Siatki na krety – i na trawniku kopczyków już nie będzie

Sitaki przeciw kretom zabezpieczają trawniki i uprawy przed wtargnięciem kretów, nornic i innych gryzoni. To najpewniejszy sposób na pozbycie się kopczyków z trawnika.
  • Siatka przeciw kretom

    Krety są pożytecznymi ssakami, bo kopiąc tunele, spulchniają glebę. Żywią się owadami i pędrakami, a nie roślinami, ale niestety niszczą ich korzenie. I robią kopczyki będące wątpliwą ozdobą trawnika. Jest jednak sposób na pozbycie się kopczyków: siatka przeciw kretom. Układa się ją pod trawnikiem lub rabatami kwiatowymi i warzywnymi. Siatki przeciw kretom może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metal, który jest zabezpieczony przed korozją.

    Butimex

Taka siatka stanowi zabezpieczenie przed wtargnięciem kretów, nornic i innych szkodników na trawnik i spowodowaniem przez nie uszkodzeń. – Siatka na krety ma małe oczka i kret nie przedostanie się przez nie, ale korzenie rośliny przejdą za to swobodnie – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Siatki są wykonane najczęściej ze wzmocnionego plastiku albo metalu, ale metalowe są trwalsze. Kret ich nie przegryzie. Siatki są odporne na warunki glebowe oraz atmosferyczne. Chronią nie tylko przed kretami. Siatka przeciw kretom powoduje również, że ziemia ma wzmocnioną strukturę, a trawa rośnie silniejsza.

PrzeczytajSprawdzone sposoby na zwalczanie nornic 

Wielkość oczek w siatce na krety ma znaczenie

Siatki o wymiarach oczek 10 na 10 milimetrów lub 16 na 16 milimetrów należą do standardowych. Mniejsze oczka, np. 8 na 8 milimetrów, mogą utrudniać korzeniom przebicie się przez siatkę, a tym samym osłabiać wzrost rośliny. Zbyt duże oczka natomiast sprawiają czasem, że małe krety i inne podziemne gryzonie przez nią się przedostaną, zwłaszcza wtedy, gdy jednak jedno oczko pęknie, a dziura z czasem się powiększy.

Jak działa ochrona z siatki przeciw kretom

Kret to ssak żyjący pod ziemią, ale potrzebuje powietrza. Gdy siatka będzie rozłożona pod trawnikiem, kret nie będzie się mógł przez nią przedostać. Tym samym będzie brakowało mu powietrza. To natomiast zmusi go do przeprowadzki, a więc poszukania miejsca, w którym siatki nie będzie. Tym sposobme kopczyki na trawniku nie będą się pojawiać.

Możesz wypróbować: Sposoby na kreta w ogrodzie 

Jeżeli ktoś zamierza rozłożyć taką siatkę, niech się pospieszy. Trzeba zrobić to, zanim nastaną przymrozki i ziemia stwardnieje.

Rozkładanie siatki na krety

Siatka sprawdzi się najlepiej na równych, jednolitych terenach, czyli przede wszystkim na trawniku. Fachowcy odradzają ją na rabatach i przy krzewach. Siatkę na kreta trzeba rozłożyć przed założeniem trawnika. Jak to zrobić? – Na powierzchni trawnika, na jakiej planujemy założyć siatkę, musimy wykopać ziemię na głębokość około 10 centymetrów. Dotyczy to zarówno trawy tradycyjnej, jak i tej z rolki – wyjaśnia ogrodnik. – Następnie siatkę trzeba przysypać ziemią, najlepiej tą, którą wcześniej wykopaliśmy. Nie musi być jednak ta sama ziemia, może być nowa. Minus jest jednak taki, że tę ziemię trzeba dostarczyć. Nie każdy działkowiec ma przyczepkę, a znowu dźwiganie 15- czy 20-kilogramowych worków ziemi do łatwych nie należy.

Istotne jest, żeby siatki nie rozkładać ani za głęboko, ani za płytko. W pierwszym przypadku kret może zacząć ryć z góry. W drugim – nie wolno korzystać z aeratorów napowietrzających i rozluźniających glebę, bo urządzenia te mają specjalne szpilki, które mogą przekłuć siatkę. Po rozłożeniu siatki na krety należy ją jeszcze przymocować, żeby się nie przesuwała. Do tego służą specjalne mocowania: kołki lub szpilki. Gdy ziemia jest twarda, bardziej praktyczne są szpilki. Kołki natomiast sprawdzą się, jak gleba jest miękka. Po mocowaniu można już przysypać siatkę ziemią i posiać trawę.

Ile kosztuje siatka przeciw kretom

Siatka z tworzywa sztucznego o kwadratowych oczkach (boki 10-milimetrowe), o szerokości 1,5 metra i długości 25 metrów kosztuje około 45 złotych. Niektóre są sprzedawane w kompletach. Przykładowo siatka o wymiarach 2 m x 20 m kosztuje przeciętnie 80 złotych. Istnieje też możliwość zakupu siatki z metra. Siatki ze stali są dużo droższe. Na przykład za siatkę o wymiarach 1 x 25 m zapłacimy nawet około 300 złotych.

Polecamy poradnik: Jak wytępić myszy grasujące w domu 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
mam siatkę na kreta od kilku lat. Faktycznie kreta zero. Niestety w ub roku zaczęły mi ptaszyska wydziobywać trawę. Okazało się że ptaki wydziobują pędraki. Całe połacie pędraków. A to minus posiadania siatki bo kret by je zjadł!!
Wiki, 05.06.2018, 12:23
siatkę na kreta mam zamiar użyć jako ochrona przeciw dzikim królikom, które bez najmniejszych problemów przechodzą przez siatkę o oku 65 / 65. niby na oko to puchate coś ma "średnicę" ok 10 cm to wspomniane wyżej oko siatki nie jest żadnym wyzwaniem i to dla dorosłego królika. Ciekaw jestem jak się to sprawdzi jako siatka przymocowana do istniejącej siatki. Taki pasek 2m mam zamiar pociąć na pasy 50cm, więc koszt ochrony przeciw królikom wychodzi mi jakies 4-5 razy niższy niż grodzenie hexagonalna lub podobną metalową.
alex, 01.09.2018, 11:22