Jak prawidłowo usunąć kleszcza (WIDEO)

Eksperci radzą, jak bezpiecznie usunąć kleszcza z naszego ciała oraz co zrobić, gdy fragment kleszcza zostanie w ciele.
  • Kleszcze

    Kleszcze czyhają w trawie lub w krzewach, w lasach i nad wodą. Szczególnie upodobały sobie środowisko wilgotne, czyli łąki, lasy liściaste i mieszane oraz brzegi rzek i jezior. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy, z których najczęściej spotykany jest kleszcz pospolity i łąkowy.

    Dzień Dobry TVN/x-news

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, które stają się aktywne w marcu lub kwietniu i zagrażają ludziom do października-listopada.

Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. To coraz większy problem również w miastach. Co gorsze kleszcze mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą. Dzieje się tak dlatego, że w miastach jest dużo więcej małych gryzoni, które są bankami infekcji. Szacuje się, że w Polsce około 15–30 procent kleszczy jest zarażonych boreliozą.

Dr n. med. Marta Supergan-Marwicz, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Ariel Szczotok, ratownik medyczny radzą, jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza z ciała.
Warto wiedzieć, że im dłużej kleszcz żeruje, tym ryzyko przekazania choroby jest większe. Po usunięciu kleszcza możemy wysłać go do badań. Niestety nie jest to refundowane, ale wtedy dowiemy się, czy kleszcz był nosicielem boreliozy. Należy przesłać kleszcza do najbliższej stacji sanepidu lub do prywatnego laboratorium (ale renomowanego, z akredytacja państwową).

Dowiedz się: Jak uniknąć chorób odkleszczowych

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Obecnie najwięcej kleszczy jest w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Jednak przybywa ich systematycznie na terenie całego kraju. Do głównych chorób roznoszonych przez kleszcze zaliczamy boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

PrzeczytajUgryzienie kleszcza to nie tylko ryzyko boreliozy 

Kleszcze to duże zagrożenie w miastach. Zobacz, dlaczego tak jest.


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy