Jak zrobić wartościowy kompost i przyspieszyć proces kompostowania

Kompost jest najlepszym nawozem, ponieważ nie da się go przedawkować, poprawia strukturę gleby, zawarta w nim próchnica użyźnia podłoże, a najważniejsze, że możemy go mieć całkiem za darmo. Radzimy, jak zrobić kompostownik
  • Kompost

    – Kompost uzyskujemy z odpadów organicznych, takich jak: skoszona trawa, liście, gałązki, suche trawy czy niektóre odpady kuchenne – mówi ogrodnik, Katarzyna Ressel. Na kompostownik możemy też wyrzucić odchody kurze, końskie czy krowie. – Potem należy czekać i podlewać od czasu do czasu, by był wilgotny – dodaje ekspert.

    Agencja TVN/x-news

Kompost jest nawozem, który nadaje do wszystkich rodzajów upraw: od warzywniaka po rabaty kwiatowe. A ponieważ jest to nawóz, który działa wolno, można go stosować przez cały sezon. 

Kompost ma wiele zalet i tylko jedną wadę. Niestety trzeba na niego poczekać, bo proces kompostowania trwa. Aby go przyspieszyć można jednak zastosować specjalne preparaty. „Przyśpieszacze" kompostowania to preparaty w formie stałej lub cieczy, które zawierają mikroorganizmy lub enzymy. Czas rozkładu przyspieszają również dżdżownice (rodzime lub kalifornijskie). Ich obecność w pryzmie zwiększa również jakość kompostu. 

Warto zobaczyć: Jak hodować dżdżownice, które użyźnią glebę w ogrodzie 

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dawniej właściciele dużych ogrodów decydowali się po prostu na sporą pryzmę kompostową. Jednak nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ kompost przynajmniej raz w roku trzeba przerzucić. Dlatego polecamy bardziej estetyczne i praktyczne rozwiązanie w postaci pojemnika nazywanego kompostownikiem. Można kupić gotowy lub zrobić go samodzielnie.

Polecamy poradnikJak założyć kompostownik w ogrodzie 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Kompostowanie jest procesem, po co pisać proces kompostowania.
Teo, 09.05.2018, 17:03