Jak przygotować po zimie kosiarkę do pracy w ogrodzie?

Przyroda powoli budzi się do życia, a co za tym idzie, czas zaplanować wiosenne prace ogrodowe.
 • Jak przygotować kosiarkę do pracy w ogrodzie?

  www.mojahonda.pl
 • Jak przygotować kosiarkę do pracy w ogrodzie?

  www.mojahonda.pl
 • Jak przygotować kosiarkę do pracy w ogrodzie?

  www.mojahonda.pl
 • Jak przygotować kosiarkę do pracy w ogrodzie?

  www.mojahonda.pl
 • Jak przygotować kosiarkę do pracy w ogrodzie?

  www.mojahonda.pl

Obecna aura może oznaczać, że zima minie, a niedługo zawita do nas nowa pora roku. Już w lutym, przy dodatniej temperaturze, można przystąpić do wykonywania prac ogrodowych. Mowa o przycinaniu drzew i krzaków, które przycina się nożycami, ale i kosami i kosiarkami.

Zobacz też: Kompostownik – sposób na zagospodarowanie odpadów w gospodarstwie domowym 

Każdy ze sprzętów ogrodowych wymaga specjalnej opieki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na urządzenia elektryczne i spalinowe. Warto skupić się na ich prawidłowej konserwacji i przygotowaniu do użytkowania.

To warto sprawdzić

Jeśli Twoje urządzenie nie jest oczyszczone po zakończeniu poprzedniego sezonu, trzeba zrobić to przed rozpoczęciem nowego. Należy to zrobić z pełną precyzją, delikatnie, tak by usuwanie zaschniętych części roślin i grud ziemi nie uszkodziło naszego urządzenia. Dodatkowo, podczas czyszczenia, warto zapoznać się z lakierowaną powierzchnią oraz uzupełnić ewentualne ubytki.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy urządzenie działa jak należy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto ponownie zaznajomić się z instrukcją obsługi, która może wiele wyjaśnić. W razie problemów można zwrócić się do punktu serwisowego. Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego maszyny, trzeba pamiętać o zdjęciu fajki świecy. Ma to zapobiec uruchomieniu się kosiarki.

Warto wiedzieć: Sposób na nawóz naturalny

Z czym to się je, czyli części kosiarki

Świeca zapłonowa - powinna być wymieniona w momencie, gdy można stwierdzić na niej znaczącą warstwę nalotu, pęknięć, bądź uszkodzeń izolatora. Dobrze byłoby również zbadać stan jej dokręcenia - niewłaściwe dokręcenie może przyczynić się do uszkodzenia silnika kosiarki.

Filtr powietrza - brudny filtr powietrza wpływa negatywnie na pracę silnika maszyny. Powinien być czyszczony przynajmniej raz do roku, najlepiej przed każdym sezonem wiosennym. Należy sprawdzić jego czystość, przepuszczalność i kształt. Jeśli filtr będzie lekko brudny, wystarczy lekko uderzyć nim w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej pokrywy filtra należy delikatnie wyczyścić wilgotną szmatką.

Poziom oleju - Jeśli podczas konserwacji kosiarki przed zimą, silnik nie został zalany olejem, należy zrobić to na wiosnę. Jeśli urządzenie miało napełniony silnik, należy sprawdzić poziom oleju.

Czytaj również: Rękawice do pracy w ogrodzie - jakie wybrać 

Koniec zimy, początek wiosny

Warto również przyjrzeć się ostrzom naszego urządzenia koszącego i ocenić ich stan użycia. Jeśli będą stępione, należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie. Natomiast jeśli ostrza będą pęknięte, wygięte lub nierówne trzeba je natychmiast wymienić.

Na koniec przeglądu technicznego kosiarki trzeba sprawdzić stan dokręcenia jej śrub. Jej to istotne ze względu na bezpieczne funkcjonowanie maszyny. 

Autor: Ewa Wieczorska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Z techniką mam problemy, ale gdzieś na forum znalazłam nanoprotech. ostatnio kupiłam. Wyczyściło, przesmarowało wyizolowało.
Marta, 08.01.2015, 21:57