Poliwęglanowa szklarnia do przydomowego ogrodu

Poliwęglan to tworzywo sztuczne o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Materiał ten nadaje się m.in. do budowy szklarni. To dlatego, że tego rodzaju oszklenie jest odporne na działanie promieni ultrafioletowych.
  • Szklarnia Harmony

    Taka współczesna szklarnia ogrodowa zbudowana jest z nowoczesnych materiałów. Oszkleniem jest przezroczysty poliwęglan, który bardzo dobrze przepuszcza niezbędne roślinom promieniowanie ultrafioletowe, a filtruje „parzące” promieniowanie podczerwone. Gotowa szklarnia do kupienia w sklepie spodoba się ogrodnikowi hobbyście. Szklarnia jest łatwa w montażu.

    Jula

Kołysząca się na wietrze szklana, pokryta mchem konstrukcja, z niektórymi powybijanymi albo pękniętymi szybkami w ściankach to przeszłość. Dzisiejsze szklarnie to nowoczesne szklarnie. Mogą być ozdobą niejednego ogrodu. 

PolecamyWiosenne nowalijki z zimnego inspektu lub tunelu 

Zalety szklarni

Szklarnia to coraz częstsze rozwiązanie, zwłaszcza w większym ogrodzie. Konstrukcja jest funkcjonalna, odporna na warunki pogodowe: silny wiatr oraz obciążenie śniegiem, a do tego – przeważnie łatwa w montażu. Dwie osoby mogą ją postawić w około 3–4 godziny (chociaż można także zamówić usługę montażu szklarni w jej docelowym miejscu). Taką szklarnię można co roku postawić w innym miejscu.
Do wyboru są nie tylko tradycyjne szklarnie prostokątne. W sprzedaży są też tego rodzaju budowle np. kwadratowe i okrągłe. Drzwi szklarni da się zamontować jako lewe lub prawe. Zarówno drzwi, jak i okna dachowe czy dachowy wywietrznik w szklarni pomagają zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz, co ma przełożenie na rośliny rosnące w szklarni. Producenci czasem wyposażają swoje szklarnie w podwójne rynny. One pełnią podwójną rolę: odprowadzają wodę deszczową, a ponadto gromadzą wodę, którą można wykorzystać do podlewania kwiatów, owoców czy warzyw.

Poliwęglan dobrym materiałem na szklarnię

Szklarnia często ma galwanizowany cokół oraz aluminiową ramę, odporną na rdzę. Ta rama wypełniona jest płytami z przezroczystego poliwęglanu, tak szeroko stosowanego dzisiaj w budownictwie. Materiał ten jest praktyczny, ponieważ jest odporny na działanie promieni UV, dzięki czemu materiał nie żółknie. Wybrane panele gwarantują ponad 90 procent przepuszczalności światła, a jednocześnie blokują 99 procent szkodliwego promieniowania UV.

Dowiedz się: Jak ekologicznie uprawiać pomidory, by mieć warzywa jak u babci

Poliwęglanowa szklarnia wykazuje podwyższoną odporność na stłuczenie. Materiał nie wypacza się i nie traci swojej elastyczności. Z testów wynika, że wytrzymałość mechaniczna poliwęglanu jest znacznie lepsza niż w przypadku szkła – jest aż 250 razy wyższa w porównaniu ze szkłem. Poliwęglan jest ponadto 9 razy lżejszy niż szkło zespolone. Co ciekawe: nawet szybki w kaskach kierowców Formuły 1 są wykonane właśnie z poliwęglanu. Z poliwęglanu produkuje się również bariery przeciwpożarowe.

Wyposażenie szklarni

Do szklarni można dokupić choćby regały (też na kółkach) na rośliny, stoliki, stołki czy specjalne mechanizmy ułatwiające otwieranie okien dachowych albo bocznych – do tego ostatniego nie potrzeba ani prądu, ani baterii. Można również zainwestować w system nawadniający do szklarni, służący optymalnemu nawodnieniu roślin. Kto chce, może zdecydować się na specjalne rynny uprawowe. System uprawy w rynnach oznacza, że woda, która jest odprowadzana, nie wsiąka w glebę, ponieważ jest zbierana.

Pielęgnacja szklarni poliwęglanowej

Nawet najwyższa cena szklarni wykonanej z poliwęglanu nie zwolni nas z tego, aby dbać o budowlę. Ściany szklarni z czasem zaczną zachodzić nalotem. Gąbka i woda z mydłem albo płynem do naczyń powinny usunąć zabrudzenia. Można też użyć myjki parowej albo ciśnieniowej.

Szklarnia a tunel foliowy

Szklarnia poliwęglanowa kosztuje przeważnie ponad tysiąc złotych (choć są i takie za prawie 7 tys. zł, przykładowo o wymiarach 2,5 x 6 metrów). Zwolennicy ogrodowych tuneli foliowych twierdzą, że rośliny uprawiane pod folią tak samo rosną, jak te w szklarni, natomiast folia jest np. o połowę tańsza. Podstawowy minus tuneli foliowych stanowi jednak ich nietrwałość. 

Warto przeczytać: Jak wykonać tunel foliowy i co można w nim uprawiać

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Takie szklarenki nie mogą służyć do uprawy roślin. Co najwyżej nadają się do przygotowania sadzonek. Totzw. mnożarka. Szklarnia do użytku dla hobbysty powinna mieć co najmniej 40-50 m2, 120-140 m3 kubatury. W przeciwnym wypadku w ciepłe i gorące dni rośliny po prostu ugotują się.!!!
Marian, 05.04.2018, 21:12