Pergola ogrodowa - pomysły na pergolę

Pergole przypominają płot, ale płotem nie są. Mogą za to, obok roślin, stanowić ozdobę ogrodu. Przedstawiamy pomysły na pergole.
 • Biała pergola drewniana

  Pergolami można modelować ogrodową przestrzeń. Elementami tymi wydzielimy określone partie ogrodu lub po prostu zasłonimy się za ich pomocą od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.

  elenathewise/123RF
 • Pergola ogrodowa

  Pergola ogrodowa, obrośnięta pnączami, może witać już na wejściu do ogrodu.

  Jill111 (Pixabay.com)
 • Pergola w ogrodzie

  Polbruk
 • Pergola płaska zamontowana do ściany domu

  douvelos (Pixabay.com)
 • Pergola stalowa

  Dzięki pergoli możemy urozmaicić nawet najbardziej przeciętny ogród. Wystarczy ubrać pergolę w piękne kwiaty czy pnącza. Widoczna na zdjęciu konstrukcja wykonana jest ze stali.

  Legi
 • Pergola zadaszona

  OlgaL/123RF
 • Pergola w wiejskim ogrodzie

  jjulian812 (moguefile.com)
 • Pergola przy wejściu do ogrodu

  białostocka siec marketów budowlanych Benmar
 • Pergola ogrodowa

  Pergola najczęściej jest wykonana z drewna. Bywa, że główną ozdobą ogrodu nie są wcale rośliny. Może nią być pergola.

  Castorama
 • Przykład pergoli

  Pergola z ławką lub huśtawką to dobry pomysł na odpoczynek na świeżym powietrzu.

  Castorama
 • Pergola do ogrodu

  Pergola wykonana ze stali robi wrażenie.

  Obi
 • Pergola drewniana

  Pergola w wersji mini, czyli z donicą. W sam raz na balkon albo taras.

  Leroy Merlin
 • Pergola na balonie

  Pergolę można wykorzystać również na balkonie.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Pergola

  Pergola niekiedy wygląda jak elegancka budowla, w której można podejmować gości.

  Maky Orel (Pixabay.com)

Pergole to elementy, które podobnie jak drzewa, krzewy, byliny i kwiaty przyciągają uwagę w ogrodzie lub na działce. To niegdyś znany element architektury ogrodowej, potem zapomniany, dzisiaj wraca do łask. I to zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym wydaniu.

Polecamy pnączeWiciokrzew o słodkim zapachu 

Czym jest pergola

Pergola jest konstrukcją składającą się przeważnie z dwóch słupków (albo dwóch rzędów słupków, w zależności od tego, jak długa ma być pergola), będących podporami, oraz kratownicy, stanowiącej połączenie pomiędzy tymi słupkami. Aranżacja pergoli jest dowolna. Ile ludzi, tyle pomysłów. Ta ażurowa konstrukcja może być podporą dla roślin. Spełnia funkcję podtrzymywania przede wszystkim pnączy.

Materiał na pergolę

Pergole są przeważnie drewniane. Spotkać jednak można także pergole wykonane z metalu, tworzywa, a nawet szkła. Pergole są wolno stojące, np. spełniające rolę dekoracji w centralnej części ogrodu, jak również połączone z domem czy altaną ogrodową. Równie dobrze pergole sprawdzą się jako zadaszenie tarasu. Dzięki roślinom, pergola będzie miejscem, w którym warto się schować przed słońcem w upalne dni.

Warto wiedzieć: Pergole i trejaże w ogrodzie 

Nowości wśród pergoli ogrodowych

Pergole z ławką, siedziskiem, huśtawką czy półkami i donicami nie należą do rzadkości. Uwagę przyciągają także pergole z zadaszeniem, pod którym można przeczekać, aż przestanie padać. Istnieją nawet pergole z regulowanym dachem. Przesuwa się go np. tak, jak rolety, przy użyciu specjalnych uchwytów albo rączek.

Wybrani producenci oferują też rolety do pergoli. To zazwyczaj rolety rzymskie lub materiałowe, ażurowe. Ich zadaniem jest ochrona przed słońcem oraz przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Wystarczy wcisnąć guzik i roleta sama się rozwinie albo zwinie. Istnieją również pergotendy, czyli pergole ze zwijanym dachem wykonanym z materiału (mogą też być osobnym zadaszeniem tarasu).

Ciekawie mogą prezentować się również pergole z furtką. Są one montowane najczęściej przy wejściu do ogrodu, zamiast tradycyjnej bramki. Bywa, że stoją w eksponowanym miejscu wewnątrz ogrodu, dla dekoracji.

Małe i duże pergole

Do najmniejszych pergoli zalicza się donice balkonowe z wbudowanymi już pergolami. Taka pergola rozstawiona na tarasie będzie pełniła rolę parawanu. Czasem natomiast pergola zajmuje taką powierzchnię, że nawet meble ogrodowe – stół z dwoma krzesłami albo chociaż fotel bujany – można pod nią wstawić.

Cenna wiedzaTrujące i drażniące rośliny domowe 

Jakie rośliny na pergolę

Wybierając roślinność na pergolę, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy danej roślinie nie zaszkodzi nadmiar słońca. Zwykle bowiem pergole stawia się w miejscach, gdzie słońca nie brakuje, chociaż są i tacy, którzy montują je w cieniu. Na pergole nadają się róże pnące. Podobnie, jak bluszcz pospolity, wiciokrzew, winorośle i winobluszcz. Sprawdzą się też powojniki.

Kto dopiero postawi pergolę w swoim ogrodzie, a jest niecierpliwy, może zdecydować się na rdest. Mówi się, że to pnącze właśnie dla niecierpliwych, bo wyjątkowo szybko rośnie. Rdest Auberta w naszych warunkach potrafi mieć 6-metrowy przyrost w ciągu roku. Milin amerykański to również pnącze, mniej popularne niż pewnie rdest, ale które też dosyć szybko rośnie. Jego przyrost roczny wynosi nawet 4 metry. 

Przeczytaj więcej: Rdest szybko okryje altankę, pergolę lub brzydki płot 

Autor: Sławomir Bobbe
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Z aluminium do obejrzenia z supr galeria takze pergotend: http://www.dachytarasowe.eu/pergole
DachyTarasowe.Eu, 28.09.2017, 20:07
Polecamy nasze zadaszenia z drewna BSH. Szczegóły na www.carportplanet.pl
Carport Planet, 20.01.2018, 19:35
Super inspiracje!
Ja ostatnio zainwestowałem w zadaszenie od https://zadaszenia-tarasu.pl/ i jestem zadowolony
DawidM, 21.07.2020, 10:37