Jesień w ogrodzie: narzędzia i sprzęt do porządków

Jesień na działce to pora zbioru warzyw, cięcia żywopłotów i przekopywania ziemi. Każda z tych prac wymaga użycia odpowiedniego sprzętu ogrodniczego. Wybór wyposażenia wpływa na jakość naszej pracy i na nasze samopoczucie. Podpowiadamy, w jakie narzędzia warto się wyposażyć jesienią.
 • Jesienny ogród

  Jesienią w ogrodzie do wykonania jest wiele prac. Z niektórymi trzeba się śpieszyć, by nie zaskoczyła nas chłodna aura.

  Agata Kaźmierczak
 • Wypalanie chwastów

  Palnik do wypalania chwastów w ogrodzie

  Jula
 • Wózek ogorodowy

  Po usunięciu uchwytu na worek, wózek ogrodowy może również służyć do wygodnego transportu np. skrzynek z owocami czy napojami.

  Gardena
 • Koszenie trawnika

  W październiku trawnik należy skosić po raz ostatni, dzięki temu będzie dobrze przygotowany na zimowe chłody.

  Husqvarna
 • Ogrodowy odkurzacz GW2600

  Odkurzacz ogrodowy może wciągać liście i je rozdrabniać, dzięki czemu objętość zebranych liści bardzo się zmniejsza. Są też urządzenia, które wydmuchują powietrze. Dzięki temu możemy zdmuchnąć liście w wybrane miejsce.

  Stanley Black & Decker

Wykonując jesienne prace w ogrodzie powinniśmy zadbać o odpowiedni sprzęt. To pozwoli nam nie tylko lepiej wykonać pracę, ale sprawi, że będzie ona większą przyjemnością. Ku uciesze ogrodników rynek narzędzi kusi różnorodnością i coraz przystępniejszymi cenami. Przede wszystkim podczas wyboru narzędzi powinniśmy zwrócić uwagę na to czy są poręczne i dostosowane do naszych potrzeb. Przecież każdy ogrodnik, nawet amator, powinien podczas pracy w ogrodzie zawsze dbać o odpowiednią pozycję swojego ciała. Ponadto powinniśmy wybierać narzędzia dobrej jakości, wtedy unikniemy nieoczekiwanych wydatków związanych z naprawą w trakcie ważnych jesiennych prac.

Czytaj też: Jesień w ogrodzie. Lista prac obowiązkowych 

Grabienie opadłych liści

W przypadku, kiedy jesienią nie zgrabimy liści z trawnika bardzo dokładnie, mogą pozostawić warstwę, która nie będzie przepuszczała wody, ani promieni słonecznych, przez co trawiasty kobierzec wiosną zacznie nam gnić. By tego uniknąć, jesienią powinniśmy dobrze zadbać o trawnik, używając do tego odpowiednich narzędzi:

 • grabie – jakiś czas temu szczytem marzeń ogrodników było posiadanie np. kilku rodzajów grabi, dziś dzięki innowacyjnym systemom wszystko staje się prostsze, np. pięć narzędzi, w tym grabie, ma tylko jeden trzonek. Takie narzędzia mogą być bez problemu przechowywane, nie zajmując wiele miejsca.
 • miotłograbie – do wyboru mamy wachlarzowe lub prostokątne. To narzędzie może być wykonane z metalowej taśmy lub drutu albo z tworzywa sztucznego. Dodatkowo niektóre modele mają regulowany rozstaw prętów, co umożliwi nam grabienie nawet bardzo drobnych liści. Stateczniejsze i mocniejsze są oczywiście grabie wykonane z drutu, tworzywo sztuczne bowiem szybko może ulec złamaniu.

Czytaj też: Narzędzia ogrodowe: sposoby ich przechowywania 

Narzędzia do przekopywania, spulchniania i oczyszczania ziemi 

Z reguły jesienią gleba potrzebuje odpowiedniego napowietrzenia. Zabieg ten osiągniemy poprzez jej przekopywanie. W małym ogrodzie używa się najczęściej narzędzi ręcznych. W tym temacie nic się nie zmieniło. Siła mięśni ludzkich jest wciąż najlepszym rozwiązaniem. Warto zatem zaopatrzyć się przede wszystkim w:

