Jak dbać o przydomowy ogród? Rady Mai Popielarskiej

Maja Popielarska zdradza kilka rozwiązań, które będą przydatne w dbaniu o ogród.
 • Kolce napowietrzające trawnik

  Aeracja poprawia strukturę gleby pod murawą, dzięki temu woda i nawozy lepiej wnikają, a trawa lepiej się regeneruje, jest bardziej odporna na deptanie i tworzy gęstą, wyrównaną darń.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Zbieranie deszczówki

  Rośliny kochają wodę deszczową, ponieważ jest miękka, nie ma w niej magnezu i potasu, i nie zawiera chloru, który dominuje w wodzie z kranu.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Złotooki

  Złotooki mają ciało o delikatnej budowie, zwykle barwy zielonej lub żółtawej. Skrzydła złotooków są bogato żyłkowane i przejrzyste.

  Dzień Dobry TVN/x-news

Każdy spacer po ogrodzie może być nie tylko przyjemny, ale też pożyteczny, ponieważ w jego trakcie można poprawić strukturę gleby trawnika. Jak to zrobić? Stosując specjalne nakładki na buty. Znajdujące się na nich kolce napowietrzają glebę. Maja Popielarska poleca też inne funkcjonalne rozwiązania do stosowania w ogrodzie. Miłośniczka ogrodów zachęca do mądrego gospodarowania wodą i wykorzystywania deszczówki, która jest szczególnie lubiana przez rośliny.

Polecamy poradnik: Jak odzyskiwać i zagospodarowywać deszczówkę

Warto również obserwować rośliny, by mieć pewność, że nie atakują ich żadne szkodniki (np. mszyce lubią młode pędy róż). W ogrodzie możemy zaobserwować również pożądane owady. Jednymi z nich są złotooki, ponieważ ich pokarmem są mszyce w ogromnych ilościach. Niechcianymi gośćmi ogrodu są natomiast ślimaki (zarówno te ze skorupami, jak i te bez niej), które najlepiej wyłapywać wieczorem lub po deszczu, jak stają się aktywne. Gdy pozbieram ślimaki, powinniśmy pozbyć się ich na stałe, ponieważ wyniesienie ich na pobliską łąkę niewiele pomoże.

Maja Popielarska radzi również, jakie rośliny warto ze sobą łączyć, a których zestawień lepiej unikać.

Cenne rady miłośniczki ogrodnictwa

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Zobacz również: Z jakimi roślinami łączyć pelargonie w doniczkach

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy