Nawierzchnię z kostki brukowej i płyt można fugować

Szczeliny między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami wypełnia się piaskiem lub odpowiednim kruszywem. Ten sposób jednak nie zawsze jest zalecany. Gdy zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w czystości, szczeliny można fugować odpowiednimi preparatami.
  • Fugowanie spoin w nawierzchni z kostki brukowej

    Libet

Planujący przestrzeń wokół domu, głównie zwracamy uwagę na dobór odpowiedniego materiału na nawierzchnię. Gdy już wytyczymy ścieżki, dobierzemy kształt i barw materiału na nawierzchnię, przychodzi czas na wykonanie nawierzchni. Jednym z etapów prac jest wypełnianie spoin między kostkami lub płytami. Wtedy możemy rozważyć wykonanie fugowania jako alternatywy do wypełniania szczelin piaskiem.

Poznaj szczegóły: Zasady poprawnego montażu kostki brukowej

Zalety fugowania nawierzchni z kostki brukowej

Gdy spoiny nawierzchni są zafugowane, to łatwiej utrzymać ją w czystości. Można ją umyć na przykład umyć myjką ciśnieniową z dyszą rotacyjną, bez ryzyka wypłukania wypełnienia. Nie ma również ryzyka, aby wymyte przez opady kruszywo będzie wnoszone z tarasu czy schodów do domu. Nawierzchni z fugą nie trzeba również regularnie czyścić z roślin rosnących pomiędzy wypełnieniami kostek lub płyt. Fugowanie sprawdza się także w nawierzchniach o dużym spadku.

– Zabezpieczenia szczelin pomiędzy kostkami uniemożliwiają przedostawaniu się drobin piasku wypłukiwanych przez deszcze do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie, co może spowodować jej zatkanie. Dzięki fugowaniu nawierzchnia jest też bardziej stabilna – wyjaśnia arch. Dawid Kuptz, ekspert z firmy Libet.

Jaką fugę możemy zastosować w ogrodzie

Tarasy i nawierzchnie są bardzo narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego użyta fuga musi spełniać odpowiednie wymagania. Musi mieć wysoką elastyczność oraz być odporna na duże wahania temperatur i wilgoci. Wymagania takie spełniają zaprawy żywiczne, które tworzą na nawierzchni wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę.

Zobacz poradnik: Ścieżki w ogrodzie – jak i z czego je wykonać

– Fugi na bazie żywic są gotowe do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Nie zostawiają plam na powierzchni kostek i płyt. Charakteryzują się również wysoką odpornością na zgniatanie. Nie zapominajmy, aby po fugowaniu usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości zaprawy. Można w tym celu użyć szczotki lub pędzla – mówi arch. Dawid Kuptz.

Fuga żywiczna sprawdzi się w przypadku spoinowania tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt wykonanych metodą na sucho, czyli układanych na gruncie. Nie należy jej jednak stosować w przypadku tarasów budowanych na mokro (na wylewce betonowej). Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć destrukcyjnie wpływałaby na warstwę izolacji oraz kleju.

– Pamiętajmy, że prawidłowe wykonanie nawierzchni z betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych uzależnione jest m.in. od zgodnego ze sztuką budowlaną wykonania spoin. Uchybienia popełnione na tym etapie prac prowadzić do zniszczenia materiału. Źle wykonana fuga skutkować będzie powstawaniem odprysków krawędzi kostek i płyt oraz będzie źle wpływać na stabilność nawierzchni. Ewentualne naprawy wadliwie wykonanych prac są nie tylko uciążliwe, ale i kosztowne. Warto więc zwrócić szczególną uwagę uwagę na prawidłowe wykonanie fugowania – dodaje. 

Warto wiedzieć: Czy biały nalot na kostce brukowej jest powodem do zmartwień

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy