Biały nalot na kostce brukowej - czy jest powodem do zmartwienia

Występowanie białego nalotu na nawierzchni z kostki brukowej często niepokoi i irytuje. Powszechnie uważa się, że brzydkie wykwity mogą świadczyć o niskiej jakości produktu. Tymczasem biały nalot jest tylko wapiennym osadem, który nie wpływa na jakość i trwałość kostki.
  • Nawierzchnia z kostki brukowej

    Libet

Współczesne technologie umożliwiają produkowanie kostki brukowej o bardzo dobrych
parametrach użytkowych oraz ładnej estetyce. Stosowany do wytwarzania produktów beton, tak jak każdy materiał, podlega pewnym procesom fizyko-chemicznym – nic więc dziwnego, że wykonana z betonu kostka brukowa, narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, może pokryć się białym nalotem.

Czym jest biały wykwit na kostce brukowej

To nic innego jak wapienny osad. Pojawia się on na kostce dlatego, że w cemencie użytym do jej budowy występują związki wapnia (wodorotlenek wapnia). Związek ten – jeśli nie został związany podczas wytwarzania – pod wpływem wilgoci przenikającej przez mikro pory do wnętrza kostki rozpuszcza się, a następnie parując wydostaje się na powierzchnię kostki. Tu wchodząc w reakcję z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu tworzy węglan wapnia – czyli irytujący nas biały osad.

Przeczytaj również poradnik: Zasady poprawnego montażu kostki brukowej

Biały osad nie wpływa jednak w żaden sposób na parametry nawierzchni – kostka z białym nalotem jest tak samo wytrzymała i odporna jak kostka, na której nalot nie występuje.

Jak pozbyć się nalotu z kostki brukowej

Wykwity będą się zmniejszały z każdym opadem deszczu, gdyż pod wpływem kolejnych reakcji z wilgocią węglan wapnia staje się kwaśnym węglanem wapnia, a ten związek bez problemu rozpuszcza się w wodzie. I prawdopodobnie, po kilku miesiącach od pojawienia się pierwszych białych plam, nie będzie już po nich śladu.

Gdy nawierzchnia z kostki ułożona jest pod zadaszeniem, czyli jest chroniona od deszczu,
rozwiązaniem może być zastosowania gotowych środków do czyszczenia powierzchni betonowych. Rozpuszczają one, oprócz cementowych nalotów, również pozostałości po zaprawach lub inne osady.
Warto wiedzieć, że po takim zabiegu barwa kostki może ulec nieznacznej zmianie. Można również
użyć lakieru do betonu, który zabezpieczy kostkę i nada jej innego, świeższego wyglądu. Warto wiedzieć, że po takim zabiegu barwa kostki może ulec nieznacznej zmianie. Można również użyć lakieru do betonu, który zabezpieczy kostkę i nada jej innego, świeższego wyglądu.

Przeczytaj więcej o czyszczeniu i zabezpieczaniu kostki brukowej na stronie marki Semmelrock reklama

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Libet
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Komentarz został usunięty.
Witam,
białe wykwity na kostce to zjawisko całkowicie naturalne i nie ma sensu z nim walczyć żadnymi preparatami. Niektóre preparaty potrafią nawet przedłużyć okres naturalnego zniknięcia wykwitów. Po za ww. artykułem polecam równiez lekturę np. zbudujmydom.pl/index.php?page=biale-plamy-wykwity-na-kostce-brukowej gdzie omówiono podstawy powstawania białych plam.
Z własnego doświadczenia z podjazdem z kostki kolorowej wiem, że po 3 latach praktycznie wszystkie wykwity poznikały, a nie stosowałem żadnych środków chemicznych.
Pozdrawiam,
Tomek
Tomek, 27.04.2015, 22:11
Komentarz został usunięty.
I agree with told all above. We can communicate on this theme. ======
http://kinokard.ru/multfilmy/ | http://kinokard.ru/
RebekahRob, 04.02.2020, 23:51
Biały nalot to tak zwane wykwity i jest to normalne. Zniknie pewnie po większym deszczu albo po wyczyszczeniu Karcherem. Zastanawiam się po jakim czasie powinny występować wykwity. Jeśli ktoś praktycznie od razy po zakupie ma wykwity to dziwnie to dla mnie. Chociaż mówię to jako klient, który nie miał tego problemu. My zakupiliśmy kostkę 2 lat temu w firmie Kost-Bet i dopiero w tym roku zauważyłem kilka wykwitów ale przeczyściłem karcherem i kostka dalej ładnie wygląda.
realmadrid, 28.07.2020, 08:11