Sposoby na kreta w ogrodzie. Sprawdzone metody działkowców na pozbycie się kreta

Kret nie obgryza korzeni roślin, ale je uszkadza, kopiąc tunele. To powoduje, że kwiaty i krzewy mogą usychać. Choćby z tych względów trzeba wyprosić kreta z ogrodu. Tłumaczymy, jak można to zrobić.
  • Kret w ogrodzie

    Krety pozostają pod częściową ochroną. Zwierząt tych nie można umyślnie płoszyć i niepokoić, ale przepis ten nie obowiązuje m.in w przypadku prywatnych działek. Zabijanie kretów jest zakazane.

    Pest Control

Kret waży około 100 gramów. Ma średnio 18 centymetrów długości. Nie widzi, ale słuch ma wyczulony. Nie zapada w sen zimowy, za to w ciągu doby, przez nawet 12 godzin „pracuje", czyli wydrąża podziemne tunele. Te dróżki mają czasem nawet kilometr długości.

Warto zobaczyć: Czemu warto mieć DOMEK DLA JEŻA w przydomowym ogrodzie 

Krety pojawiają się w ogrodach od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Niektórzy działkowcy mówią, że kret – podobnie, jak przebiśniegi – jest pierwszą... oznaką wiosny. Krety, które widać w ogrodzie w połowie marca, to zapowiedź, że niedługo się ociepli.

Co smakuje kretowi

Kret to gryzoń. – On, wbrew osądom, nie żywi się korzeniami – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jego pożywienie stanowią owady, dżdżownice, pędraki. Kret, kopiąc pod ziemią, spulchnia ziemię i to jest atut. Minusem jest jednak, że jednocześnie uszkadza korzenie roślin. W efekcie te mogą usychać.

Kret pod ochroną, ale...

Kret pozostaje pod ochroną, ale przepis ten nie obowiązuje w przypadku prywatnych działek, ogródków, oraz innych tego rodzaju terenów prywatnych. Jak więc pozbyć się szkodnika z prywatnego terenu? Działkowcy mają kilka sprawdzonych sposobów.

Tego zapachu krety nienawidzą

W pobliżu krecich nor można powykładać spleśniałe (ale nie zeschnięte) skórki cytryny, czosnku. Kret nienawidzi też brzydkiego zapachu petów, resztek ryb (najbardziej śledzia). Można też wsadzić zwinięty skrawek materiału, nasączony olejem napędowym albo naftą. Kret ucieknie.

Płyny odstraszające krety

– Są to specjalne detergenty, które wlewa się do nory wydrążonej przez kreta – mówi Mikietyński. – W tym momencie trzeba postarać się, żeby nie wdychać oparów płynu. Środek bowiem szkodliwie działa na nasze drogi oddechowe. Może je podrażniać.

Granulaty na krety

– To preparaty typu Karbid – zaznacza ogrodnik. – Są to specjalne granulki, które wsypuje się do otworu i dolewa kilka kropel wody. Następuje reakcja chemiczna. To znaczy granulki, w połączeniu z wodą, wytwarzają gaz. Ten szkodzi kretom i nornicom. Zapach wydzielanego gazu jest nie do zniesienia dla kretów, więc te są zmuszone do przeprowadzki w inne miejsce.

Odstraszacz na krety – puszka na pręcie

Dziwnie brzmi, ale to skuteczny sposób. – Trzeba w miejsce, gdzie kret się pojawił, wstawić pręt, a na wierzchołku tego pręta założyć metalową puszkę, np. po piwie lub po konserwie, ewentualnie butelkę – wyjaśnia nasz rozmówca. – Ta puszka musi być jednak luźna. Wprawiona w ruch choćby przez delikatny podmuch wiatru, będzie wydawała dźwięki. Kret pod ziemią je usłyszy. Dla jego ucha nie będą one miłe. Zmuszą go do zmiany miejsca. 

