Ekologiczna nawierzchnia posesji, czyli jak mieszkać w zgodzie z naturą (ZDJĘCIA)

Oszczędzamy wodę i prąd, segregujemy śmieci, a na zakupy chodzimy z płócienną torbą. O ekologii możemy pomyśleć również wtedy, kiedy planujemy nową nawierzchnię na naszej posesji.
 • Ekologiczna nawierzchnia na naszej posesji czyli jak mieszkać w zgodzie z naturą (ZDJĘCIA)

  Buszrem
 • Ekologiczna nawierzchnia na naszej posesji czyli jak mieszkać w zgodzie z naturą (ZDJĘCIA)

  Buszrem
 • Ekologiczna nawierzchnia na naszej posesji czyli jak mieszkać w zgodzie z naturą (ZDJĘCIA)

  Buszrem
 • Ekologiczna nawierzchnia na naszej posesji czyli jak mieszkać w zgodzie z naturą (ZDJĘCIA)

  Buszrem

Urządzając ogród czy też podjazd najczęściej korzystamy z kostki brukowej lub płyt tarasowych. Do wyboru mamy wiele kształtów, barw i rodzajów wykończenia powierzchni. Jednak jeśli w zamiarze mamy połączyć dobre z pożytecznym, a co za tym idzie, skorzystać z dobrodziejstw natury, warto zastanowić się nad płytami ażurowymi. 

Zobacz również: Jak odpowiednio dobrać kostkę brukową na małe i duże przestrzenie? (ZDJĘCIA) 

Nawierzchnia, która ułożona zostanie z płyt ażurowych, w dużej mierze jest biologicznie czynna, a co za tym idzie, świetnie nadaje się do takich miejsc jak podłoże, do którego spływa deszczówka. Ażurowa nawierzchnia nie ogranicza wsiąkania wody w glebę i zapewnia roślinom o wiele bardziej korzystne warunki rozwoju. Dużą zaletą jest także możliwość naturalnego odwodnienia terenu i filtracji gruntu przez wodę. Dzięki temu, że wody opadowe wsiąkają częściowo w ziemię, zmniejsza się zagrożenie zalania budynku i niżej położonych na posesji, lub też w jej pobliżu, terenów.

Płyty ażurowe sprawdzają się w miejscach, w których chcemy uniknąć "wybetonowania", dużych powierzchni terenu. Nadają się zatem na podjazdy, ścieżki ogrodowe i parkingi. Świetnie komponują się z zielenią każdego ogrodu zapewniając mu estetyczny wygląd. Wewnętrzne przestrzenie po wypełnieniu ich trawą, drobnym kamieniem bądź grysem sprawiają, że płyty ażurowe są właściwym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy szukają ekologicznych i trwałych rozwiązań. Na polskim rynku budowlanym jest coraz większy wybór atrakcyjnych wzorów płyt ażurowych. Przykładem może być ażurowa płyta Meba, która dzięki swej budowie doskonale nadaje się do utwardzania dużych powierzchni.

To też cię zainteresuje: Trawniki Rolowane 

Ciekawym rozwiązaniem, w przypadku ekologicznych nawierzchni, jest użycie kostki, która łączy w sobie cechy tradycyjnej i ekologicznej - w tym przypadku woda przenika do gruntu, dzięki bocznym zakończeniom. Powierzchnia, na którą składają się drobne ziarenka, nadaje kostce efektywnego wyglądu i charakteru. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Buszrem
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Komentarz został usunięty.
Też się zastanawiałem nad podobnym rozwiązaniem kostką Hydrofuga, żeby tę wodę wreszcie móc odprowadzić do gruntu. Jak napada to nie da się normalnie chodzić po działce inaczej niż w gumiakach.
miko, 16.06.2015, 20:39
Kamień Sjeneński też jest ekologiczną kostką. Przestrzenie pomiędzy kamieniami mozna wysypać np drobnym grysem lub pozwolić trawie rosnąć
Edo, 19.06.2015, 21:01
Hydrofuga tez ma te zalety. Bez trudu odprowadza wodę opadową przez szerokie spoiny.
Momo, 28.06.2015, 21:40
również słyszałem o własciwosciach kostki Hydrofuga, sasiad sie na nia zdecydowal i jest z niej zadowolony
amerek, 26.09.2015, 08:21
Taką ekologiczną kostką jest też płyta Dunajec. Jednak bardziej nadaje się na parking. Przed domem położyłabym jednak Hydrofugę. Ładniejsza.
Miśka, 12.05.2016, 16:34