Styl rustykalny w ogrodzie. Jakie wybrać podłoże? (ZDJĘCIA)

Stylowi rustykalnemu, który kojarzy się z wakacjami spędzonymi w starych, babcinych ogrodach można nadać trochę nowoczesności.
 • Płyta Torino

  materiały prasowe
 • Antico Romano

  materiały prasowe
 • Antica Natulit

  materiały prasowe
 • Antico Romano

  materiały prasowe
 • Płyta Torino

  materiały prasowe
 • Płyta Toscania

  materiały prasowe
 • Płyta Toscania

  materiały prasowe

Styl rustykalny charakteryzuje się swobodą, pozornym chaosem i przypadkowością. Dominują tu wielokolorowe kwiaty, które okalają drewniane altany.

- Klimat ogrodu rustykalnego kreują przede wszystkim kolory, ciepłe, ziemiste, piaskowe – mówi Dominik Wilczyński, projektant w firmie Libet – Bezwzględnie należy unikać jednej tonacji kolorystycznej. Dominująca rola przypada ciepłym brązom i beżom, stonowanym czerwonym i ceglastym odcieniom, w naturalny sposób przeplatanych z zielenią.

Zobacz: Aranżacja ogrodu w kobiecym wydaniu (ZDJĘCIA) 

W takim ogrodzie dużą uwagę przywiązuje się do detalu. Obok ścieżek, podjazdów czy tarasów, stawia się altany, pergole, trejaże, kratki, murki itp., ale także elementy takie jak studnia czy kamienne ławeczki. Ich formy i kształty cechuje miękkość linii, chętnie wykorzystywane są łuki,fantazyjne zaokrąglenia, okręgi, koła.

Do ogrodu rustykalnego będą pasować brukowane powierzchnie np. z linii Libet Decco Anitico. Mają one postarzoną fakturę, różne rozmiary i kształty oraz ciekawe melanżowe odcienie. Można je układać w dowolnych aranżacjach. Coraz częściej styl rustykalny łączy się z nowoczesnością. Wystarczy kilka drobnych elementów, które odświeżą wizerunek.

- W nowym rustyku rysuje się pewne uspokajanie dekoracyjności i zwrot ku skromniejszym
rozwiązaniom – mówi Dominik Wilczyński. – Wyraźnie widać odchodzenie od detalu na rzecz
stosowania form o większych rozmiarach. Pojawiają się też kolory do tej pory kojarzone z innymi,nierzadko przeciwstawnymi, stylami.

Przykładem może być układanie nawierzchni, gdzie drobne kostki brukowe, łączą się z większymi płytami tarasowymi. Naturalne barwy są zastępowane odcieniami szarości. Styl rustykalny jest ponadczasowy i uniwersalny. Dlatego warto wprowadzić jego elementy w każdym ogrodzie. 

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:


Autor: Zuza Gunia
Współpraca: Libet
0komentarzy