Poczytaj też: Myszy i szczury w domu lub mieszkaniu 

Krety nie lubią wiatraczków

Działają na podobnej zasadzie, co opisana wyżej puszka na kiju. Należy wbić je w ziemię. Wprowadzone w ruch delikatnie wzruszają ziemię. Krety nie lubią tych drgań i się wyniosą. Istnieją także specjalne kołatki, które wkopuje się w ziemię.

Butelki wkopane w grunt mają wielu przeciwników

Trzeba wstawić w ziemię szklaną butelkę tak, żeby jej szyjka i otwór znajdowały się ponad ziemią. Powinna być ona wbita w ziemię pod kątem. Dzięki temu nachyleniu do butelki będzie wlatywał wiatr. Kret ten dźwięk usłyszy. To odstraszy gryzonia.

Pułapki na kreta

Taka pułapka to rurka z dwiema blaszkami (jakby drzwiczkami), które otwierają się tylko w jedną stronę. Umieszcza się ją w korytarzu wydrążonym przez gryzonia. Gdy kret w nią wejdzie, nie będzie mógł się wydostać. Ten rodzaj pułapki spotyka się jednak z wieloma przeciwnikami. Ogrodnicy i ekolodzy twierdzą bowiem, że to niehumanitarny sposób likwidacji kreta.

Włosy i sierść

– Zapach ludzkich włosów albo sierści psa czy kota też działa odstraszająco na krety – kontynuuje ogrodnik. – Trzeba zebrać z grzebienia czy szczotki włosy i zwinąć je w kłębek. Musi być na tyle dużo włosów, żeby uformować kulkę. Tę kulkę należy umieścić w norze kreta. Jej zapach go odstraszy.

Odstraszacze elektryczne

Tego rodzaju ultradźwiękowe, wodoodporne urządzenia działają na baterie. Obejmują zasięgiem nawet ponad 600 metrów. Trzeba wstawić je w glebę w pobliżu miejsca, na którym urzęduje gryzoń. Urządzenie wydaje dźwięki nieszkodliwe dla ludzkiego ucha i bezpieczne także dla zwierząt domowych. Jedynie krety czy nornice go odczuwają jako nieprzyjemny. Krety są inteligentne i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków, więc do nowego, nieprzyjemnego dźwięku też by się przyzwyczaiły. Częstotliwość dźwięków, emitowanych przez urządzenie, jest jednak zmienna. Właśnie dzięki temu krety nie mogą się przyzwyczaić do odgłosów. 

Polecamy poradnik: Jak niszczyć szkodniki i zapobiegać robaczywieniu owoców 

Autor: Katarzyna Piojda
172komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (172)

