Kostka brukowa - jak wybrać najlepszą. Poradnik

Nawierzchnię z kostki brukowej wykonujemy na lata. Błędy popełnione na etapie wyboru kostki brukowej lub niedociągnięcia wykonawcy podczas układania ścieżek ogrodowych czy tarasów przesądzają o użyteczności posesji.
  • Nawierzchnia z kostki brukowej w przydomowym ogrodzie

    Nawierzchnia z kostki stanowi jedynie tło dla bryły domu i elementów aranżacji ogrodu.

    ABW Superbruk

Radzimy, co zrobić by przez wiele lat cieszyć się trwałą i funkcjonalną nawierzchnią z kostki brukowej.

Kryteria wyboru kostki brukowej

Myśląc o odpowiedniej nawierzchni z kostki brukowej wokół domu warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne oferowanych materiałów. Należy też mieć na uwadze ich właściwości techniczne i przeznaczenie. To znaczy, że kostkę brukową dobieramy do funkcji, jaką będzie pełniła nawierzchnia. Zdarza się bowiem, że inwestorzy układają jeden rodzaj materiału na całej posesji. Tymczasem na otoczenie domu składają się ścieżki ogrodowe, tarasy, podjazdy, przydomowe parkingi i które poddawane są różnym obciążeniom.

Polecamy poradnik: Ścieżka ogrodowa z płyt chodnikowych – projekt i budowa 

– Trwałość nawierzchni z kostki brukowej zależy m.in. od doboru materiału o odpowiedniej grubości. Kostki brukowe o grubości 4 centymetrów świetnie sprawdzą się na ścieżkach czy patio, ale nie powinny być stosowane do budowy podjazdów czy przydomowych parkingów, gdzie przewidziany jest ruch samochodowy. Ponadto układanie nawierzchni z kostki brukowej najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej ekipie. Wtedy mamy gwarancję, że ułożona nawierzchnia spełnia wszystkie wymogi i jest wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną i standardami rekomendowanymi przez producenta korki – mówi Urszula Łukaszewicz z ABW Superbruk.

Ważne! Kostki brukowe o grubości 4 cm przeznaczone są pod ruch pieszy. Można je również układać na tarasach czy alejkach ogrodowych. Kostki o grubości 6 cm są idealnym materiałem na nawierzchnie eksploatowane intensywniej – podjazdy, przydomowe parkingi. Z kolei wszędzie tam, gdzie występują bardzo duże obciążenia, najlepiej sprawdzi się materiał o grubości od 8 do 10 cm.

Jakość kostek brukowych

Asortyment kostek brukowych i płyt tarasowych przyciąga uwagę swą różnorodnością. Mają one wiele formatów, kolorów i faktur. Dobra kostka brukowa musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące jakości i być wytwarzana zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 „Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Oznacza to, że do ich produkcji stosowane są odpowiednie surowce.

Dowiedz się: Jak wykonać żwirową ścieżkę w ogrodzie 

Oczywiste jest, że inwestorzy, decydując się na zakup kostek brukowych, szczególną uwagę zwracają na cenę materiału. Wielu z nich, poszukując optymalnych dla budżetu domowego rozwiązań, wybiera produkty najtańsze.

Takie rozwiązanie nie gwarantuje trwałości i komfortu użytkowania nawierzchni. Warto zainwestować w materiał o sprawdzonej jakości, potwierdzonej certyfikatami, dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykonany podjazd czy ścieżka ogrodowa posłużą nam przez wiele lat.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając kostkę brukową?

Część inwestorów może poczuć się zaniepokojona pojawiającymi się na kostce brukowej białymi wykwitami. Nie ma powodów do obaw. Są one efektem naturalnych procesów fizykochemicznych zachodzących w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych i nie wynikają z błędów popełnionych na etapie produkcji. Białe plamy po jakimś czasie znikają samoistnie.

Przeczytaj: Jak usuwać białe wykwity z kostki brukowej 

Nie należy się również niepokoić możliwymi drobnymi odchyleniami w barwie poszczególnych kostek. Pojedyncze elementy w niewielkim stopniu mogą różnić się zabarwieniem, dlatego przy układaniu nawierzchni należy mieszać kostki z przynajmniej trzech palet, aby zniwelować występujące różnice. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: specjaliści z firmy ABW Superbruk, renomowanego producenta materiałów nawierzchniowych
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Większosc wybiera najtańsze, bo jak im przyjdzie zapłacic za 100-200 metrow kostki, to dochodza do wniosku ze wcale nie musi byc granit a zwykla tez ladnie wyglada :D Wazniejsze zeby firma nie spartolila roboty, bo nawet tania kostka wyglada ladnie przez wiele lat. W Skierniewicach najlepsza firma brukarska to Ped-Bruk. W innych miastach nie wiem.
Dundel, 27.06.2018, 14:07
Nie dość, że robią ładnie, to na dodatek mają dobre ceny kostki. Kostka nie musi być najdroższa, te tańsze też ładnie wyglądają pod warunkiem, że są ułożone z pomysłem (ważny jest projekt).
Dinx, 27.09.2018, 17:35
Czyżby konkurencja minusowała wypowiedź?
Amigurumi, 21.12.2018, 15:15
według mnie semmelrock ma przyjemne dla oka kostki brukowe i też widziałem ze za drogie nie są.
Kostek, 25.03.2019, 13:35
Granitowa kostka brukowa wygląda pięknie w ogrodzie. Jeszcze jak firma ma fantazje i potrafi ułożyć wzory takie jakie chcemy, to już pełen sukces. U nas układaniem kostki brukowej zajmowala się firma Ped bruk ze Skierniewic. Nie mam zarzutów co do wykonania. Mogę śmiało polecić.
Andrzej, 19.04.2019, 13:52
Ciężko się zdecydować na coś konkretnego - tak duży wybór jest na rynku: gazetawroclawska.pl/roznorodnosc-rodzajow-i-wzorow-z-kostki-brukowej/ar/c9-14464741. Chyba skorzystamy z pomocy jakiegoś fachowca, może projektanta? Pytanie tylko, ile to kosztuje???
Kleopatra, 30.12.2019, 18:46