 • szpadle – są podstawowym narzędziem stosowanym w ogrodzie. Służą do przekopywania i wzruszania ziemi przed posadzeniem roślin. Ważne, żeby były ostre, wtedy łatwiej wykonamy pracę. Szpadel powinien też posiadać tzw. rączkę, dzięki której łatwiej można wbić ostrze w ziemię.
 • widły – szczególnie popularne są te o szerokich zębach. Służą do przekopywania gleby, wykopywania warzyw, przerzucania kompostu. Jesienną porą widłami łatwiej niż szpadlem wykopiemy np. warzywa. Ziemia bowiem zostaje między zębami a na powierzchnię wydobywamy tylko warzywo.
 • motyki – przeznaczone są przede wszystkim do głębokiego spulchniania gleby, wycinania chwastów, kopania rozmaitych dołków. Różnią się wymiarami oraz kształtem. Najpopularniejsze są te w kształcie serca oraz trójzębne.
 • łopatki – wykorzystywane są do wykopywania chwastów, sadzenia i przesadzania roślin. Dobre, mocne łopatki powinny być zawsze wykonane w całości z tego samego materiału.
 • pazurki – służą do płytkiego spulchniania gleby i wyrywania chwastów.

Czytaj też: Przycinanie żywopłotu: jakim narzędziem to robić 

Czym najlepiej przycinać żywopłoty i drzewka jesienią?

Jesiennej pielęgnacji wymagają też żywopłoty. Bukszpan, grab, czy cis pospolity powinny być cięte w lipcu lub sierpniu, a później ponownie w październiku, aby usunąć wtórny przyrost powstały po letnim strzyżeniu. Do jesiennej pielęgnacji żywopłotów służą przede wszystkim:

 • sekatory – zazwyczaj tniemy nimi tylko pojedyncze gałęzie, często też kwiaty.
 • nożyce – szczególnie polecane do przycinania żywopłotów, niekiedy również trawy. Mogą być ręczne lub z napędem: elektryczne, akumulatorowe, spalinowe.
 • nożyce elektryczne – są zasilane silnikiem. Ale czas pracy nimi jest krótki i wynosi zaledwie od 20 minut do godziny. Później trzeba je także ładować, nawet całą dobę.
 • nożyce spalinowe – są zasilane silnikiem. Z reguły są bardzo ciężkie, ale w momencie, kiedy w miejscu, gdzie przycinamy żywopłot nie ma prądu, są doskonałym rozwiązaniem.
 • sekatory akumulatorowe – dzięki nim możemy mieć dużą swobodę ruchu, a przede wszystkim w pracy nie przeszkadza nam kabel.

Czytaj również: Urządzenia i narzędzia przydatne do prac w ogrodzie 

Inny sprzęt ogrodowy przydatny w jesiennych porządkach

Wśród najpopularniejszego sprzętu, bez którego praca w jesiennym ogrodzie nie będzie wykonana prawidłowo wyróżnić możemy:

 • kosiarki spalinowe – służące do cięcia trawników
 • kosy spalinowe ręczne – służące również do cięcia trawników, ale też do wycinania większych, zbędnych chwastów na powierzchni całej działki
 • dmuchawy do liści – dzięki nim liście możemy zebrać w jedno miejsce i wtedy sprzątnąć

Łatwiejsze dbanie o porządek w ogrodzie

Jak uniknąć niedogodności związanych z przenoszeniem śmieci po całym ogrodzie? Wydawać by się mogło, że to ogromny wysiłek. Rozwiązaniem tego problemu jest wózek ogrodowy. Jest to idealne narzędzie do wygodnego zbierania i usuwania chwastów, ściętej trawy lub innych odpadów ogrodowych. Solidna, aluminiowa konstrukcja pozwala na swobodny transport aż do 70 kg odpadów. Warto taki mieć!

Warto zobaczyć: Domek na narzędzia ogrodowe 

Kompostownik i ekokompostownik

W jesiennym ogrodzie możemy postawić kompostownik własnej roboty. Służy on do kompostowania np. opadłych z drzew liści, niewykorzystanych owoców, chwastów i skoszonej trawy. Wystarczy zbić z desek kwadrat, najlepiej o wymiarach 150 cm/150 cm lub 200 cm/200 cm i ustawić go w miejscu raczej zacienionym. Potem wystarczy już tylko gromadzić odpady ogrodowe. Możemy również kupić go w sklepie ogrodniczym. Taki ekokompostownik wykonany będzie z proekologicznego materiału – plastiku z recyklingu.

To, czy dobrze wykonamy pracę w ogrodzie zależy tylko od nas, od naszej wiedzy. Podczas jesiennych prac w warto krok po kroku zaplanować sobie to, co mamy do zrobienia a przede wszystkim pomyśleć o wszystkim wcześniej i w razie potrzeby zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i narzędzia. 

Autor: Agata Kaźmierczak
1komentarzy