Wpuścić na działkę jamnika szorstkowłosego. To świetny kopacz. Narobi dziur i pozostawi po sobie zapach, którego krety nie lubią.
Jan Nowak, 13.06.2015, 07:26
Mąż po prostu zamówił firmę, która się tym zajmuje, DDD usługi i po problemie.Bo problem był poważny, bo krety niszczyły wszystko... Nie mogłam żadnego kwiatka posadzić
janiszewska22, 21.06.2018, 13:48
wszystko dobre dla dobrych kretów ale dla złych wszystkie metody sprawdzone przez ostatnie 55 lat i nad wyraz nieskuteczne. No to jak firmy tropią krety i je łapią?
niedouczony , 03.05.2019, 12:44
Wystarczy wlozyc do ziemego krytarza niewielkie grudki karbidu jezeli taki mamy lub wezem wpuscic troche acetylenu z butli. Nie trzeba nawet wiele dmuchac nawet kilkanascie sekund jest wystarczajace.
Kret sie wyniesie bardzo szybko.
spawacz, 15.06.2015, 10:06
Wpuścić i zdetonować. Trawnik się trochę podniesie i napowietrzy.
Kowalski Jan, 26.05.2018, 09:22
baju baju będziesz w raju największa głupota kret wyrzuca karbid i tyle / zakopuje otwór itd
adwokat, 30.03.2019, 19:38
Najlepsza jest rurka - od października zeszłego roku złapałem 15 kretów (23a) i mam spokój. Jak się nowy pojawi to go w ciągu tygodnia odławiam. Ważne by rurę wkomponować dobrze w otwór. Teraz mi się jakiś pojawił do tygodnia powinienem go wyłapać.
Wada - trzeba trochę rozryć ziemię, a jak jest trawnik, to go się trochę uszkodzi.
Co do odstraszaczy elektronicznych, świec, płynów i trutek - porażka i strata pieniędzy - testowałem osobiście.
Rurki sobie sam zrobiłem.
Harnaś, 15.06.2015, 10:35
A co robisz ze złapanymi kretami?
Jan Kowalski, 08.03.2019, 10:53
sas, 21.07.2019, 14:18
Your page is very cool, i have bookmarked it.
fabianno, 16.04.2020, 02:28
Wszystkie sposoby to lipa!!! Wyjątkiem jest tylko pułapka!! Jedyny skuteczny sposób. Walczyłem cały rok z kretami, a dzięki pułapce wyłapałem chyba z 10 szt.
olo, 15.06.2015, 18:12
co 1,5m wkopać na 50cm kawałeczek śledzia.
mój sposób był taki ze rurką drążyłem otworek na +/-50cm w ziemi, wkładałem kawałeczek surowego śledzia. zrobiłem to w 2006 roku. sąsiad ma kretów na ogrodzie całe stado. u mnie ani jednego. polecam
sprawdzone, 15.06.2015, 19:03
That is notable for we gluten free citizens.
Join the best gluten free recipes
facebook group at https://www.facebook.com/groups/thebestglutenfreerecipes/
OA, 22.06.2019, 02:59
Najlepszy na Krety jest Polytanol. Nie przeżył żaden. Kiedyś zakładałem pułapki ale to ja bardziej przekonałem trawnik. Teraz kilka granul i po temacie.
Zazulka04, 15.06.2015, 19:18
Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest pułapka. Świece, wiatraczki, karbid, szmaty nasączone naftą, odstraszacze ultradźwiękowe to tylko strata czasu i pieniędzy. Po kilku miesiącach nierównej walki (działka 7 ar + po ok. 10 kopców dziennie = totalnie zrujnowany trawnik) w gruncie zakopane zostały 4 pułapki. Od momentu jak złapały się w nie 3 krety jest jest święty spokój.
Achan, 15.06.2015, 20:13
Ja w w kanał wkładam mieszankę saletry z cukrem, zapalam i zatykam deską. Po chwili widać jak przebiega kanał po d trawnikiem, nie truje się ziemi, a zapach w kanale pozostaje i kret już tam nie chodzi. Dodatkowy plus to niezła zabaw dla ludzi z zacięciem pirotechnicznym:)
dziubas, 15.06.2015, 21:45
jesli macie działkę 2 ary to być może te sposoby pomogą, jednakże przy większych działkach to po prostu przeniesie się na drugą stronę i będzie ryć.
ja już to przerabiałem.
Kupiłem teraz na allegro trutkę na krety i wytępiłem
miro, 16.06.2015, 15:52
łopata-ziemia-powietrze
melon, 16.06.2015, 21:52
Komentarz został usunięty.
Hi there, everything is going nicely here and ofcourse every one is sharing facts,
