Elementy betonowe na ścieżki ogrodowe i tarasy

Do złudzenia przypominają drewno. Mają np. kształt krążków odcinanych z pnia drzewa lub podkładów kolejowych. Wykonane są z betonu. Mogą być wykorzystane na ścieżki w ogrodzie lub jako nawierzchnia tarasu.
Elementy betonowe w ogrodzie
Betonowymi płytami imitującymi drewno można na przykład wyłożyć schody prowadzące z domu do ogrodu.

fot. Stegu

  • Elementy betonowe w ogrodzie
  • Ścieżka ogrodowa z elementów betonowych
  • Krążki betonowe do wykonania nawierzchni
  • Elementy betonowe

Wykonane z materiałów na bazie betonu krążki drewnopodobne sprawdzają się w różnego typu ogrodach, altanach czy tarasach. Do złudzenia przypominają krążki odcinane z pnia drzewa. Ich kolor, faktura i kształt wydają się prawdziwe, a przy tym są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Można z nich ułożyć ścieżki ogrodowe, umieszczając krążki w darni lub obsypując je żwirem. Planując ścieżki musimy pamiętać, aby nie prowadzić ich zbyt blisko dużych drzew - korzenie mogą uszkodzić nawierzchnię. Nie powinny przy nich także rosnąć szybko rosnące rośliny, chyba że chcemy, aby ścieżka wyglądała naturalnie. Wówczas możemy przy niej posadzić np. tojeść rozesłaną, acenę drobnolistną czy karmnik. Szerokość ścieżek powinna wynosić od 70 cm do 150 cm. W tzw. ogrodach naturalnych krążki możemy układać łukiem, zmieniając szerokość ścieżek. 

Jeśli układamy je w darni jako osobne elementy, odległość między nimi powinna być dostosowana do długości kroku, ok. 50 cm. Miejsce po wyciętym płacie trawy należy wysypać piaskiem i na nim wpasować krążek.

Krążki betonowe nadają się także do obłożenia klombów z roślinami, np. z tujami. Wówczas rośliny obsypane darnią dobrze komponują się z przypominającymi drewno krążkami. 

Zobacz również: Sposoby na wykończenie tarasu 

Płyty drewnopodobne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki klimatyczne. Idealnie sprawdzają się w ogrodach, jako budulec ścieżek ozdobnych. Imitujące podkłady kolejowe płyty dają ciekawe efekty estetyczne, pozwalają na stworzenie oryginalnych, niecodziennych aranżacji.

Do wyłożenia tarasu można natomiast użyć betonowych płyt tarasowych o różnych

kształtach. 

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: Stegu
0komentarzy