Jak zrobić nowy taras na starym podłożu betonowym

Radzimy, jak wykonać taras spełniający nasze oczekiwania, gdy w ogrodzie mamy już istniejącą wylewkę betonową. Czy jest sposób na, by w tej sytuacji ułożyć trwałą, estetyczną nawierzchnię tarasu?
 • Taras na gruncie

  Przed rozpoczęciem prac ważne jest ustalenie kolejności ułożenia płyt. Unikniemy w ten sposób widocznych różnic w odcieniach barw nawierzchni.

  ABW Superbruk
 • Taras na gruncie wykonany z płyt betonowych

  Jeśli podłoże jest stabilne, wtedy prawidłowo ułożony taras z płyt betonowych gwarantuje długotrwałe użytkowanie.

  ABW Superbruk
 • Taras

  ABW Superbruk
 • Płytki betonowe Plaza Superbruk

  ABW Superbruk
 • Taras z płytk betonowych

  ABW Superbruk

Radzimy, jak wykonać nową nawierzchnię na starym, wylanym już betonowym podłożu. Skuwać beton, czy może lepiej go naprawić? 

Wykonując nowy taras na gruncie często wybieramy prostszą, najmniej pracochłonną i niezawodną – metodę na sucho. Ułożenie betonowych płyt na wcześniej przygotowanej podbudowie wykonuje się szybko, a ponadto sposób ten gwarantuje, że nawierzchnia będzie trwała i komfortowa w użytkowaniu.

Zobacz również: Jak ułożyć deski bambusowe na tarasie 

Natomiast metoda układania płyt na wylewce betonowej jest coraz mniej popularna. Wynika to m.in. z tego, że przy zastosowaniu tej technologii wydłuża się czas realizacji (dochodzący nawet do 6 tygodni). Spowodowane jest to koniecznością stosowania przerw technologicznych oraz skomplikowaniem prac.

Nie zawsze jednak wybór danej technologii jest świadomą decyzją inwestora. Decydując się na zakup domu na rynku wtórnym trzeba mieć na uwadze to, że wiele z zastosowanych w nim rozwiązań będzie wymagało modernizacji. Co należy więc zrobić, jeżeli chcemy mieć nowy taras w miejsce starego, który wykonany został na wylewce? W takiej sytuacji nie musimy koniecznie sięgać po ostateczne rozwiązanie, jakim jest skucie starego podkładu betonowego. Możliwe jest ułożenie płyt betonowych na istniejącej wylewce.

– Jeśli wylewka betonowa została wykonana prawidłowo i na właściwej wysokości, to jej skuwanie jest nieuzasadnione ekonomicznie. Warto wykorzystać to, co już mamy. Tym bardziej że płyty możemy również układać na wylewce powierzchniowo zniszczonej, z licznymi ubytkami. Jeśli podłoże jest stabilne, prawidłowo ułożony taras z trwałego materiału, jakim są betonowe płyty, gwarantuje długotrwałe i komfortowe jego użytkowanie – wyjaśnia Jarosław Fiedorowicz, kierownik budowy z firmy ABW Superbruk.

Przed rozpoczęciem prac ważne jest ustalenie kolejności ułożenia płyt. Unikniemy w ten sposób widocznych różnic w odcieniach barw. Następnie wykonujemy, bezpośrednio na betonowym podłożu, 3-4-centymetrową warstwę podsypki cementowo-piaskowej. Poszczególne elementy układamy w odstępach wynikających z dystansów użytych płyt lub kostek, a ewentualne różnice w poziomie nawierzchni niwelujemy za pomocą zagęszczarki wyposażonej w elastyczną płytę.

– Układając płyty warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich spadków na całej powierzchni tarasu. Nachylenie minimum 0,5 procent gwarantuje swobodny odpływ wody. Po ułożeniu nawierzchni możemy przystąpić do spoinowania szczelin pomiędzy płytami drobnym, płukanym piaskiem lub specjalnymi masami do fugowania nawierzchni – mówi ekspert.

Końcowy etap prac to impregnacja płyt tarasowych. Ich powierzchnia narażona jest nie tylko na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale również na zabrudzenia, np. tłuszczem, kawą, sokami czy herbatą. Zabezpieczenie płyt uchroni je przed powstawaniem trwałych plam. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre impregnaty trwale zmieniają kolor płyt. Zanim więc przystąpimy do zabezpieczenia, dobrze jest na próbę zaimpregnować ścinki płyt lub niewielki fragment nawierzchni. 

Polecamy lekturęTaras z płyt betonowych 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: ABW Superbruk
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Deska kompozytowa to ciekawe i ekonomiczne rozwiązanie na taras. Znalazłam ciekawe wzory na dobrychtarasach.pl i zamierzam je sobie zamówić, bo już nie mogę patrzeć na swoje stare popękane płytki.
Grażyna Lipińska, 11.01.2017, 13:11
Na takie podłoże nadają się deski kompozytowe, bo nie mają dużych wymagań, trzeba tylko wziąć pod uwagę, żeby podłoże wyrównać i zapewnić odpowiedni spadek, bo beton nie przepuszcza wody. Poza tym można je samemu ułożyć przy odrobinie wprawy, do moich desek Vensona była dołączona instrukcja z której sam korzystałem.
olek, 26.06.2017, 08:59
Komentarz został usunięty.
Your site is very nice, i have bookmarked it.
fabianno, 11.04.2020, 05:06