that's actually good, keep up writing. adreamoftrains best hosting web hosting services
CE, 09.08.2020, 21:02
Może teraz ktoś napisze jakie są sposoby na pozbycie się szpaków na czereśni
jan, 17.06.2015, 00:34
Jak pozbćc się karczowników?
Karasińska, 17.06.2015, 08:28
Hi it's me, I am also visiting this web page on a regular basis, this site is truly pleasant
and the visitors are actually sharing good thoughts.
adreamoftrains best web hosting sites web hosting services
GI, 09.08.2020, 21:06
zetnij czeresnie to i szpaki odleca.proste.
piotr, 17.06.2015, 22:49
I am truly thankful to the holder of this web page who has shared this enormous post at at this place.
adreamoftrains best web hosting company web hosting reviews
PA, 09.08.2020, 21:06
najlepszy sposób to wywiesić kartkę pryskane
kris :), 15.11.2015, 12:07
Komentarz został usunięty.
Karabin maszynowy.
Kowalski Jan, 26.05.2018, 09:25
It is notable for we gluten free people. Join the best gluten free recipes facebook group at
https://www.facebook.com/groups/thebestglutenfreerecipes/
AK, 25.06.2019, 08:27
Your means of explaining everything in this paragraph is genuinely good, all be capable of without difficulty
know it, Thanks a lot. My web-site: g
SP, 15.06.2020, 17:28
Wyciąć czereśnie i szpaki nie przylecą.
Koala, 14.07.2019, 19:09
Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't show up.
Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just
wanted to say superb blog! adreamoftrains web hosting company web hosting companies
TT, 09.08.2020, 21:07
Sproszkowane wapno palone wsypać do kawałka węża ogrodowego, odkryć korytarz wędrówki kreta i wdmuchnąć w niego wapno. Kret ma "goły" pyszczek i przy spotkaniu z wapnem ucieknie gdzie pieprz rośnie.
Czesław, 10.03.2016, 12:58
That is noteworthy for us gluten free masses. Join the best gluten free recipes facebook group at https://www.facebook.com/groups/thebestglutenfreerecipes/
EX, 23.07.2019, 18:26
Appreciate this post. Let me try it out. adreamoftrains web hosting
web host
RN, 09.08.2020, 21:06
Powiem szczerze, że długo walczyliśmy z kretem. Ale w końcu pomogło - www.zielonydom.pl/produkty/72/29/Pozegnanie-z-Kretem.html. Pożegnanie okazało się ostateczne! :)
Sylwia500, 10.06.2016, 14:50
Hej. Coś ryło mi w trawniku i rabatach. Poczytałem i wyszło, że może to być kret, nornica, karczownik i diabli wiedzą co jeszcze. No to poczytałem i wyszło mi, że najlepszy będzie odstraszacz ultradźwiękowy. Zaaplikowałem trzy. Miały odstraszać wszystko w promieniu kilkunastu metrów. Ale efektów żadnych, jeden solidny kopiec pojawił się pół metra od działającego odstraszacza. Poczytałem parę forów i powtórzyło się kilka pozytywnych wpisów o środku Difenor. Wyszukiwarka i kupiłem. Ważne że w pudełku i na stronie difenor.pl, jest fajna informacja jak stosować trutkę. Difenor działa super. Czasem trzeba powtórzyć porcję i jest SPOKÓJ.
Radek, 18.10.2016, 11:59
Baju, baju, kupiłem ten difenor i nic nie dał:(
Grzegorz, 20.08.2019, 17:45
A próbowałeś woreczków Kunagone z psią sierścią? Odkąd je kupiłem problem z kunami zniknął. Dużo nie kosztują a skutecznie je odstraszają więc warto spróbować.
Piotrek, 06.09.2019, 14:46
Oto tradycyjne metody pozbycia się kretów i przyczyny dla których musiałeś szukać nowych sposobów: sierść psa (pies jest jego naturalnym wrogiem)– działa na
krótko – kret jest inteligentny i szybko orientuje się, że to nie pies,
tylko podpucha karbid, nafta, spaliny i inne środki zapachowe – ponieważ sieć
korytarzy ma długość kilkuset metrów, kret po prostu oddala się w
odleglejsze zakątki i kiedy smród wsiąknie w ziemię, wraca i dorabia
