Ścieżki ogrodowe z kostki brukowej - jaką kostkę wybrać (ZDJĘCIA)

Przydomowe alejki i ścieżki ogrodowe powinny być dobrze przemyślane. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wokół domu wpływa nie tylko na walory użytkowe ogrodu, ale i nasze samopoczucie.
 • Ścieżka z kotki brukowej

  Ścieżki proste czy kręte, jednobarwne czy kolorowe? Decyzja dotycząca aranżacji ogrodu musi odzwierciedlać nasze gusty i potrzeby użytkowe. Ważne, aby wszystkie elementy małej architektury tworzyły spójną całość i harmonizowały zarówno z bryłą, jak i kolorystyką budynku. Tylko taka kompozycja sprawi, że ogród będzie wymarzonym miejscem spędzania wolnego czasu.

  Bruk-Bet
 • Podjazd z kostki brukowej

  Zastosowana w tym projekcie kostka brukowa wyglądem przypomina starannie cięte i gładkie płyty kamienne o lekko nieregularnych krawędziach.

  Bruk-Bet
 • Betonowa kostka brukowa w ogrodzie

  Betonowa kostka brukowa w ogrodzie to trwała nawierzchnia

  Bruk-Bet
 • Kostka brukowa w ogrodzie

  Bruk-Bet
 • Ścieżka z kostki brukowej

  Bruk-Bet
 • Nawierzchnia z kostki brukowej

  Bruk-Bet
 • Nawierzchnia z kostki brukowej

  Bruk-Bet
 • Nawierzchnia z kostki brukowej

  Nawierzchnia z betonowej kostki brukowej może stanowić urokliwą dekorację ogrodu.

  Bruk-Bet
 • Obrzeże palisadowe

  Obrzeża palisadowe wykorzystujemy przede wszystkim do oddzielenia od siebie stref o różnym charakterze i przeznaczeniu np. trawnika od rabaty lub ścieżki ogrodowej albo chodnika od ulicy.

  Bruk-Bet
 • Kostka brukowa Naturyt

  Bruk-Bet

Kolor, faktura oraz formaty wpływają na postrzeganie przez nas otoczenia. Dzięki odpowiednio dobranym zestawieniom możemy uwypuklić płaskie i gładkie powierzchnie, a małej przestrzeni nadać głębi. Dlatego projektując ogród powinniśmy pokusić się o realizację, często śmiałych i oryginalnych nawierzchni.

Ścieżki w ogrodzie – proste czy kręte?

Ogrodowe alejki i ścieżki mają przede wszystkim ułatwić komunikację domownikom – prowadzą do drzwi wejściowych, altany, placu zabaw czy basenu. Oprócz tego ścieżki mają ogromny potencjał w kwestii aranżacyjnej i dekoracyjnej.

Drewniany dom w stylu rustykalnym nie będzie prezentował się dobrze w otoczeniu nawierzchni o prostych i geometrycznych kształtach. Źle będzie wyglądał też nowoczesny dom otoczony bujną roślinnością w towarzystwie krętych i kolorowych dróżek.

– Minimalistyczny styl domu podkreśli stonowana kolorystycznie kompozycja, dopasowana do ogrodzenia albo elewacji wykonanej ze szkła czy blachy cynkowej. W takich aranżacjach świetnie sprawdzi się kostka o prostej formie i kolorystyce utrzymanej w szarych tonacjach, ponieważ uzupełni oszczędny charakter bryły. Taka kostka brukowa doskonale odnajdzie się także w towarzystwie roślinności o geometrycznych kształtach np. formowanych bukszpanów i dzikich traw oraz żwirowej nawierzchni, charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji ogrodowych – tłumaczy Tomasz Ługowski, projektant firmy Bruk-Bet.

Polecamy poradnik: Zasady poprawnego montażu kostki brukowej

Zupełnie inaczej powinniśmy podejść do planowania otoczenia wokół tradycyjnych budynków. W tym przypadku efektownie będą wyglądały kręte, wijące się alejki, które zaprowadzą nas do nieco oddalonych i ukrytych za bujną roślinnością zakątków ogrodu. Do wykończenia takiej nawierzchni możemy zastosować bardziej nieregularne formaty kostek lub pokusić się o zróżnicowanie kolorystyczne jej elementów.

Nawierzchnia w ogrodzie kontrastowa czy utrzymana w jednej tonacji?

Kolorystykę nawierzchni wokół domu musi dobrać starannie i z dużym wyczuciem. To zieleń, bez względu na styl ogrodu, powinna być w nim barwą dominującą. Wprowadzanie zbyt dużej ilości nawierzchni w mocnych, kontrastowych kolorach może zdominować piękną roślinność i odwrócić uwagę od bryły domu, przez co zachwiane zostaną właściwe proporcje. Z kolei duże powierzchnie w ciemniejszych odcieniach mogą nie tylko optycznie zmniejszać ogród ale i stanowić konkurencję dla okazałych krzewów, kwiatów i drzew.

– Bezpiecznym, a jednocześnie niezwykle modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w ogrodzie szarości oraz pasteli. Na takim tle soczysta zieleń trawnika zawsze będzie się prezentowała znakomicie. Alejki wyłożone kostką brukową w jasnych odcieniach można ująć w ciemniejsze kontury lub dodać kontrastowy, ożywiający element nawierzchni – podpowiada ekspert Bruk-Bet.

Dowiedz się: Z czego można wykonać ścieżki w ogrodzie

Wbrew obiegowym opiniom beton jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Różnorodność barw i kształtów sprawia, że z łatwością daje się układać w rozmaite wzory i dopasowywać do palety barw widocznej na elewacji budynku.

Kostka brukowa na nawierzchnię odporną i łatwą w pielęgnacji

Nawet najlepiej zaaranżowane pod względem formy i kolorystyki ogrodowe alejki nie spełnią swojej funkcji, jeśli zostaną wykonane z nieodpowiednich materiałów – ich grubość musi być uzależniona od intensywności i rodzaju obciążeń, jakim będą poddawane.

Do spacerowych ścieżek wystarczą kostki o grubości czterech centymetrów. Na podjeździe prowadzącym do garażu lub wiaty kostki brukowe powinny być nieco grubsze od 6 do 8 centymetrów. Wybierając rodzaj nawierzchni warto zwracać również uwagę na wykończenie powierzchni licowej oraz zastosowanie rozwiązań, które zabezpieczają kostkę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i ułatwiają utrzymanie jej w czystości.

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

my już jesteśmy po podobnej inwestycji, w zeszłym roku położylismy ścieżki z kostki Creative, ładnie to powychodziło
WW, 31.03.2015, 10:15
Mnie sie podoba ścieżka na pierwszym zdjęciu. Spodobały mi się te nieregularne płyty. Szukałam ich w necie i chyba znalazłam. wydaję mi się że to płyty panelowe z Kamienia Ciosanego. bardzo ładne. Ja bym jednak wybrała w kolorze grafitowym.
Tosia, 22.04.2015, 17:21
Komentarz został usunięty.
Myślę, że warto zainwestować pieniądze w podjazd. Mnie się podobają płyty ażurowe, bo pomiędzy można zasadzić trawę. Tutaj jest praktyczny poradnik zycie.pl/informacje/artykul/24801,plyty-azurowe-z-betonu-rodzaje-plyt-na-podjazd-ich-zalety-i-zastosowanie. Dom z podjazdem od razu zyskuje na wartości.
Miłosniczka kwiatów, 30.04.2020, 01:13