problem ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców. W takich sytuacjach uważajmy na wyjątkowo niską cenę usługi czy podejrzanie krótki czas wykonania prac, bo skutki mogą być opłakane.

Wybieramy ekipę układającą kostkę brukową

Na rynku jest bardzo dużo firm świadczących usługę układania bruku i płyt tarasowych. Jak wybrać taką, która zrobi to prawidłowo, w terminie i za przystępną cenę? – Układanie kostki brukowej najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie brukarskiej. Duże doświadczenie pracowników połączone ze specjalistyczną wiedzą zagwarantuje nam jakość usługi na najwyższym poziomie. Zawsze warto również zasięgnąć opinii u producenta i poprosić go o listę autoryzowanych, polecanych podmiotów – podpowiada Tomasz Ługowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet.

Przygotowanie do układania kostki brukowej

Prace wykonawcze powinny być zawsze poprzedzone badaniem geologicznym gruntu, by prawidłowo określić jego parametry. Od tego, z jaką glebą mamy do czynienia, zależy bowiem proces przygotowania powierzchni i rodzaj prowadzonych robót. Niestety często, z powodów oszczędności inwestorzy indywidualni, pomijają ten etap. W wyniku tego może dojść do wypiętrzania się kostki lub jej odbarwiania.

Przeczytaj również: Zasady poprawnego montażu kostki brukowej

– Warto sprawdzić czy podłoże, na którym chcemy ułożyć kostkę brukową, nie kryje jakichś tajemnic, które mogą okazać się problemem trudnym do pokonania w późniejszej eksploatacji – zwraca uwagę ekspert. – Może się zdarzyć, że pod powierzchnią znajduje się gruba, nieprzepuszczająca wody warstwa gliny, a wody gruntowe zawierają domieszki różnych rud metali, które poprzez reakcje chemiczne mogą powodować powstawanie zacieków lub nawet zmianę koloru kostki – dodaje. Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na właściwe odwodnienie nawierzchni zachowując spadek terenu (1–2 procent) w kierunku nieutwardzonego gruntu lub przygotowanych specjalnie do tego celu odpływów liniowych.

Nieprawidłowa podbudowa

Na etapie przygotowania podbudowy możliwości popełnienia błędu jest kilka. Można źle wyprofilować nawierzchnię, niewystarczająco utwardzić podłoże lub użyć do tego niewłaściwych materiałów. Ważne jest, żeby każda warstwa podbudowy była równomiernie ułożona. Zapobiegnie to późniejszym problemom, które wynikają z eksploatacji nawierzchni. Każdy błąd może nas bowiem drogo kosztować i skutkować powstawaniem nierówności na powierzchni kostki lub nawet jej miejscowym zapadaniem się, co może prowadzić do powstawania kolein na podjeździe lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego tak ważne jest, już w początkowej fazie, prawidłowe określenie przeznaczenia nawierzchni, w tym intensywności i rodzaju obciążeń, jakim będzie ona poddawana.

Błędy wykonawcze podczas układania nawierzchni z kostki brukowej

Jednym z powszechnych błędów wykonawczych jest układanie przylegających do siebie kostek „na styk", bez zachowania wymaganej minimalnej szerokości spoin równej 3 mm. Należy pamiętać, że odstępniki na powierzchniach bocznych kostek nie zawsze wyznaczają właściwą szerokość fugi. Jeżeli elementy nawierzchni będą zbyt ciasno ułożone, to będą one na siebie napierać. Napór ten wynika z obciążeń poziomych oraz odkształceń termicznych, i może być przyczyną powstawania uszkodzeń krawędzi oraz odłupywania się warstwy licowej kostki brukowej.

Dowiedz się: Jak czyścić nawierzchnię z kostki brukowej

Innym często spotykanym błędem jest wyrównywanie ułożonej nawierzchni zagęszczarką wibracyjną bez elastomerowej osłony zabezpieczającej stalową płytę. Bezpośrednim efektem takiej pracy będzie porysowana powierzchnia kostek oraz możliwość powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń, wynikających z roztarcia ziarenek piasku pozostałych po wcześniejszym spoinowaniu nawierzchni.

Brak odpowiedniego sprzętu i rutyna mogą być zgubne

Zdarza się, że już na etapie układania kostki, problemem jest rutyna. W wielu przypadkach brukarze działają mechanicznie i nie zwracają uwagi na indywidualne uwarunkowania każdej inwestycji.

– Warto zwrócić także uwagę, że kostka brukowa to już nie tylko małe kwadraty, ale coraz częściej niestandardowe, geometryczne wielkie formaty. Takie betonowe elementy są znacznie trudniejsze w montażu i bywa, że niezbędny okazuje się drogi, profesjonalny sprzęt, którym małe firmy nie dysponują – podpowiada ekspert. To kolejny argument za tym, aby decydując się na firmę brukarską, korzystać z usług tych wyspecjalizowanych. 

Radzimy: Jak i z czego wykonać ścieżki ogrodowe

Autor: redakcja.regiodom
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Pan Ługowski z Bruk Betu jasno i klarownie pisze o tym co trapi niezadowolonych właścicieli źle zrobionych podjazdów. W tym sezonie jak pracowałem skarby w ziemi biły rekordy popularności jeśli chodzi o czynniki utrudniające pracę.
brukarz25lat, 22.11.2014, 17:49
Najgorzej to samemu brać się za robotę, na której się nie znamy. Jak to powiedział sąsiad - wystarczy równo położyć i będzie. Nie było, po miesiącu mu się rozjazd dosłownie rozjechał. Ja jak kładłem u siebie Promenadę wezwałem ekipię, trochę dopłaciłem, ale mam pewność, że wytrzyma długie lata.
Boczek, 27.11.2014, 14:18
rzeczywiscie najlatwiej jest narobic szkod a trudniej to poprawic, u nas tez ukladala firma polecona przez dostawce kostek i na szczescie wszystko przebieglo sprawnie i kostka trzyma sie swietnie
Arek Wasiluk, 28.11.2014, 06:12
Ja swego czasu pracowałem za granicą przy układaniu kostki ale u siebie, powiem szczerze, wolałem jak mi ktoś z dłuższym doświadczeniem ułoży. Panowie z bruk betu polecili mi niezłego wykonawcę, zawsze lepiej wiedzieć ze robota będzie dobrze zrobiona. No a sama kostka na medal
Albert, 30.12.2014, 13:35
tak to jest, w polsce każdy jest specjalistą od wszystkiego a później fachowiec musi przyjechać i poprawiać :P Ale dobra kostka jak ta bruk-betowska wszystko przetrzyma, byle by dobrze dobrać grubość do ruchu pojazdów
yeay, 30.01.2015, 04:59
Co ty mówisz ja mam zupełnie odwrotnie. To zwykle ja poprawiam po fachowcach. A fachowiec jak przyjedzie to wala na drugiego fachowca który pracował przed nim i tak kółko się zamyka.
Marcin, 01.07.2019, 14:52
najlepiej to nic nie robic samemu tylko najprostsze roboty zlecac ekipom zeby na tym dobrze zarobily i wyczyscily nam portfele, ha ha ha
zeby jeszcze dobrze robily a czesto zaplacisz i fuszerka ze hej
stefak , 08.09.2019, 12:35