parę kopców wentylacyjnych. zalewanie wodą – kret znakomicie pływa, a powódź w korytarzach
najczęściej przeczekuje w kopcu nad powierzchnią ziemi. Swoje gniazdo,
najczęściej zabezpiecza przed powodzią studnią chłonną. opryski trawnika substancją chemiczną – narażają otoczenie na
zatrucie, konieczność kwarantanny na owoce z ogródków sąsiadujących z
trawnikiem. Ponadto trzeba je powtarzać co jakiś czas, ponieważ
substancje te się rozkładają po ok. 14 dniach. pułapki zwykłe i pirotechniczne – dzięki czułemu węchowi kret
potrafi wyczuć obce zapachy i zazwyczaj je omija. Co prawda udaje się
przy ich pomocy złapać lub ogłuszyć co jakiś czas pojedyncze osobniki,
ale do opuszczonej gotowej sieci korytarzy prawie natychmiast wprowadza
się następny kret lub nornica. wiatraczki, butelki na kijach itp. - dźwięki i drgania z tych „urządzeń” działają odstraszająco ale tylko wtedy gdy wieje wiatr. urządzenia dzwiękowo wibracyjne-ten okazał się jako jedyny skuteczny odstraszacz który kupiłem nazywa się Maxkret -nie namawiam,kto chce niech sprawdzi w google: odstraszacz kretów Maxkret pozdrawiam
Nowak, 28.11.2016, 16:20
Interpunkcję znasz? Przeczytać Twój post to niezły wyczyn.
dżony, 18.08.2017, 06:35
Kret, nornica, nornik, karczownik, mysz polna, darniówka.....itp..itd.
Kopiec, lub zryta rabata albo trawnik = kret. A kretów jest tak na prawdę bardzo mało, co więcej są one bardzo terytorialnie zaborcze i na obszarze kilku arów urzęduje na ogół jeden osobnik tego gatunku. Dodatkowo jest groźny tylko dla trawnika - kopce. Nie zżera korzeni, w przeciwieństwie do reszty towarzystwa, które to właśnie czyni prawdziwe szkody. Pojawiły się na szczęście skuteczne środki na te szkodniki. Przez prawie dziesięć lat próbowałem ,,ludowych" metod i tanich środków dostępnych w sklepach ogrodniczych - psu na budę. Piszę, bo chcę ułatwić życie tym którzy przechodzą ,,moją" drogę i cholera ich strzela, jak usychają kolejne rośliny. Też z forum dowiedziałem się o DIFENORZE, profesjonalnym, bezpiecznym i na prawdę skutecznym środku. Mój ogród jest ,,czysty", Wasz też może być. Spokojnie na stronie difenor.pl obejrzyjcie film i do roboty - dacie radę :)
kopacz, 31.01.2017, 14:00
I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission. My web-site: hopintop
ZN, 23.06.2019, 15:50
Komentarz został usunięty.
KOPACZ, posłuchałem Cię i zastosowałem Difenor. Nie dodałeś, że na stronie difenor.pl jest film, który łopatologicznie instruuje jak go stosować i w co się zaopatrzyć aby praca była komfortowa i SKUTECZNA. W ubiegłym sezonie udało mi się to, co wydawało się po paru latach zmagań już raczej niemożliwe. Wytępiłem towarzystwo całkowicie. Teraz tylko czasem pojawi się jakiś nieśmiały kopczyk lub korytarzyk, bo coś się przyplącze od sąsiada, ale szybka reakcja i CIIIISZAA. mmmm :)
miroslaw, 26.02.2017, 13:55
Sory - piszesz o filmie (nie doczytałem), przepraszam - zwracam honor:)
miroslaw, 26.02.2017, 13:57
Komentarz został usunięty.
Potwierdzam - siatka 100% skuteczna. Wszystkie inne sposoby to była walka z wiatrakami, nawet jeśli chwilowo skuteczne, problem powracał.
jedyny minus - metoda droga w momencie inwestycji lub baaardzo pracochłonna - jesli chcecie to zrobić własnymi rękami.
Pozdrawiam
Ogrodowo, 07.05.2019, 12:06
Hello, this weekend is good for me, because this time i am reading this wonderful informative
piece of writing here at my residence. My homepage ... g
BI, 15.06.2020, 22:32
As the admin of this site is working, no uncertainty very soon it will be
well-known, due to its quality contents.
adreamoftrains best web hosting 2020 best web hosting
QI, 09.08.2020, 05:46